כמו ארוחת שאריות מקולקלת ולא ברורה: את הסם הזה צריך לזרוק לפח

רק אבקה ורודה. אין מה לראות פה. צילום: shutterstock
רק אבקה ורודה. אין מה לראות פה. צילום: shutterstock

שוב פעם עושים בתקשורת סלט משני סוגי סמים שונים לחלוטין - דוסה ו-2C-B, ושוב פעם טועים ומטעים. עשינו לכם קצת סדר בעניין וגם הוספנו אזהרת מסע מאוד נחרצת, ואתם יודעים - אנחנו די ליברליים. המדריך לוורוד

18 בנובמבר 2021

דיסקליימר: השימוש בסמים אינו חוקי ואינו מומלץ. השימוש בסמים מתחת לגיל 18 מסוכן במיוחד ועלול להוביל לפגיעה בהתפתחות המוחית. אנו מפצירים בקוראינו להסתמך על מידע מהימן ועובדות ולנהוג בצורה מושכלת ואחראית

אחד הסמים המסתוריים בסצינה הוא אבקה ורודה בשם "דוסה", חומר פופולרי למדי שמעט מאוד ידוע עליו באמת. השבוע ננסה לפזר קצת את המסתורין סביב החומר, לבדוק האם הוא באמת מסוכן כמו שמספרים, ופעם אחת ולתמיד נענה על השאלה – מה הקשר בין דוסה ל-2C-B?

אם תשאלו 10 משתמשי דוסה שונים מה מכיל החומר, סביר להניח שתשמעו 10 תשובות שונות. חלקם יגידו לכם ש"דוסה" זה פשוט כינוי לטוסיבי שהגיע מדרום אמריקה, כי 2C-B בספרדית זה 'דו-סה-בה', אחרים יגידו לכם שמדובר בתערובות של 12 סמים שונים. גם כשאני עובר על דיווחים על הסם באמצעי תקשורת שונים, קשה לקבל איזושהי תמונה קונסיסטנטית. כך למשל, ישנן שתי כתבות במאקו שאחת מהן מדברת על טוסיבי, והשניה מדברת על דוסה אבל מפנה לראשונה כאילו שמדובר באותו החומר. כמעט כל המידע שמופיע על הסמים בשתי הכתבות מלא בעובדות ונתונים שהקשר שלהם למציאות די רופף, כפי שלמדנו לצפות מיקיר הטור שמהכתבה שלו הכל התחיל.

ורוד אבל לא בקטע תמים
ורוד אבל לא בקטע תמים

למזלינו, משרד הבריאות עושה סדר בעניין ומסביר שמדובר בשני חומרים שונים: "בישראל השם "דוסה" ניתן לתערובות של סמים ממריצים, הזייתיים, פסיכדליים ודיסאסוציאטיביים. בארץ החליטו לנצל את ההיכרות עם סם ה2C-B, ולשווק תחת 'מותג' זה, קוקטייל של סמים ותיקים בשוק הסמים, שאין להם קשר לחומר 2C-B". אז מה מכילה תערובת הסמים המסתורים? ומה זה לעזאזל 2C-B?

נתחיל מלהבין יותר על החומר הפשוט מבין השניים – 2C-B, או טוסיבי, או פשוט "טוסי". טוסיבי הוא חומר פסיכדלי שפותח על ידי הכימאי אלכסנדר שולגין, שפיתח וניסה על עצמו מאות תרכובות פסיכואקטיביות שונות. טוסיבי משתייך לסדרת ה-2C-x סדרה שלמה של חומרים שמבוססים על המבנה הכימי של מולקולת המסקלין, החומר הפעיל בקקטוסים הפסיכדליים כמו סן פדרו ופיוטה. הסדרה מכילה מספר רב של חומרים עם שמות כמו 2C-B‏, 2C-E‏, 2C-I, ותתי-סדרות שלמות כמו ה-2C-Tx‏, DOx ועוד. סך הכל מדובר בקבוצה של עשרות רבות של חומרים שאת כולם שולגין פיתח, ניסה על עצמו, ותיעד את ההשפעות שלהם בספרו, PiHKAL.

