אל תסתכלו בכריכה: הנוער דווקא קורא, אלו אתם שצריכים לדפדף

קוספליי, כנסים, מפגשים וכתיבת fan fiction הם חלק מסצנת נוער ענפה של פעילות מבוססת ספרים. "דור המסכים", כמו שאתם מתעקשים לקרוא לו, מבקש שתיפטרו מהסטיגמה

האם הנוער באמת לא קורא ספרים? (צילום: shutterstock)
האם הנוער באמת לא קורא ספרים? (צילום: shutterstock)
11 באוקטובר 2018

אם לשפוט לפי המבוגרים הנרגנים לאורך השנים, בני נוער מעולם לא קראו ספרים. פעם זה היה בגלל הרדיו, אחר כך הקולנוע, ואז הגיעו הטלוויזיה, המחשב, הסמארטפון ופייסבוק. "תמיד מאשימים את הטכנולוגיה, ותמיד חושבים שילדים ונוער קוראים פחות מבני גילם בדור הקודם. אבל זה לא ממש מדויק", אומרת גילי בר־הלל סמו, מקימת הוצאת הספרים עוץ ומתרגמת (בין היתר את ספרי "הארי פוטר"), שתרצה בכנס כתב העת "הפנקס" לספרות ילדים ונוער שיתקיים בתחילת החודש הבא. "למעשה הקריאה היום היא השתתפות בתרבות גיקית שלמה", היא מוסיפה.

כנס "הפנקס", העוסק בספרות ילדים ונוער, יתקיים השנה בפעם השביעית ויכלול יריד ספרים, פאנלים והרצאות בנושאים כגון: למה בישראל מתחילים להתאהב בספרות הסקנדינבית? האם הפוליטיקלי קורקט השתלט על ספרי הילדים? וכמובן – האם הנוער באמת לא קורא?

כנס הפנקס 2017 (צילום: אייל צדיק)
כנס הפנקס 2017 (צילום: אייל צדיק)

עוד כתבות מעניינות:
הורים, תרגיעו. "פורטנייט" לא הורס לכם את הילדים
סדרת הספרים שכל הילדים (ובמיוחד הילדות) חייבים להכיר
הורים שוקעים? הנה 10 החלטות שיגרמו לכם להרגיש טוב עם עצמכם

לפני שנשמע מה למבוגרים יש לומר בנושא, פנינו לשיר (20), אחת ממנהלות עמוד הפייסבוק (והאינסטגרם) "נוער קורא – כן, יש דבר כזה". העמוד נפתח ב־2012 ביוזמת שתי תיכוניסטיות בנות 15 שביקשו לשנות את הסטיגמה, ומאז צבר כ־12.5 אלף עוקבים. "בהתחלה כתבנו בעיקר על מדע בדיוני ופנטזיה, אבל אז הגיעו בקשות שנכתוב על עוד ז'אנרים", מספרת שיר. "הממליצים שלנו כותבים על ספרים שבחיים לא שמעתי עליהם ונוצרים בדף דיונים מאוד עמוקים שלא מגיעים אליהם בשיעורי ספרות".

שיר מבקשת לתקן את הדעה הרווחת על מדף הספרים של הנוער. "גם אם זה לא נראה ככה, ילדים ובני נוער דווקא קוראים. אנחנו מתעניינים בפרוזה אבל גם בספרות של מבוגרים, בפילוסופיה, בספרים על השואה. אני כל פעם מופתעת לראות מה מעניין אנשים אחרים. לפעמים בנייד מתחבא ספר, חלקנו קוראים בבית לפני השינה. אל תשפטו את הדור שלנו כדור של מסכים".

בר־הלל סמו מצטרפת אל שיר, ואף מחדדת את התמורות שהתחוללו בתרבות הקריאה. "אנחנו אוהבים להשוות את המיטב של הילדות שלנו אל הגרוע בילדות הנוכחית, אבל תמיד היו כאלה שקראו וכאלה שלא. היום מתרחשת זליגת תוכן: יש בארץ פעילות ענפה של צפייה בסרטים המבוססים על ספרים, השתתפות בכנסים, קוספליי, מפגשים וירטואליים ופיזיים, כתיבת fan fiction. הספרים מרכזיים בתרבות הזאת. עיתון הנוער 'ראש 1' פתח מדור ספרים בלחץ הקוראים, ובהערכה גסה שליש מהספרים שנמכרים הם ספרי ילדים ונוער".

אפשר לומר שהספרים הכי פופולריים היום הם מדע בדיוני ופנטזיה?
"לא רק, אבל הם מהווים נתח גדול ממה שפופולרי היום. אני רואה הרבה ילדים מסתובבים בחולצות כתומות של מחנה החצויים מסדרת הספרים 'פרסי ג'קסון והאולימפיים' של הסופר האמריקאי ריק ריירדן".

https://www.instagram.com/p/Bl_QZbfnTGw/

תמונת המצב שמציירות השתיים אופטימית למדי, אך בר־הלל סמו מדגישה: "אני מתפרנסת מלמכור ספרים לילדים ונוער, אני רואה אותם מתרגשים מספרים. אבל ילדים שקוראים באדיקות הם מיעוט, כמו שהיה תמיד".

