העימותים ביפו: הפגנת הזדהות הערב עם התושבים הערבים

אתמול נרשמו עימותים אלימים לאחר שלפני יומיים הוכה רב מישיבת הסדר הממוקמת בלב עג'מי. המפגינים המקומיים מוחים על מכירת נכסים שהיו בבעלות ערבית

כוחות משטרה, אתמול ביפו. צילום: אורן זיו
כוחות משטרה, אתמול ביפו. צילום: אורן זיו

העימותים האלימים שפרצו אתמול ביפו לאחר תקיפת הרב אליהו מאלי ממשיכים לגרור תגובות נסערות מכל הכיוונים. הערב ב-20:00 מתוכננת הפגנה בכיכר חג' כחיל (ברחוב יפת) במחאה על מה שהמארגנים מגדירים כ"אלימות מטורפת" מצד המשטרה נגד התושבים הערבים. בעימותים אתמול בוצעו מספר מעצרים ונזק נגרם לרכוש.

הרב מאלי מישיבת הסדר הממוקמת בלב שכונת עג'מי הותקף לפני כיומיים על ידי שני צעירים מקומיים. האירוע האלים התרחש על רקע מחאה גוברת מצד תושבי יפו הערבים על מכירת נכסי נפקדים – נכסים שהיו בבעלות ערביי העיר שנמלטו עם קום המדינה. שני הצעירים החשודים בתקיפה נעצרו והובאו בפני שופט.

כוחות משטרה אתמול ביפו. צילום: אורן זיו
כוחות משטרה אתמול ביפו. צילום: אורן זיו

חולדאי, תתאפס על עצמך: יפו בוערת וראש העיר שותק

ההפגנה הערב מאורגנת על ידי תושבי יפו שמעוניינים להזדהות עם התושבים הערביים שהביעו מחאה. אחת המארגנות, תושבת יפו שביקשה להישאר בעילום שם, מסרה לטיים אאוט כי ברצונם "לעמוד לצד תושבי ותושבות יפו שנרמסים פה מדי יום וכבר למעלה משבעה עשורים על ידי משטרה אלימה, על ידי עירייה שמקדמת רק את האינטרסים של בעלי ההון, את עמידר וחלמיש, שבמקום להגן על דייריהן רק מגבירות את מצוקתם".

עוד מסרה כי "אי אפשר לצפות ל'יחסי שכנות טובים' בלי הכרה בהיסטוריה של המקום הזה: עיר ש-90% מתושביה הילידיים גורשו ב-1948 ולא הורשו לשוב, ששארית הפליטה שלה – כ-4000 נשים וגברים – יושבו מאחורי גדרות תיל בגטו עג'מי (כך הוא נקרא על ידי חיילי צה"ל, לא על ידי הפלסטינים), עיר שסובלת ממצוקת דיור, מהזנחה, מנישול ודחיקה הן של התושבים הפלסטיניים והן של התושבים היהודיים בני המעמדות הנמוכים על ידי בעלי הון מצד אחד וכוחות יהודיים בדלנים מצד שני".

לסיכום, ציינו המארגנים כי "רק הבנה של ההקשר הרחב, לקיחת אחריות ופעולה למען תיקון ושוויון מלא יאפשרו חיים משותפים לא רק ביפו, אלא בארץ הזו כולה. אנחנו רוצות להגיד היום שיש מי שרואות את התמונה המלאה ושפועלות למען הצדק הזה".