משבר הדיור

הגיע הזמן לעשות שיימינג לבעלי דירות מופקרים

בשוק הדירות הפרוע יש שני מעמדות: פאודלים וצמיתים. הגיע הזמן של הצמיתים לפנות לנשק האמיתי שיש להם: שיימינג חסר רחמים

"לא הייתה הצפה כבר חודשיים אז אין לי ברירה אלא להעלות את השכ"ד" (צילום: Shutterstock)
"לא הייתה הצפה כבר חודשיים אז אין לי ברירה אלא להעלות את השכ"ד" (צילום: Shutterstock)

לכל איש יש שם. לא לכל איש יש דירה. איש שיש לו גם שם וגם דירה הוא איש מאושר. ושתי דירות? או שלוש? עיננו אינה צרה בו. קשה רק להבין כיצד מסוגלים אנשים שכל האושר הזה נפל בחלקם להקשיח את לבם, בעיקר כשהם פוגשים איש עם שם ובלי דירה ששוכר מהם את הזכות הבסיסית למגורים. אין דרך נעימה לומר זאת: הגיעה העת לטפל בבעלי הבתים.

בעולמנו הגדול והלא-בלתי-נאה ישנן מדינות שהבינו זאת מבעוד מועד וחוקקו חוקים קשוחים להגנת הדייר. מטרתם הפשוטה היא מניעת עושק, ניצול והתעללות בעסקה שבה צד אחד מחזיק את כל הקלפים, קובע את תנאי המשחק ויכול לשנות אותם על פי גחמותיו בכל רגע נתון. זהו כוח מוחלט ואיכשהו יוצא שהוא משחית באופן מוחלט. לא את כולם, כמובן. בעלי בתים רבים הם אנשים הגונים שרק רוצים להפקיע מחירי שכירות כמו כולם. לא עליהם אנחנו מדברים.

באנרכיה הקפיטליסטית שישראל הופכת להיות, סיפורי זוועה מהסוג שאנחנו מפרסמים כאן ב-Time Out בימים האחרונים הם הסטנדרט. אלה לא רק החורבות המעופשות שאינן ראויות למגורי מכרסמים, אלא גם ובעיקר בנאליה יומיומית של העלאות שכ"ד שרירותיות, הימנעות מתיקונים הכרחיים, ניג'וסים קטנוניים והפתעות נעימות מז'אנר ה"רק הייתי בסביבה ורציתי להיכנס רגע מאיפה לי לדעת שאתה מסתובב עירום בבית". בעלי הבתים יכולים לעשות לנו הכל – וזה בדיוק מה שהם עושים לנו.

עוד על משבר הדיור:
למה כל כך קשה למצוא דירה נורמלית בתל אביב?
מה קרה כשנתנו לרובוט לחפש דירה?
הלקסיקון השלם למחפש הדירה המתחיל

בפני מעמד הפיאודלים החדש נפרש ספקטרום עצום של אפשרויות להפגין את בעלותו ואת עליונותו. לצמיתים שמשלמים להם שליש משכורת תמורת קורת גג נותר רק נשק הגנתי אפקטיבי אחד: שיימינג חסר רחמים. כן כן, שיימינג. בדיוק כמו שאנחנו עולים לרשתות החברתיות כדי לבייש נותני שירותים שסרחו, עקצו או הונו אותנו. בדיוק כמו שאנחנו ששים לטנף פוליטיקאים שפלטו דבר טמטום כזה או אחר. בדיוק בשביל זה המציאו את השיימינג. זהו נשק שאין להקל בו ראש וקל מאוד לעשות בו שימוש לרעה, אבל זה סיכון שאין ברירה אלא לקחת בנקודה זו של יחסי הכוחות. עשקו אתכם? שיימינג. סרבו לתקן את הנזילה בשירותים? שיימינג. ניסו לקחת לכם 7000 שקלים על ארבע קירות עם עובש ומטבח באסלה? האמ-אמא של השיימינג.

לבעלי הבתים והדירות אבדה הבושה. שיימינג עסיסי ומדויק יחזיר להם אותה למקומה האנושי והטבעי. שמותיהם של בעלי בית נצלנים, תחמנים, שקרנים ומזניחים צריכים להתנוסס מעל העיר כולה כאות אזהרה לקורבנותיהם הבאים וכשירות לציבור הרחב. שיתביישו קצת. שיתביישו הרבה. אולי משם יתחיל התיקון (או לפחות מהתקרה הסדוקה והמתפרקת).