כן להיות שאנן: פסטיבל יום הפליט יתקיים בנווה שאנן

בין היתר תוצג בבכורה קומדיה אוטוביוגרפית מקורית של המחזאי יאסר עבדאללה שהגיע לתל אביב מדארפור. ויש גם שייק

"הפליט המטורף" (צילום: עומר קריגר)
"הפליט המטורף" (צילום: עומר קריגר)
19 ביוני 2019

פסטיבל מיוחד לכבוד "יום הפליט הבינלאומי" (המתקיים מדי שנה ב-20 ליוני) יתקיים השנה בשכונת נווה שאנן, בבית 1:1 מרכז לאמנות ופוליטיקה בשיתוף פעולה עם ARDC (המרכז לקידום פליטי אפריקאים) ועמותת מרסל לקידום אמנות ותרבות.

"תושבים מהשכונה מוצאים אצלנו בית: גם מבקשי מקלט, התושבים הוותיקים וגם תל אביבים שוחרי אמנות. הכל במידה רבה נעשה בזכות הקהילה, כל אחת מהזווית שלו", מספר עומר קריגר, המייסד והמנהל האמנותי של 1:1. לצד ההמלצה על השייק הרשמי של הפסטיבל, שנקרא ספריס (בננה, אבוקדו, פפאיה וחלב, ויש גם גרסה טבעונית), הוא מציין גם את הצגת הבכורה של הקומדיה "הפליט המטורף" של הבמה לתיאטרון אפריקאי-ישראלי. מדובר במחזה מקורי חדש של השחקן והמחזאי יאסר עבדאללה, מבקש מקלט מדארפור, שתורמה מערבית, עובדה ובוימה על ידי יאפא שוסטר. "זאת קומדיה שמספרת על פליט בן דמותו בתל אביב שמחפש עבודה ומגיע לסוכנות כוח אדם ומשם מתגלגלת קומדיה של טעויות. זה ממש מצחיק, לא יאומן שאחרי כל מה שהם עברו כדי להגיע לתל אביב הם כולם יושבים ביחד וצוחקים על זה".

הפסטיבל הוא מההפקות הגדולות הראשונות של המרכז, והוא מסמל את הדרך שהם עברו בקהילה המשותפת שנוצרה בו, והוא גם שואף להכריז על נווה שאנן כעל מקום של תרבות ואמנות אלטרנטיבית. "נווה שאנן היא שכונה מאוד יפה והיא הבית של הרבה פליטים ומבקשי מקלט", מוסיף קריגר, "הרעיון הוא לחגוג את הייחוד של מבקשי מקלט ולא ללכת על שיח של כאב. הרבה פעמים המאבק על זכויות אדם מושך את הפוקוס מזה שחיים בינינו אנשים מדהימים. לא צריך לטוס לברלין לספרה מדומיינת גלובלית, אפשר לנסוע באופניים או בטוסטוס לנווה שאנן". בנוסף לתכנים שצוינו, בפסטיבל יהיו גם הקרנות וידיאו ארט לילדים, יתקיים אירוע ציור קיר משותף, תימכר "הקולקציה התל אביבית" – בגדי מעצבים מבדים אפריקאים של המעצב ניאי אדוליני בשיתוף פעולה עם קריגר, ויוקרן הסרט האיסלנדי "אפשר לנשום בשקט", סיפורו של פליטה מגינאו-ביסאה שמגיעה לאיסלנד.

20 ביוני (יום ה'), 16:00, רחוב השרון 4, נוה שאנן, תל אביב.