טוב שיש נטפליקס: 7 סדרות שענקית הסטרימינג החזירה לחיים

נטפליקס מצילה אותם שוב. "מניפסט" (צילום: יחסי ציבור)
נטפליקס מצילה אותם שוב. "מניפסט" (צילום: יחסי ציבור)

נטפליקס מחזירה לחיים את "מניפסט" המצוינת של אן.בי.סי, וזאת הזדמנות טובה להיזכר בכל הסדרות שנטפליקס אספה מבתי הקברות של הברודקאסט והכבלים ונתנה להן חיים חדשים. זה לא תמיד עבד לה, אבל כשזה עבד - הטלוויזיה והצופים הרוויחו

31 באוגוסט 2021

החדשות הטובות של השבוע, בכל הקשור למה שאפשר לראות בטלוויזיה, הן שנטפליקס החליטה להציל את "מניפסט". אל תרגישו רע אם זה לא אומר לכם כלום ואם החמצתם את "מניפסט" בתוך הזרם הבלתי פוסק של סדרות שחומקות מתחת לרדאר, כל מה שצריך לדעת עליה זה שמדובר בסדרת מד"ב\יחסים משונה וכיפית של אן.בי.סי, מאזורי החיוג של "הנותרים" מבחינה עלילתית (אך לא באותה מדרגת איכות). היא בוטלה לאחר שעונתה השלישית הביאה פחות ממחצית מספר הצופים הממוצע לפרק לעומת עונתה הראשונה, צניחה של יותר משבעה מיליון צופים לפרק. למה שנטפליקס תציל סדרה כזאת? נגלה כנראה כשהעונה הרביעית שלה תעלה לשרתים של ענקית הסטרימינג יחד עם פרקי העונות הקודמות לבינג' מפואר.

זאת לא תהיה הפעם הראשונה שנטפליקס מחזירה סדרה מן המתים. למעשה, בימיה הראשונים של נטפליקס כשירות סטרימינג זה נראה כמו חלק מאסטרטגיית התוכן שלה. היא לא רק הצילה סדרות שזה עתה בוטלו, אלא גם החזירה מהארכיון סדרות עבר במעמד קאלט כמו "צער גידול בנות", "אוטובוס הקסמים" ו"בנות גילמור". הרעיון הוא שהקהל המסור שדורש את החזרתן אל המסך הוא קהל שבוי, כלומר קהל שלא יהסס לעשות מנוי תמורת הזכות לצפות בחלומו מתגשם. בשנים האחרונות נטשה נטפליקס את האסטרטגיה הזאת כליל, ולא הצילה סדרה מבוטלת מאז 2018. עד שהגיעה "מניפסט". הרווח, אם להסתמך על ניסיון העבר, יהיה בעיקר של הצופים.

"קימי שמידט": ניצלה עוד לפני שנולדה

הסדרה המצליחה ביותר שהצילה נטפליקס אפילו לא קיבלה את ההזדמנות שלה בברודקאסט. אן.בי.סי שהזמינה את הסדרה מטינה פיי ורוברט קרלוק לא הצליחה למצוא לה משבצת שידור ראויה, העונה הראשונה פשוט ישבה והתייבשה על המדף, ונטפליקס פשוט ניצלה את ההזדמנות כדי לחזר אחר היוצרים, לרכך את אן.בי.סי ולגנוב ממנה את אחד הסיטקומים הטובים של העשור הקודם. זה הספיק לחמש עונות מצוינות וספיישל אינטראקטיבי גרוע אחד. כולם מרוצים.

"דה קילינג": מתה וחיה ושוב מתה

סדרת הרימייק המוצלחת של הלהיט הסקנדינבי לא עשתה עבור AMC את מה שקיוו שהיא תעשה, והיא בוטלה כבר בסיום עונתה השנייה. הסדרה הוחזרה לעונה שלישית בזכות הצטרפותה של נטפליקס כמממנת יחד עם אולפני פוקס, וזה גם מה שסלל את הדרך לעונה רביעית אחרונה ואקסקלוסיבית למעצמת הבינג' ב-2014. במבט לאחור: אפשר היה להמשיך גם לעונה חמישית.

"משפחה בהפרעה": הקאלט שלא נקלט

הסיטקום פורצת הדרך עשתה שלוש עונות ב-FOX כשחרב הביטול מתהפכת מעליה מהרגע הראשון. היא הייתה מוזרה מדי, קרינג'ית מדי ומקדימה את זמנה מדי. ב-2006 היא בוטלה למרות שכבר זכתה למעמד קאלט בקרב מעריציה, ומאותו רגע החל קמפיין להחזרתה. נטפליקס הרימה את הכפפה ושיגרה עונה רביעית ב-2013, ואחרי חמש שנים של דממה הגיעה גם עונה חמישית, אבל הקונצנזוס הוא שמוטב ולא הייתה מתרחשת. לפעמים צריך לתת לעבר להישאר בעבר.

"השורד המיועד": יחי הנשיא! אה, לא, לא משנה

מהלך כושל נוסף של נטפליקס: הסדרה שבה קיפר סאת'רלנד מגלם שר שיכון חסר ניסיון שהופך לנשיא ארה"ב אחרי התנקשות שחיסלה את כל הדרג המדיני הבכיר נשמעה כמו להיט בטוח כשעלתה ב-ABC, אך שרדה שתי עונות בקושי עם רייטינג שהידרדר במהירות. נטפליקס החזירה אותה לעונה שלישית עם הרבה תקוות, אבל חודש לאחר עלייתה כבר הכריזה שהסדרה לא תחודש לעונה רביעית. פלופ.

"את" (You): אין מספיק קריפים בעולם

הסדרה המאוד מקריפה הזאת שעוקבת אחר הסטוקר הדוש ביותר בעולם עשתה עונה ראשונה עתירת באזז בערוץ הכבלים Lifetime והביאה 43 מיליון צפיות עם הגעתה לנטפליקס. זה הספיק לענקית הסטרימינג כדי לקחת את הסדרה תחת כנפיה באופן בלעדי עם עונה שנייה מדוברת מאוד ועונה שלישית שתעלה בחודש אוקטובר. בסך הכל רכש מוצלח מאוד מבחינת נטפליקס.

"לוציפר": השטן ירד לנטפליקס

הסדרה שמבוססת על דמות קומיקס ב-DC, שבין יוצריה אפשר למצוא גם את ניל גיימן הדגול, נהנתה משלוש עונות יפות ב-FOX בטרם בוטלה בגללן רייטינג ירוד. נטפליקס מיהרה לרכוש אותה ולהפיק עונה רביעית שזכתה לביקורות מהללות, ומשם היה קל להמשיך לעונה חמישית בת שני חלקים ולעונה שישית ואחרונה שתעלה לאוויר החודש.

לונגמייר: הקאובוי האחרון בסטרימינג

אחרי שלוש עונות מצליחות ברשת הכבלים A&E בוטלה סדרת המערבון המודרנית והאולטרה-אמריקאית הזאת. נטפליקס שהייתה אז (2014) עוד בחיתוליה מבחינת הפקת תוכן מקורי מיהרה לרכוש את הלהיט המוכח ולהפוך את מעריצי הסדרה למנויים חדשים. שלוש עונות נוספות הספיקו לנטפליקס והסדרה בוטלה ב-2017 אחרי שעשתה את העבודה שלה והזכירה לכל העולם איזה מוזרים האמריקאים עם הקאובואים שלהם.