המוסד ואילנה דיין מציגים: תשדיר שירות שיצא מדעתו

ועדת החקירה של קשת 12 כבר הכריעה. אילנה דיין ב"עובדה" (צילום מסך)
ועדת החקירה של קשת 12 כבר הכריעה. אילנה דיין ב"עובדה" (צילום מסך)

אילנה דיין הנלהבת ו"עובדה" התגייסו למען המוסד שפועל בימים אלה כדי "לגנוב קצת" ציוד רפואי בחו"ל, כי "זה מה שכל העולם עושה". אבל לא כל העולם רץ לספר על זה בפריים טיים

1 באפריל 2020

דבר מוזר קורה לפעמים לאילנה דיין כשהיא נתקלת בבכירי מערכות הביטחון. בבת אחת נעלמת לה העיתונאית הדעתנית, החוקרת, הלא-מתפשרת ובמקומה מופיעה פאן-גירל נרגשת ופעורת עיניים שמצדיעה בהקשב. אתמול זה קרה לה שוב ב-15 וחצי דקות של תהילה שהעניקה למוסד ולאנשיו הפועלים בחזית הקורונה, עם פאתוס כמו ב"יומני כרמל" מתקופת קום המדינה וגרוב של "פראבדה". 

דיין קיבלה מהמוסד הצצה לחמ"ל הקורונה שהקים הארגון החשאי בתל השומר. אין עיתונאי בעולם שהיה מסרב להצעה כזאת, אבל כל עיתונאי בעולם היה צריך לשאול כמה שאלות קשות: מדוע מנהל המוסד את העסק ולא משרד הביטחון ורשות החירום הלאומית? והאם זה קשור לעובדה שראש המוסד מקורב מאוד לנתניהו בזמן שהצבא תחת סמכותו של נפתלי בנט? מה היה הסיפור הזה בשבוע שעבר עם הפאשלה של המוסד שהביאה לארץ בטעות את הציוד הרפואי הלא נכון? האם יש קווים אדומים לפעילותו האפלולית של המוסד בעולם? 

הרפתקאות דני דין בשיבא. "עובדה" על חמ"ל הקורונה של המוסד (צילום מסך)
הרפתקאות דני דין בשיבא. "עובדה" על חמ"ל הקורונה של המוסד (צילום מסך)

דיין לא תוהה לרגע באוזני אנשי המוסד אם זה אכן הרגע לחשוף את אופן פעולתם. היא רק מתרגשת. "ביומיום אתם מתחבלים תחבולות כדי לקחת חיי אדם לפעמים – ועכשיו אתה מתחבל תחבולות כדי להציל חיי אדם", היא מתלהבת כמו קד"צניקית בגל"צ

"עובדה" היא תוכנית שצריכה לפרק עכשיו את מערכת הבריאות על כשליה המתמשכים, להרעיד את אמות הספים בתחקיר על ציוד חירום פג תוקף, היעדר תוכניות מגירה ומחסור חולני בתקציבים. תחת זאת קיבלנו תשדיר שירות שיצא מדעתו לבחורינו האמיצים שגונבים ציוד רפואי בעולם. "מערכת הבריאות המורעבת שלנו חייבת עכשיו כוח חילוץ", העניקה דיין מסגור הירואי למחדל הממשלתי המטורף מבלי להתעכב עליו לרגע.

האתנן שקיבלה דיין תמורת שיתוף הפעולה הוא אכן סקופ דרמטי: המוסד "מנצל את קשריו" בחו"ל כדי "להשיג" ציוד רפואי ששייך למדינות אחרות. "אתה אומר, 'גנבנו, אבל קצת?'", שואלת דיין את ח', ראש אגף הטכנולוגיה של המוסד העומד בראש החמ"ל המאולתר בתל השומר. "אפשר להגיד, כן", הוא עונה. ובהמשך מתברר שזה גם "מה שכל העולם עושה, לשים יד על מלאי שמישהו אחר הזמין". הנקודה החשובה היא שכל העולם לא רץ לספר על זה בפריים טיים בטלוויזיה.

מה לא הבנתם ב"שירות חשאי"? אילנה דיין וח' ב"עובדה" (צילום מסך)
מה לא הבנתם ב"שירות חשאי"? אילנה דיין וח' ב"עובדה" (צילום מסך)

דיין לא תוהה לרגע באוזני אנשי המוסד אם זה אכן הרגע לחשוף את אופן פעולתם החשאי. היא רק מתרגשת. "ביומיום אתם מתחבלים תחבולות כדי לקחת חיי אדם לפעמים – ועכשיו אתה מתחבל תחבולות כדי להציל חיי אדם", היא מתלהבת כמו קד"צניקית בגל"צ, מצטמררת ממ"מאות אנשי מוסד המפעילים כאן חדר מלחמה שמעולם לא היה כמוהו" ומדווחת על "אנשי סיירת מטכ"ל שפושטים על חדר טיפול נמרץ" לתיאור סיטואציה פשוטה שבה חיילים מניחים קווי תקשורת בין רופאים לחולים בבידוד. ממש הרפתקאות דני דין בשיבא. 

את כל היופי הזה מסכמת דיין במילים השערוריתיות הבאות: "אחרי שתיגמר המערכה הזאת, אנשי הצללים של המוסד יתמקמו בבטחה בצד הנכון של ועדת החקירה". המציאות היא שאין עדיין איש בעולם שיודע כיצד יסתיים המשבר הזה ועד כמה חמורים מחדליו, ובטח שלא עד כמה אפורים האזורים בהם פועל המוסד בעולם, אבל תשדיר השירות של אילנה דיין ו"עובדה" כבר בשלב הצל"שים של עיצוב התודעה הציבורית. דבר אחד בטוח: את מחדלי התקשורת איש לא יחקור.