היום: עצרת הגאווה והתקווה כובשת את תל אביב. המדריך המלא

מצעד הגאווה 2023 (צילום: שלומי יוסף)
מצעד הגאווה 2023 (צילום: שלומי יוסף)

צעדת מחאה שתצא מגן מאיר היום ב-17:00 תתן את האות לפתיחת שבוע הגאווה, כל הדרך אל עצרת הגאווה והתקווה שתתקיים הערב (חמישי 18:00) בגן צ'ארלס קלור // העצרת תציג ליינאפ מרשים של הופעות (נועה קירל, נוגה ארז, נונו ועוד ועוד), נאומים, עיטורי גאווה לגיבורי הקהילה במלחמה ופרס מיוחד לקורין אלאל המלכה // איך מגיעים, מה אוכלים ושותים ועם מי שוכבים? כל הפרטים

עצרת הגאווה והתקווה תיפתח הערב (חמישי) בתל אביב בשעה 18:00, כשאלפים רבים צפויים לנהור אל גן צ'ארלס קלור אל האירוע שמחליף את מצעד הגאווה השנתי ויתקיים בשיתוף מטה החטופים תחת העננה הכבדה של כישלון הממשלה בהחזרתם. ארגוני הלהט"ב המרכזיים החליטו בימים האחרונים לא להסתפק בכך, ויערכו גם צעדת מחאה שתצא מגן מאיר בשעה 17:00 במסלול שיוביל אל הטיילת.

>> תורידו: הקהילה הגאה לא תחגוג השנה. אין גאווה בלי חירות
>> גאווה ישראלית: יאיר שרקי הוא אור קטן שמנטרל חושך גדול

מטעם ארגון הנוער הגאה איגי נמסר כי "מצעד הגאווה המסורתי של תל אביב בוטל, אבל המאבק שלנו חייב להימשך. הממשלה לוקחת אותנו אחורה, אלימות נגד להט״בים גוברת, והזכויות שלנו עדיין לא שוות. תקציבים לקהילה הגאה מקוצצים, עוד ועוד להט"בים מרגישים שלא יוכלו לחיות כאן, אבל גם לא בחו"ל. הנוער של איגי יחד עם שותפים קוראים לקהילה להגיע להילחם על החופש שלנו, להילחם באלימות ולדרוש זכויות שוות". אל ארגוני הלהט"ב שיצעדו בצעדת המחאה יצטרפו גם ארגוני המחאה הצעירים המובילים, החזית הוורודה ודור שינוי.

גאים להציג. צעדת החזית הוורודה, 22.6.23 (צילום: גטי אימג'ס)
גאים להציג. צעדת החזית הוורודה, 22.6.23 (צילום: גטי אימג'ס)

אז מה צפוי בעצרת הגאווה?

אז כבר אמרנו שאין מצעד גאווה השנה, וכבר אמרנו שקהילת הלהט"ב על ארגוניה עשתה את הדבר הנכון כשבחרה לבטל אותו מבלי לוותר על אירוע גדול ומרכזי, וכבר אמרנו גם שאופי האירוע הזה יהיה שונה מאוד בהשוואה לשנים הקודמות. עכשיו נשאר רק לפרט מה בדיוק יתרחש בעצרת הגאווה והתקווה של עיריית תל אביב-יפו (בשיתוף מטה משפחות החטופים) שתתקיים ביום חמישי הקרוב (6.6, 18:00, גן צ'ארלס קלור).

אולי הכי חשוב: במסגרת העצרת יוענק פרס מיוחד לזמרת וליוצרת קורין אלאל, מהמוזיקאיות החשובות והמעולות בתולדות הרוק הישראלי ואחת מחלוצות היציאה מהארון בסצינה. אלאל תהיה בת 70 במהלך 2025, ובכתבה ששודרה בפברואר האחרון ב"אולפן שישי" התוודתה על התמודדותה עם מחלת הסרטן, כשחודש לאחר מכן נערך בהיכל התרבות מופע מחווה לכבוד 50 שנות יצירה קורינית-אלאלית בהשתתפות מיטב האמנים שעבדו איתה לאורך העשורים (והמיטב עבדו איתה). זה הולך להיות רגע מרגש של הוקרת תודה לאמנית ענקית ושווה להגיע אפילו רק בשביל זה.

קורין אלאל (צילום: חן-לי פישמן)
קורין אלאל (צילום: חן-לי פישמן)

מי יופיעו? ומי יקבלו את עיטור הגאווה?

