מסתמן: ישראל תיענה לדרישה ותחליף את מילות השיר לאירוויזיון

אכן, קרב במעלה הגבעה. עדן גולן, "הכוכב הבא" (צילום מסך: קשת 12)
אכן, קרב במעלה הגבעה. עדן גולן, "הכוכב הבא" (צילום מסך: קשת 12)

הסאגה המגוחכת סביב השיר הישראלי נמשכת: בהתערבות נשיא המדינה (!) החליט תאגיד השידור לפנות אל יוצרי שני השירים שנבחרו ונפסלו על ידי הוועדה המפקחת של האירוויזיון בגלל "גוון פוליטי", ולבקש מהם לשנות את מילות השירים. השיר הנבחר ייחשף במשדר מיוחד בשבוע הבא

הסאגה המגוחכת של השיר הישראלי לאירוויזיון נמשכת: אחרי פסילתו של השיר שבחרה ועדת האירוויזיון של תאגיד השידור הציבורי, "גשם אוקטובר", נשלח בשקט בשקט השיר שהגיע למקום השני בהליך החשאי של הוועדה, "לרקוד לנצח", ונפסל אף הוא בסוף השבוע בגלל "גוון פוליטי".

על פי דיווח של רן בוקר ב-ynet, בתאגיד השידור הציבורי החליטו לשנות את מילות השירים או לשלוח שיר שלישי שאינו מרפרר לאירועי שבעה באוקטובר כלל, לאחר התערבותו של הנשיא בוז'י הרצוג (!) שפנה למועצת התאגיד (!) והציע לערוך התאמות שיאפשרו את השתתפות ישראל.

על הכל הוא מוכן לשתוק, אבל לא על זה. יצחק הרצוג (צילום: Getti Images)
על הכל הוא מוכן לשתוק, אבל לא על זה. יצחק הרצוג (צילום: Getti Images)

כזכור, עדן גולן נבחרה לייצג את ישראל בתחרות אחרי ניצחון משכנע בתחרות הריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון", ונשלחה אל גוב האריות של הפופוליטיקה עם שיר קיטשי בעל מילים מתריסות במיוחד בקונטקסט אירופי, כולל המילים "Never Again" שמוצמדות בדרך כלל לשואת יהודי אירופה. השיר נפסל כצפוי, ולמרות שבתאגיד עשו קולות קשוחים והכריזו כי לא ישנו את מילות השיר, נשלח כאמור שיר נוסף שכתבו ינון יהל ומאי ספדיה ונפסל אף הוא מסיבות דומות.

הקליפ לשיר הנבחר לייצג את ישראל בשוודיה היה אמור להצטלם ביום חמישי שעבר, אך צילומיו בוטלו עד להכרעה בעיניינו. גורמים מאחורי הקלעים של המשלחת הישראלית לאירוויזיון העבירו ביקורת חריפה על וועדת הבחירה של השיר, שלדבריהם פגעה בסיכויה של גולן לייצג את ישראל ללא סערות פוליטיות נוספות ומיקדה בה תשומת לב שלילית.

כואב הלב עליה. עדן גולן (צילום: כאן 11/טוויטר/@kann)
כואב הלב עליה. עדן גולן (צילום: כאן 11/טוויטר/@kann)

מתאגיד השידור הציבורי כאן נמסר כי "למרות אי ההסכמה עם עמדת הוועדה המפקחת על האירוויזיון, שביקשה לפסול את שני השירים שהגישה ישראל לתחרות – בטיעון שהם 'נושאים אופי פוליטי', אימץ 'כאן' את עצת נשיא המדינה, יצחק הרצוג, שפנה למועצת התאגיד והציע לערוך את ההתאמות הנדרשות, שיאפשרו את ייצוג ישראל על בימת האירוויזיון. נשיא המדינה הדגיש כי דווקא בשעה ששונאינו מבקשים לדחוק ולהחרים את מדינת ישראל מעל כל בימה – על ישראל להשמיע קולה בגאון ובראש מורם ולהניף את דגלה בכל פורום עולמי ובמיוחד בשנה זו".

על פי תגובת התאגיד, וועדת הבחירה פנתה ליוצרי שני השירים שנבחרו, "October Rain" שנבחר במקום הראשון והשיר "Dance Forever" שהגיע למקום השני, וביקשה להתאים את הטקסטים מחדש, תוך שימור החופש האומנותי המלא. מתוך הטקסטים החדשים – ייבחרו בתאגיד את השיר שיישלח אל הוועדה המפקחת על האירוויזיון, כדי שזו תאשר את השתתפות ישראל בתחרות. ביום ראשון הבא, 10.3, ישודר בכאן 11 משדר מיוחד בו ייחשף השיר שישלח לאירוויזיון.