על רקע המתיחות עם איראן: חולדאי מנסה להרגיע את התל אביבים

רון חולדאי בכיכר הדמוקרטיה, ספטמבר 2023 (צילום: טוויטר/ @Ron_Huldai)
רון חולדאי בכיכר הדמוקרטיה, ספטמבר 2023 (צילום: טוויטר/ @Ron_Huldai)

על רקע ההיסטריה הקלה מהאפשרות של תגובה איראנית, יצא ראש העיר רון חולדאי בקריאת הרגעה לציבור בעיר: "חשוב שתדעו שעיריית תל אביב-יפו נערכה לכל מצב חירום. אנחנו ערוכים ברמה שבה אפשר לעבור ממצב של שגרת חירום למצב של מלחמה במהירות וביעילות"

4 באפריל 2024

מתיחות שיא מורגשת ברשתות החברתיות ומחוצה להן, לקראת האפשרות של מתקפת תגובה איראנית על חיסולם של בכירי משמרות המהפכה בדמשק, ופייק ניוז שוטף את הערוצים בווטסאפ ובטלגרם מדי דקה. ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי נזעק כדי לשגר באותן רשתות חברתיות מסר מרגיע לתושבי העיר, במטרה למנוע גל של היסטריה קלה שמתפשט ברחבי הארץ מאז שעות הבוקר, אולי גם בסיוע קמפיינים של השפעה זרה.

>> בגין בידינו: שטח נוסף מהקריה נמסר לעיריית ת"א-יפו
>> עיריית ת"א-יפו, מה יש לך מגיא הוכמן? // טור דעה

"תושבות ותושבים יקרים", פנה חולדאי אל הציבור, "אני ער ומודע לחשש וללחץ שקיים בציבור בעקבות הדיווחים הביטחוניים ביממה האחרונה. חשוב שתדעו שעיריית תל אביב-יפו נערכה לכל מצב חירום. אנחנו ערוכים ברמה שבה אפשר לעבור ממצב של שגרת חירום למצב של מלחמה במהירות וביעילות. חשוב להיכנס לאתר העירייה, למצוא פיתרון מיגון על פי הנחיות פיקוד העורף ולהתעדכן מגורמים רשמיים ולא מפייק-ניוז".

קודם כל תירגעו. רון חולדאי בחמ"ל "מקשיבים לתושבים", נובמבר 2023 (צילום באדיבות דוברות עיריית ת"א-יפו)
קודם כל תירגעו. רון חולדאי בחמ"ל "מקשיבים לתושבים", נובמבר 2023 (צילום באדיבות דוברות עיריית ת"א-יפו)

בעיריית ת"א-יפו ריעננו את הנחיות המיגון לציבור ופרסמו אותן מחדש הבוקר, והזכירו כי עם הישמע אזעקה בתל אביב-יפו ייפתחו באופן אוטומטי המקלטים הציבוריים ואיתם בהדרגה גם בתי הספר, אשר גם בהם מרחבים מוגנים ומקלטים. בנוסף להם, תעמיד העירייה מתקנים ומוסדות עירוניים נוספים דוגמת מרכזים קהילתיים ממוגנים, גני ילדים, מבנים עירוניים ועוד, והציבור יעודכן בכך בזמן אמת בסמוך להתרחשות האירועים ובהתאם לזמינות המתקנים.

בעירייה מבקשים גם להדגיש את סדר העדיפויות להתמגנות אישית:
  1. ממ"ד/ממ"ק ביתי
  2. מקלט משותף
  3. מקלט ציבורי
  4. מתקן עירוני (ייפתח ויפורסם בזמן אמת)
  5. חניון ציבורי מוגן סמוך לבית
מקלט ציבורי בעיר. צילום: מייקל ג'ייקובס\גטי אימג'ס
מקלט ציבורי בעיר. צילום: מייקל ג'ייקובס\גטי אימג'ס

 

בעירייה ממליצים להיערך כללית בעיקר בתחומים הבאים:
  1. מרחב מוגן – חשוב להכיר את המרחבים המוגנים שבסביבת ביתכם וביתכן ולתכנן את שהותכם בקרבת הבית, לצרכי הצטיידות וצרכים אישיים במהלך ההסלמה.
  2. ציוד אישי – על פי המלצת פיקוד העורף, חשוב שלכל תושב ותושבת יהיה בהישג יד ציוד אישי בסיסי, אותו ניתן לקחת במהירות לכל מקום, ובין היתר: מזון יבש, מסמכים אישיים, פנסים, מטענים, תרופות, רדיו על סוללות, מזון ופריטים נוספים בהתאם למאפייני המשפחה, כגון: ציוד לשהיית תינוקות לזמן ממושך, ציוד ייחודי לאנשים עם מוגבלות וכו'.
  3. בזמן אמת – חשוב להישמע להנחיות מגופים ואתרים רשמיים של העירייה, על מנת לקבל את המידע ואת רשימת המתקנים העירוניים המוגנים הנוספים שיפתחו עבורכם ועבורכן. במקרה שבו יהיו מגבלות של חשמל או תקשורת, לעירייה אמצעים נוספים להעברת המידע, כדוגמת כריזה ברחובות ועוד.