לטענתה, כשמדברים על ירידה בקריאת ספרים בקרב ילדים ונוער מדברים על מה שנקרא "ספרות איכותית" – ואת האשמה היא מציעה להפנות מהטכנולוגיה אל דבר בסיסי הרבה יותר. "אם מדברים על קריאה באופן כללי, הרי שהיום האוריינות היא הגבוהה ביותר שהייתה פה אי פעם. את עניין האיכות אי אפשר שלא לקשור למצב הספריות בבתי הספר. למה אף אחד לא חושב לבדוק את הגישה לספרים? בחלק מבתי הספר יש ספריות בהתנדבות שאימא או מורה הקימו. זה חדר עם ספרים שנתרמו, לא ספרייה. במשרד החינוך אומרים שרוצים לעודד קריאה, אבל בפועל לא מכניסים ספרים בצורה מכוונת לבתי ספר, אז מה זה שווה?". את דבריה של בר־הלל סמו מגבה דו"ח תמונת מצב ספריות בתי הספר בישראל שהופק עבור מרכז המידע של הכנסת ב־2017. נטען בו כי משרד החינוך "איננו מקצה משאבים להקמה של ספריות בתי ספר, לשיפוצן או לתמיכה שוטפת בפעילויותיהן".

נוסף על כך, אומרת בר־הלל סמו, חנויות הספרים מקדמות ספרים בהתאם לשיקולים כלכליים, "ואז את רואה ברשימת רבי המכר סרט שמבוסס על סרט שמבוסס על סרטון מצויר או משחק מחשב. אלו לא תמיד ספרים, אלא מרצ'נדייז בצורת ספר. ספרנית תוכל להציע גם ספר מלפני שלוש או 20 שנים".

ספריית הרחוב בגני יהושע (צילום: יח"צ)
ספריית הרחוב בגני יהושע (צילום: יח"צ)

למרבה המזל, מסביב פרחו בינתיים יוזמות עירוניות שעשויות לצמצם את הפערים: כחלק ממדיניות עידוד הפעילות במרחב הציבורי, לצד 22 ספריות עירוניות (בהן בית אריאלה) פועלות בעיר חמש ספריות רחוב, שלוש ספריות בחוף הים ושתי ספריות בפארק הירקון ובפארק מנחם בגין. לא בטוח עד כמה אלה קורצות לבני נוער, ותכלס – לא בטוח עד כמה הדיון על "ספרות איכותית" קריטי כרגע. אפשר להתרפק על הביטלס עד מחר, אבל תמצאו לנו בן אדם אחד שלא חושב שביונסה מוכשרת בטירוף.

5 ספרי נוער מומלצים

השנאה שנתתם

ספרה של אנג'י תומאס קטף פרסים וכיכב יותר משנה בראש רשימת רבי המכר בארצות הברית. סטאר בת ה־16 נקרעת בין שכונת העוני שבה גדלה לבין הילדים העשירים בתיכון שבו היא לומדת. הכל מסתבך כששוטר לבן יורה בחבר הילדות שלה, והיא העדה היחידה. עכשיו היא צריכה להחליט אם לשתוק או לצאת למאבק.

עטיפת הספר "השנאה שנתתם"
עטיפת הספר "השנאה שנתתם"

עיר הזמן

אשפית הפנטזיה דיאנה ווין ג'ונס מספרת על ילדה מהמאה ה־20 שנחטפה בטעות אל עיר הזמן – פיסת זמן שממנה אפשר להשקיף על מהלך ההיסטוריה האנושית. זהו סיפור מדע בדיוני המנסה לחזות את העתיד, אך מצליח לשלב גם נרטיבים קלאסיים בנימה הומוריסטית.

עטיפת הספר "עיר הזמן"
עטיפת הספר "עיר הזמן"

פרסי ג'קסון והאולימפיים

סדרת הספרים של ריק ריירדן מבוססת על המיתולוגיה היוונית ומתרחשת בשנות ה־2000. פרסי הוא נער ניו יורקי עם דיסלקציה והפרעת קשב הקשור מאוד לאמו ונחשב לבלגניסט לא מובן. הוא מגלה שיש לו כישרון מיוחד – וחייו משתנים.

עטיפת הספר "פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן"
עטיפת הספר "פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן"

שפע של קתרינות

אתם כנראה מכירים לפחות שניים מספריו של ג'ון גרין, שהפכו לסרטים (די בינוניים, האמת) – "ערים של נייר" ו"אשמת הכוכבים". קולין, גיבור הספר, נחוש להכיר בחורה ששמה אינו קתרין, כי אלו תמיד עוזבות אותו, ונחוש גם למצוא נוסחה שתחזה את התנהגותן.

עטיפת הספר "שפע של קתרינות"
עטיפת הספר "שפע של קתרינות"

שבע הממלכות

סדרת ספרי פנטזיה ("מחוננת", "אש" ו"ביטרבלו") מאת קריסטן קאשור, המתרחשת בעולם שבו האנשים מחולקים לרגילים ומחוננים – בעלי כישרונות מיוחדים. אלא שכמו בעולם האמיתי, גם שם יש אינטרסים, פוליטיקה ומשחקי כוח.

עטיפת הספר "מחוננת"
עטיפת הספר "מחוננת"

← כנס "הפנקס", בית ציוני אמריקה, דניאל פריש 1 תל אביב, חמישי (1.11) 14:30־9:00, 80־65 ש"ח

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!
להורדה לאייפון | להורדה לאנדרואיד