לוקחים לכם את החוף: אושרה בנייה לא מבוקרת סמוך לקו המים

תוכנית המתאר החדשה תאפשר בנייה ממש עד קו המים. משרד האוצר טוען שמדובר רק בתשתיות חיוניות, וארגונים ירוקים מזהירים: "שר האוצר מנסה לקדם תוכנית שתגדיר בתי מלון כתשתית לאומית"

חוף נורדאו, גם הוא נסגר בשל זיהום בעונת הרחצה הקודמת. צילום: זיו ממון
חוף נורדאו, גם הוא נסגר בשל זיהום בעונת הרחצה הקודמת. צילום: זיו ממון
14 באפריל 2016

בשבוע שעבר אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תיקון לתוכנית המתאר הקיימת, שתאפשר בנייה לא מבוקרת של מלונות ודירות ברצועה המוגנת סמוך לקו המים. אם המילים "מועצה ארצית" או "תוכנית מתאר" גורמות לכם להירדם, כדאי שתתעוררו, כי הפעם מדובר על חוף הים שלכם. עד היום קו החוף של הים, כלומר 100 מטר בין הים למדרכה, היה מוגן מבנייה. בתוכנית המתאר החדשה הוסרו ההגנות וכעת אפשר לבנות תשתיות עד קו המים.

"הוסרו רוב החסמים ורוב ההגבלות", אומר מור גלבוע, מנכ"ל המגמה הירוקה. "וזו לא התוכנית היחידה. שר האוצר מנסה לקדם עכשיו תוכנית שתגדיר בתי מלון כתשתית לאומית, וכך נמצא את עצמנו כאשר כל קו החוף שלנו שייך למיליונרים. חייבים להשמיע זעקה, הסיפור לא נגמר".

שייך לציבור או לבעלי ההון? חוף נורדאו. צילום: זיו ממון
שייך לציבור או לבעלי ההון? חוף נורדאו. צילום: זיו ממון

ממשרד האוצר נמסר: "בתחום החוף ניתן יהיה לתכנן אך ורק תשתיות חיוניות התלויות בזיקה לים. לעניין הצעת החוק נציין שטרם אושר נוסח סופי להצעה, וכל תוכנית שתקודם בוועדה לתשתיות לאומיות תידרש לפי חוק לאישור הוועדה לשמירת הסביבה החופית".