מתוך מגוון החומרים העצום ששולגין גילה ותיעד, טוסיבי הוא אחד הפופולריים ביותר עד היום. כמו MDMA, הוא התחיל להתפשט בקרב מטפלים בשנות ה-70 וה-80 עד שהגיע גם לסצינת המסיבות והפנאי. כש-MDMA יצא מחוץ לחוק, טוסיבי הפך לאלטרנטיבה פופולרית ונשאר ככזה עד אשר גם הוא יצא מחוץ לחוק בארה"ב ב-1995. ההשפעה של טוסיבי משתנה מאוד עם המינון, ובעוד שבמינונים נמוכים (בין 5 ל-15 מ"ג) ההשפעה שלו אמפתוגנית יותר והוא מזכיר חומרים כמו MDMA, ככל שעולים במינון הוא הולך ונהיה פסיכדלי ממש, אם כי משך ההשפעה שלו משמעותית נמוך יותר ממסקלין או מאסיד (LSD). טוסיבי שמר על הפופולריות שלו עד היום ואמנם הוא לא פופולרי כמו הרבה חומרים אחרים שנידונו בטור, אך די נפוץ גם כאן בישראל.

עכשיו כשקיבלנו קצת מושג על טוסיבי, מה זה דוסה? המסקנה שלי לאחר כשנתיים שבהן ניסיתי לענות על השאלה הזאת היא שאף אחד לא באמת יודע. ככל הנראה מדובר בתערובת של חומרים שונים, אבל מה היא בדיוק מכילה זו תעלומה, פשוט כי אין באמת "מתכון" אחד. סוחר אחד אמר שהמתכון הבסיסי הוא קטאמין, טוסיבי ומסקלין, ואז סוחרים שונים מוסיפים דברים שונים. אחד אחר אמר שאלה שאריות סמים טחונות עם תרופות מרשם. לפי סוחרים שונים, דוסה עשויה להכיל – קטאמין, טוסיבי, מסקלין, MDMA גבישי, אקסטות מפוררות, אסיד ונגזרות שלו, טוסיבי, קוקאין, אטנט, כדורי מרשם, ואפילו ויטמינים שונים. ושלא נשכח, חלק מרכזי במיתוג של הדוסה – צבע מאכל ורוד שמקנה לאבקה את הצבע האופייני שלה. נראה שהן מגוון החומרים שנמצאים בתערובת והן המינונים שלהם משתנים מסוחר לסוחר, ויתכן שמשתנים גם מפעם לפעם אצל אותו סוחר.

את הדוסה הזו לגמרי סבבה לצרוך (צילום: אנטולי מיכאלו)
את הדוסה הזו לגמרי סבבה לצרוך (צילום: אנטולי מיכאלו)

אז עכשיו כשהבנו קצת על שני החומרים, מה אפשר לומר עליהם כשאנחנו מתבוננים מנקודת מבט של מזעור נזקים?
טוסיבי – כמו כל החומרים שגילה אלכסנדר שולגין ועל אף הפופלריות שלו, טוסיבי הוא חומר חדש יחסית בעולם ולכן אין יותר מדי מידע על הבטיחות שלו. מעולם לא דווח על מקרה מוות כתוצאה מטוסיבי או מאיזושהי פגיעה גופנית ארוכת טווח, אך יתכן שישנם נזקים ארוכי טווח שאיננו מודעים אליהם. משום שטוסיבי הוא נגזרת של מסקלין שנחשב לחומר בטוח למדי, נהוג להניח שגם טוסיבי הוא חומר בטוח יחסית, אך זה מעולם לא נבדק לעומק. 

דוסה – הבעיה המרכזית עם דוסה ברמה הקונספטואלית, היא שזו בהגדרה תערובת אבקות לא ידועה שמכילה חומרים לא ידועים בכמויות לא ידועות. כפי שאתם אולי זוכרים מהמדריך המקוצר למזעור נזקים שפורסם כאן בעבר, לשלב זה תמיד מסוכן יותר מלא לשלב, גם כשאנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו משלבים. במקרה של דוסה, אין שום דרך לדעת מה נמצא בשילוב, אפשרות לדעת אם חלק מהחומרים נמצאים באבקה במינונים מסוכנים, או שאולי חלקם מסוכנים בשילוב ביניהם. כך למשל דוסה שמכילה 2 ממריצים שונים יכולה להעמיס על הלב ומערכת הדם ובמינון מספיק גבוה או באנשים שרגישים לכך, אף יכולה לגרום לדום לב.

על אף הבלבול בין 2 הסמים, שרק מונצח על ידי תקשורת מנותקת מהמציאות, מדובר בחומרים שונים לחלוטין מבחינת ההשפעה ופרופיל הבטיחות שלהם. בפעם הבאה שאתם ניגשים לצרוך אחד מהם כדאי שתדעו בוודאות מה מהשניים יש לכם ביד, ואם מדובר בדוסה ההמלצה האישית שלי היא לזרוק אותה לפח.