ח. צינוביץ' ושף ש. לוי נפגשו במזרח העיר. יצא מזה כריך "השרוף"

השובך (צילום: רן בירן)
השובך (צילום: רן בירן)

שכונות המזרח מתעוררות לחיים עם בית קפה חדש נוסף בבעלות נוצצת (גם אורן דולפין ומאמנת הכושר אירה דולפין בפנים) ברמת ישראל. מה עוד? תפריט מגוון שמתאים לכולם ורצון לייצר נקודת מפגש קהילתית. כל הפרטים בפנים

המזרח מתעורר: אחרי יד אליהו שהתחדשה בבית הקפה של דודו טסה ובמרכז מסחרי חדש ברחוב לה גווארדיה, מגיע תור רמת ישראל. השובך, מוסד ותיק שפעל במשך שנים כשיפודיה, נפתח בגלגול חדש כבית קפה ומעדנייה. הבעלים שף שחר לוי (שפתח ממש לאחרונה מקום בנחלת בנימין), אורן דולפין, איש חיי לילה, ובת  זוגו מאמנת הכושר אירה דולפין; המוזיקאי חיים צינוביץ' (השרוף) ואייל עוזרי – שלושת האחרונים תושבי השכונה – מבקשים ליצור מעין מוסד קהילתי לא רשמי ומקום מפגש.

>>לרשימת בתי הקפה השכונתיים הטובים ביותר בתל אביב

"השובך הייתה מסעדה מיתולוגית שנסגרה בזמן הקורונה", הם מספרים. "בעלי הנכס, שגם הוא גר בשכונה, פרש וחיפש קבוצה שתיקח את המקום ותפעיל אותו. בדקנו וראינו שיש צורך בבית קפה קהילתי שייתן מענה לצעירים ומשפחות וגם לתושבים הוותיקים. עשינו הסבה ממקום בשרי לחלבי, ומכיוון שחלק מהקהל מסורתי דאגנו לכשרות של צהר".

השובך (צילום: רן בירן)
השובך (צילום: רן בירן)

בית הקפה ממוקם במרכז מסחרי קטן ברחוב שקט. במרפסת קדמית מוצלת פזורים שולחנות, והחלל הפנימי מעוצב בסגנון אורבני עם אלמנטים נוסטלגיים, "תחרות וקשתות ודברים שמתאימים לאופי השכונה". תפריט הפתיחה מציע בעיקר כריכים, לדוגמה "כריך השרוף" במילוי ירקות קלויים, ממרח עגבניות שרופות וגבינה מלוחה (29 ש"ח). בוויטרינה אפשר למצוא סלטים לטייק אוויי, תה קר מתוצרת בית, ממרחים וסלטים בצנצנות זכוכית ממותגות ("שניתן למחזר או לקבל תמורתן הנחה קטנה") ומוצרי מעדניה, כולם מתוצרת בית.

בטאבון הממוקם מאחורי הדלפק נאפים כריכים ומאפים מיוחדים, למשל קרואסון במילוי ביצה. בקרוב יתווספו פיצות עם טופינגז מיוחדים (פטריות יער, סלקים וגבינות) וכן מנות דגים. לילדים מציע המקום טוסטים ועמדת קורנפלקס עם קעריות וחלב "למרות שהם רוצים דווקא את הכריכים המורכבים", מחייך לוי. "רצינו שזה לא יהיה סתם עוד בית קפה. ג'נטריפיקציה יוצרת מתח בין תושבים חדשים וותיקים ומצריכה הקמת קהילה מחדש. ומה יכול לחבר טוב יותר מאשר מקום עם אוכל ומוזיקה?".

במסגרת הגישה הקהילתית יש לכם מחויבות לתמחור נגיש?
דולפין: "מגיעים לכאן מבוגרים תושבי השכונה והאיש שמשלם בקופה הוא אבא של חברה של הבת שלי. לכן אנחנו מנסים לשמור על רמת מחירים סבירה שתשרת גם את עובדי המשרדים בסביבה, חיילים והורים שמגיעים לאסוף את הילדים מהמרכז הקהילתי. פתחנו קבוצת ווטסאפ שכונתית ובהמשך אנו מתכננים לתת לתושבים הנחה מסוימת. אני יודע שכדי שהעסק יהיה כלכלי אני חייב להקשיב לשחר שמודע לעלויות, אבל זה דיסוננס גדול. בסוף נמצא את קו האמצע".

בזמן ההרצה מנסים השותפים לברר צרכים ורצונות של קהל הלקוחות. "בכל שישי אנו אופים חלות כשירות לשכונה. אני מתכנן להכניס כריך חנהל'ה ושמלת השבת – סנדוויץ' חלה במילוי ארבעה סוגי גבינות נמסות ובצד בקבוק יוגורט שחור ששופכים למעלה ומלכלכים את השמלה", צוחק לוי. ערב יווני, סדנת טעימות יין ופעילויות נוספות יעבו את סעיף התוכן, ובקרוב יפתח המקום גם בערב. "מהעסקים הקודמים שלי הבנתי שפתיחה מהירה מייצרת יותר נזק מאשר תועלת. אסי עזר הגיע במקרה והעלה סטורי שעשה באזז אבל אנחנו רוצים לעבוד לאט".

השובך (צילום: רן בירן)
השובך (צילום: רן בירן)

איך פותחים שני מקומות במקביל? Fed and Bev גם בהרצה עדיין
"אדם מתכנן ואלוהים צוחק. הקפה היה צריך להיפתח לפני חצי שנה והמסעדה הייתה אמורה להיפתח בעוד חודש. בסוף יצא ששניהם נפתחו באותו שבוע. יש דברים שעדיין מצריכים שיפור אבל המצב מצוין וכולם מפרגנים. הבסיס פה רחב ויש לנו עוד המון תכניות. אני מת לקחת חלקת אדמה שוממת שליד הקפה, להפוך אותה לגן ירק ולהכניס מנות פארם טו טייבל. הפוטנציאל אדיר ואני צופה שתוך כמה חודשים המקום ישוב להיות מרכז שכונתי כמו פעם".
דם המכבים 26, תל אביב, ראשון-חמישי 7:00-19:00, שישי 7:00-כניסת השבת, 050-4085010