אביב גפן, מי בחר בך ואת מי בדיוק אתה מייצג?

התרבות לא צריכה מענק (שפרטיו לא ידועים) ע"ש אביב גפן, היא צריכה תקציב. רה"מ ממשיך לירוק לנו בפרצוף וזה ששר על כרסום יסוד הדמוקרטיה משתף אתו פעולה

אביב גפן (צילום: אלון לוין)
אביב גפן (צילום: אלון לוין)

מי אתה חושב שאתה, אביב גפן? מי בחר בך? בראשו של איזה ארגון אתה עומד? את מי אתה מייצג כשאתה צולל ראש לתוך הקמפיין הפוליטי של נתניהו?

אין לי ספק שראש ממשלה שמכופף את הדמוקרטיה כדי שתתאים לצרכים שלו, ישים פס על האנשים שנבחרו לייצג את עובדי משק התרבות והאמנות. אין לי ספק שהוא לא רואה אותנו. שאנחנו משעממים אותו. אין לי ספק שראש הממשלה, ששרי התרבות שלו פעלו בכוח כדי לחסל את האמנות בישראל, יורק לנו בפרצוף. אבל אתה, אביב? אתה ששרת באותה העצרת שקראה ״האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה״? מי אתה חושב שאתה?

מחאת התרבות – האופרה הישראלית (צילום: יוסי צבקר)
מחאת התרבות – האופרה הישראלית (צילום: יוסי צבקר)

כבר עשרה חודשים שמוסדות התרבות מונשמים. הם חיים על תקציב עם הוצאות מינימליות כל עוד השערים סגורים. אנחנו, היוצרים והאמנים, נמצאים בחל״ת במקרה הטוב, במקרה הסביר יותר שופכים את החסכונות שלנו ללא עזרה של ממש מהמדינה. אנחנו חיים על מענקים מצומצמים, השלמת הכנסה בקושי, מקנאים באחינו ובאחיותינו ממדינות אחרות. אנחנו מחכים ליום שבו ירשו לנו לחזור לעבוד, ליצור את חלקנו בעולם האמנות והתרבות הישראלית, להתפרנס.

המשבר הפוליטי מקטין עוד יותר את תקציב התרבות הדל של ישראל. משבר שהאשם העיקרי בו הוא ראש הממשלה, שלקח את ישראל כבת ערובה בניסיון לברוח מאימת המשפט. משבר שמשאיר אותנו לעבוד עם תקציב לא מעודכן, שדורש מאיתנו לספק רפרטואר יצירות חדש בלי שקל לשלם ליוצרים.

אבל המשבר האמיתי יגיע עם פתיחת השערים. אז נבין את ממדי הנזק: כשהאולמות יישארו חצי ריקים, כשלא נצליח להחזיר את ההשקעה ביצירה ממכירת כרטיסים, כשיוצרים עצמאיים יקוששו שאריות תקציב מהקרנות.

נמרוד דנישמן. צילום: יואב בבלי
נמרוד דנישמן. צילום: יואב בבלי

הורגים את התרבות: העיקר שחילי טרופר לא מעצבן חרדים

אני לא יודע איך יעבוד המודל של המענק החד פעמי שראש הממשלה משלם עכשיו כמתנת בחירות. אני לא יודע, כי לא פורסמו פרטי ההסכם. כי החתומים עליו לא נבחרו על ידי עובדי משק התרבות והאמנות. אני כן יודע שהתרבות לא צריכה מענק על שם אביב גפן. היא צריכה תקציב. היא צריכה לעלות גבוה בסדר העדיפויות של ממשלה מתפקדת שיכולה לאשר תקציב של 1% למען התרבות והאמנות. זאת דרישת פורום יוצרות ויוצרי התיאטרון, זאת דרישת שח״ם, זאת דרישת פורום מוסדות תרבות – ארגונים שנבחרו באופן דמוקרטי לייצג את יוצריהם.

אני גם יודע שהממשלה צריכה לעודד יוזמות של עיריות לפתוח מוסדות תרבות לפי כללי הדרכון הירוק, אני יודע שהממשלה צריכה לנסח מתווה שיעזור ליוצרות ולמוסדות לחזור לפעילות ביום שאחרי המשבר, ואני בעיקר יודע שהממשלה צריכה לשבת עם הנציגים המוסכמים של עובדי משק התרבות והאמנות – ולא לגזור קופון על זמר שהוא גרגיר עם כבוד של אבטיח.

הכותב הוא במאי, מחזאי ומורה לתיאטרון, וממייסדי פורום יוצרות ויוצרי התיאטרון