הסדרה הנוצצת על הקהילה הגאה באייטיז ויתרה על סאבטקסט

ריאן מרפי לוקח את הבארוקיות שלו לשיא עם "פוזה", סדרה מרהיבה על הסצנה הלהטב"קית בניו יורק של שנות ה־80. אבל כל הגודל והשואו השכיחו את חשיבות הניואנסים

מתוך "פוזה"
מתוך "פוזה"
20 ביוני 2018

עזבו אתכם מיובל המבולבל. או שריאן מרפי עשוי מ־90 אחוז קוקאין או שיש לו כוחות על. אין לנו הסבר אחר לשצף הבלתי נגמר של יצירות טלוויזיוניות שעברו תחת ידיו כמפיק, במאי או כותב. האיש מאחורי "ניפ/טאק" ו"Glee" המשיך מאז למחוזות שונים ומשונים למדי: האנתולוגיות "אימה אמריקאית", "פשע אמריקאי" ו"אויבות", הסדרות "מלכות הצעקה" ו"הנורמלים החדשים" וסרטים כמו "לאכול, להתפלל, לאהוב" ו"הלב הנורמלי". רק השנה כבר עלו לאוויר העונה השנייה של "פשע אמריקאי", שהציגה את הסיפור מאחורי רצח ג'יאני ורסאצ'ה, וסדרת השוטרים־כבאים־פרמדיקים "9-1-1" שחודשה לעונה שנייה. "אימה אמריקאית" תחזור בסתיו וכבר נחשפו פרויקטים חדשים שמרפי יצר לנטפליקס, אחד מהם פריקוול לסרט "קן הקוקייה". לרשימה הפסיכית הזו מצטרפת הסדרה החדשה והשאפתנית שלו "פוזה", דרמה של ערוץ FX המתרחשת בניו יורק של שנות ה־80.

מרפי חוזר ועוסק ביצירותיו בסיפורים על דמויות גאות או בכאלה שקורצים לצופים מהקהילה, ו"פוזה" היא נקודת השיא – היא מתרחשת בעולם להטב"קי מובהק עם כמה שחקניות טרנסיות בתפקידים מרכזיים. יצירותיו של מרפי מתויגות לא פעם כ"קאמפיות", אבל הוא עצמו שונא את המונח וטוען שזו עוד דרך להקטין ולסמן יצירה גאה כנישתית. בריאיון ל"ניו יורקר" הוא הסביר ש"קאמפ" מתאר יצירה קטנה ומגושמת, תאונה שאי אפשר להסיר ממנה את העיניים, וגם כשהתואר ניתן כמחמאה יש עלבון שמוטמע בתוכה. יש לו גם הצעה למונח חלופי: "בארוק", כמו סגנון האמנות והאדריכלות ה"בלתי מושלם" של המאות ה־17־18 באירופה.

מתוך "פוזה"
מתוך "פוזה"

עוד כתבות מעניינות:
מדריך צפייה לעונת הקיץ בטלוויזיה
"הכי גאים שיש" התאחדו אחרי 13 שנה
למה התאהבנו בסדרות המבוססות על סיפורים אמיתיים?

מרפי חולק עם הבארוקיים את הקישוטיות העודפת, עם הרבה צבעים וזהב, במשיכה אל הגדול, הדרמטי ואפילו מנקר העיניים. "פוזה" היא בארוק טלוויזיוני מושלם: היא יצירה עמוסה נרטיבית וסגנונית שכתובה באופן "יעיל", חסר עידון וכמעט בלי סאבטקסט. זה כמו אופרה או מחזמר: יצירה רחבת ממדים ומרהיבה שבה הטקסט המדובר הוא קטע קישור בדרך אל הריקודים, הבגדים, ההליכות הדרמטיות והמוזיקה התקופתית, מוויטני יוסטון, דרך קייט בוש ועד CC10.

כיאה ליצירה בארוקית, היא מתמקדת בשתי סצנות ניו יורקיות אופייניות לשנות ה־80: תרבות הנשפים המחתרתית של הקהילה הלהטב"קית ומולה אנשי העסקים העשירים והלבנים מגורדי השחקים. זאת סדרה על אנשים שחיים בעידן אולטרה קפיטליסטי ורוצים למלא חור בנפשם בעזרת כסף גדול, תארים ורכוש. במקרה של סצנת הנשפים מדובר בטרנסג'נדריות והומואים שמצאו משפחה אלטרנטיבית בדמות "בתים" – קבוצות שגרות יחד ומתחרות ביניהן במעין תצוגות אופנה מחתרתיות עשירות בווגינג ובדראג. "בית השפע" הוא המצליח והיוקרתי ביותר, ובהתאם לכך מופיעות חברותיו בתחרות הראשונה בסדרה בתלבושות היסטוריות של בתי מלוכה אירופיים שנשדדו מהמוזיאון. אותו מוזיאון יחליק על הגנבה מחשש שאם יתבע יהפוך למזוהה עם "אנשים כאלה".

הכבשה השחורה במשפחה היא בלנקה (אמ.ג'יי רודריגז), שעורקת כדי להקים בית משלה. המלכה האם, אלקטרה (דומיניק ג'קסון), זועמת: היא משפילה אותה מול "אחיותיה" בשל הבחירה בעוני ובדלות על חשבון הזוהר המזויף שהיא מציעה, אבל גם בשל החזות הקווירית שלה: "אני עוברת, אם אגיע לשדרה החמישית ישרתו אותי כמו שמשרתים כל אישה לבנה", אלקטרה מטיחה בבלנקה, כשהיא מעבירה מבט על החזה השטוח והפנים האנדרוגיניות שלה. לרקדנים הגברים מותר לשחק עם המגדר ולהיראות נשיים או משהו באמצע, אבל אם בחרת להיות אישה – לכי עד הסוף. הרי נשיות עולה הרבה כסף, אז גם היא הופכת לסמל סטטוס נחשק.

הצד הלבן והסטרייטי של הסיפור מושך הרבה פחות אבל יש לו פוטנציאל סאטירי מסקרן. אוון פיטרס (קוויקסילבר, גונב ההצגה של סרטי "אקס מן" החדשים) הוא סטן, צעיר מניו ג'רזי שחולם להפוך לאיש עסקים מצליח ועשיר. הוא מתחיל לעבוד במגדל טראמפ תחת בוס שהוא קריקטורה של איש עסקים מהאייטיז (ג'יימס ואן דר ביק, לנצח דוסון). סטן רוצה הכל – את הכסף, את החופש שהוא מביא איתו ואת הזיונים מהצד, אך במקום לשכב עם אנג'ל (אינדיה מור), שעובדת בזנות כדי לממן ניתוח לשינוי מין, הוא שואל אותה על החלומות שלה. בוול סטריט כמו בשכונות העניות המסר פשטני, ברור ויעיל: עושר לא מבטיח אושר, אבל אהבה כן, והכסף נוטה לעמוד בדרכה. אולי בהמשך העונה יהיה מספיק כסף כדי לקנות קצת ניואנסים.

← "פוזה", yes Edge, ראשון (24.6) 22:00

מחפשים סדרה חדשה? בואו לדבר על זה בקבוצת הטלוויזיה של Time Out, "מה רואים היום?"

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שחם בתל אביב? הורידו את האפליקציה שלנו!
להורדה לאייפון | להורדה לאנדרואיד