את העצרת ינחו אסי עזר ונסלי ברדה וינהל אמנותית המאסטרו שמעון שירזי. זה אומר, בין היתר, שתזכו לראות שם על הבמה את נועה קירל, נוגה ארז, נונו, נטע ברזילי, עברי לידר, רן דנקר, תמיר גרינברג, ולרי חמאתי, מאיה סימן טוב, הראל סקעת, גל דה פז, בניה ברבי ושחר טבוך. בנוסף להופעות המוזיקליות, יוענק עיטור הגאווה הישראלית לחברי הקהילה הגאה שפעלו בגבורה וברוח ההתנדבות מאז אירועי 7 באוקטובר, בהם:
אור-לי ניב, אמו של סמ"ר עמרי ניב ז"ל שנפל ב7 באוקטובר;
מאיה עורבי, האחות הטרנסית הראשונה בישראל;
עומר אוחנה, בן זוגו של קצין הלוט"ר רס"ן שגיא גולן ז"ל שנפל בקרב על בארי;
רס"ם במיל' מעיין גרוס, לוחמת טרנסית שנלחמת בעזה;
איתן קרויזר, ד"ר אלון קריספין, עו"ס יעל דורון, מיכל פיר, ניר אדם שרון ופרי פתאל – צוות המכון לרפואה משפטית;
אליאב בטיטו, מנהל ויוזם מטה ההסברה האזרחי;
דבורה גיטיס, מקימת "תרבות בחירום";
דן פאר , במאי ועורך הסרט הדוקומטרי NOVA#;
יעל לביא, לירון (כהן) לביא ואסף רוזנהיים, יוזמי פרויקט "חוזרים לבית נקי";
כרמן אלמקייס, מייסדת "עוקף ישראל";
רפ"ק מורן טדגי, קצינת אג"ם במשטרת ערוער;
ד"ר נועה ורדי, פסיכיאטרית, ממייסדי "בנפשנו";
ורגב ספיר, מנהל השטח של מטה משפחות החטופים והנעדרים.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר כי "העצרת תחבק את משפחות החטופים הנלחמות להביא לחירות ולשיקום יקיריהם ולקבורת הנרצחים; ותזעק את הזעקה של כולנו – שלחטופות ולחטופים נגמר הזמן". את רחבי העיר ואזור העצרת יעטרו דגלי גאווה ייחודיים שבהם פס הצבע הצהוב מורחב באופן משמעותי, כאות הזדהות עם החטופים והחטופות בעזה ועם משפחותיהם. את הדגל הייחודי עיצב ארז עובד.

גם היא באה. נגה ארז בהופעה (צילום: גיא פריבס//גטי אימג'ס)
גם היא באה. נגה ארז בהופעה (צילום: גיא פריבס//גטי אימג'ס)

יש ליינאפ נאומים?

בעצרת צפויים לנאום ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי; סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק הגאווה, מיטל להבי; נדב רודאיף, שיצא מהארון לפני כ-20 שנה, בתמיכתו הגדולה של אביו, ליאור, שנרצח בשבעה באוקטובר וגופתו נחטפה לעזה על ידי מחבלי החמאס; טל לוי, אחיו של אור לוי שחטוף בעזה; והקומיקאי הבין לאומי דניאל ראיין ספולדינג.

איך מגיעים?

מי שמתכנן על הגעה ליפו או לאזור הטיילת בחופים הדרומיים, יעשה טוב אם יתארגן על הגעה ללא רכב פרטי (מומלץ להגיע ברכבת הקלה לתחנת אליפלט ומשם לצעוד רגלית כ-10 דקות). ביום חמישי החל משעה 15:30 עד שעה 24:00 ייחסמו לתנועת כלי רכב הרחובות:
שדרות רוקח: מרחוב אבן גבירול לכיוון מערב
רחוב הרברט סמואל: מרחוב של"ג עד רחוב קויפמן ורחוב גולדמן. לא תותר כניסת כלי רכב בכל הרחובות החוצים ממזרח למערב
רחוב קויפמן: מרחוב אילת עד רחוב גולדמן. לא תותר כניסת כלי רכב בכל הרחובות החוצים ממזרח למערב
רחוב גולדמן: מכיכר השעון עד רחוב קויפמן
דרך שלמה: מרחוב אליפלט לכיוון מערב

השנה בלי מסיבה. מצעד הגאווה 2023 (צילום: שלומי יוסף)
השנה בלי מסיבה. מצעד הגאווה 2023 (צילום: שלומי יוסף)

מה אוכלים ושותים?

הכי טוב: להגיע מצוידים מהבית. אזור גן צ'ארלס קלור ידוע לשמצה באופציות הקולינריות והאלכוהוליות המצומצמות שבסביבתו, ולמרות שדי בטוח שיהיו במתחם העצרת נקודות למכירת משקאות, כדאי לזכור שלא מדובר במסיבה ולכן אתם לא הולכים להשתכר כמו חיות ויש סיכוי טוב שתהיו רעבים מתישהו. למגיעים מלב העיר מומלץ לבוא בהליכה דרך פארק המסילה – ובמקרה יש לנו את רשימת המקומות הכי טובים לאכול ולשתות בהם בפארק המסילה. על הטיילת בסמוך כדאי לבדוק את העלמה ביץ' בר של אנשי מאנטה ריי, שהוא תמיד אחד המקומות הכי כיפים לשתות בהם על החוף, ואם אתן מוצאות את עצמכן רעבות אחרי העצרת, יש לנו גם את רשימת המקומות הכי טובים לאכול ולשתות בהם ביפו.