הסרט על חייו הקצרים של ג'ון בלושי לא מעמיק, אך מהנה ומעורר געגוע

ג'ון בלושי ודן אקרויד בסרט "האחים בלוז". צילום מסך מתוך הסרט
ג'ון בלושי ודן אקרויד בסרט "האחים בלוז". צילום מסך מתוך הסרט

הסרט שיוצג מהיום במהדורת האונליין של דוקאביב גליל מעלות תרשיחא מתאר את חייו הסוערים של הקומיקאי דרך אנימציה ושיחות מוקלטות עם חבריו. הוא אינו חופר עמוק בפצעים, אך מייצר תחושה שאלמלא היה איש לא שמח ומסופק בבסיסו, הוא גם לא היה כזה מצחיק

1 בדצמבר 2020

החיים הקצרים של ג'ון בלושי מובאים למסך בסרט התיעודי המבדר והעצוב "בלושי", שמוצג מהיום (ג') במהדורת האונליין של פסטיבל דוקאביב גליל מעלות תרשיחא (בין התאריכים 1-5 בדצמבר). נטול ראשים מדברים, סרטו של ר.ג'יי. קטלר ארוג מקטעי ראיונות טלפוניים שנערכו עם חבריו ואוהביו של בלושי זמן קצר אחרי מותו ב-1982 לצורך כתיבת ביוגרפיה. לפעמים איכות הסאונד של ההקלטות מהטלפון קצת מכבידה על האוזן, אבל באופן מוזר היא מתאימה לימי הריחוק החברתי של הקורונה, וקטעי הארכיון הנפלאים מפצים על כל אי נוחות אפשרית.

הטריילר לסרט: 

ג'ים בלושי, אחיו של המנוח, מצטט אותו כמי שתיאר את הופעתו ככדור באולינג מתגלגל. ואכן, נוכחותו המתפרצת על המסך וההומור הלא מעודן שלו ניחנו בעוצמה של כדור באולינג מסוחרר שמפיל את כל הפינים לקרשים. דוברים אחרים בסרט מתארים אותו ככוכב רוק, שחייו בערו בלהבה גדולה שכילתה את עצמה מהר.

הסרט עוקב באופן כרונולוגי אחרי שלבים בחייו ובקריירה שלו, ובהתמכרות שלו לסמים קשים. מתואר גם הסקסיזם שהפגין כלפי תסריטאיות ב-"SNL" (הוא התעלם מהן במופגן). עם זאת, אחת הקורבנות של היחס הזה אומרת שכך התנהגו גם שאר הגברים על הסט.

בלושי היה שם מהתוכנית הראשונה ב-10 באוקטובר 1975. לא רק זאת – הוא פתח את התוכנית במערכון על שיעור באנגלית, שבסופו הוא נופל מת על הרצפה (או בעצם מחקה את המורה שלו). אבל היה זה צ'בי צ'ייס שזכה להיות הראשון שאומר את המשפט "בשידור חי מניו יורק", ובשתי העונות הראשונות צ'ייס זכה לרוב תשומת הלב, והותיר את בלושי מתוסכל.

כשצ'ייס פרש לטובת הקולנוע, בלושי הפך לכוכב הבלתי מעורער של התוכנית, ומשם המשיך לכבוש את המסך הגדול ב"צעירים, פרועים ושובבים" (זה השם שהוענק בארץ לסרט "Animal House" ב-1978). בין לבין הוא התחתן עם אהובת נעוריו ג'ודי, שהיתה איתו לכל אורך הדרך, וייצבה אותו עד כמה שאפשר.

גם דן אקרויד הפך לחבר קרוב ולשותף ליצירה. סרטונים של השניים מבלים במהלך נופש במרתה'ס ויניארד, כשבלושי ניסה להיגמל מההתמכרות לקוקאין (החברים אומרים שהם לא ידעו שהוא צורך גם הרואין), עושים קווץ' בלב.

משמאל: ג'קסון בראון, וורן זיבון וג'ון בלושי. צילום: Gettyimages
משמאל: ג'קסון בראון, וורן זיבון וג'ון בלושי. צילום: Gettyimages

הסרט אינו חופר עמוק בפצעים, אך מייצר תחושה שאלמלא היה בלושי איש לא שמח ומסופק בבסיסו, הוא גם לא היה כזה מצחיק. קטעי מכתבים שהוא וג'ודי כתבו זה לזה חושפים משהו מתחושת האבדון שאפפה אותו והחזירה אותו לסמים. אקרויד מספר שזמן קצר לפני מותו הוא אמר לו שהוא כותב עבורם תסריט והאמין שזה ייתן לבלושי משהו להיאחז בו. הוא התכוון ל"מכסחי השדים".

שבת המלכה: מה הופך את "סטרדיי נייט לייב" לתוכנית כל כך חשובה?

בסופו של דבר "בלושי" אינו מעמיק במיוחד, וקטעי האנימציה שנועדו להעניק פנים לחלק מההקלטות של בלושי נטולי השראה, אבל הסרט ללא ספק מהנה ועושה חשק לחזור ולצפות בכל מה שהאיש הזה הספיק לעשות במהלך 33 שנות חייו.

"בלושי" הוא אחד מארבעה סרטים שיוקרנו בפסטיבל בהקרנות בכורה. הוא ישודר בהמשך בערוצים yes דוקו וב-HOT8. 

לתוכנית המלאה של דוקאביב גליל מעלות תרשיחא שמתחיל היום.