פרסי האוכל 2015: המועמדות בקטגוריית מסעדת היוקרה

המועמדות בקטגוריית מסעדות היוקרה הטובה ביותר בתל אביב לשנת 2015

מסעדת טופולופומפו. צילום: עמית גרון
מסעדת טופולופומפו. צילום: עמית גרון
9 בדצמבר 2015

הסלון

אורגיה רומית

מבקר המסעדות של Time Out לונדון תיאר את מסעדת הסלון של אייל שני כאורגיה רומית רגע לפני נפילת האימפריה, ונדמה שזו הדרך הטובה ביותר להגדיר את ההיגיון הפנימי של הכאוס שיצר שני בסלון. שני, אחד השפים המוערכים בארץ והאיש בעל האיכויות התיאטרליות, הוא השף והפנים של מסעדת סלון, שממש כמו השף שלה היא מוצר נדיר ששום דבר בה אינו לפי הנורמה. מיקום המסעדה על חורבות אורוות סוסים במזרח העיר מעניק לסלון אווירה מחתרתית וחמה. הבחירה המיוחדת לפתוח את המקום יומיים בלבד בשבוע מוסיפה לארוחות תחושת פרפורמנס חד פעמית. נוספים לה המטבח הפתוח עם הדלפק העמוס בחומרי גלם טריים ומפתים, העיצוב הסלוני ביתי, התפריט הפואטי ויותר מכל – השף התזזיתי שמעביר את הסועדים חוויה סוחפת ומטלטלת.

סלון

הסלון
הסלון

טופולופומפו

דרקון יורה אש

טופולופומפו היא הדרקון יורה האש שבנה השף אבי קונפורטי כדי לצלות בשרים בהשראה קוריאנית סביב מדורת שבט מקומית. קונפורטי בנה, מתוך ידענות עצומה וכישרון יצירתי, מקדש לחוויה תרבותית־קולינרית שבדה ממוחו הקודח. לשם כך הוא יצר מטבח עצום בגודלו ובו ציוד אימתני וצוות מומחים שליקט בכל רחבי אסיה כדי להקים לחיים את ההזיה הזאת. התוצאה היא שכל ביקור בטופולופומפו הוא טריפ: אתם יודעים לאן אתם נכנסים ואין לכם מושג איך זה ייגמר.

טופולופומפו

מסעדת טופולופומפו. צילום: עמית גירון
מסעדת טופולופומפו. צילום: עמית גירון

יאקימונו

שמורת טבע

יאקימונו הייתה מאז ומתמיד שמורת טבע נדירה עם אוכל יפני מסורתי, מאופק ודקדקני, כל כולו מתבסס על קשב לסביבה ולחומרי הגלם. הדגים שמגיעים למטבח המסעדה גורמים ללא מעט שפים בעיר להלמות לב של התרגשות, וטורו אלבקור הוא פה עניין שבשגרה. אפשר להסתגר כאן באופן בטוח בתוך עסקית בתעריפים בני השגה, אבל בפסגה שלה יאקימונו היא המקום שבו אוליגרכים בוחרים לאכול נתח בשר קובה על בסיס קבוע, וזה כנראה סוד ההצלחה שלה לאורך השנים.

יאקימונו. צילום: עדי גלעד
יאקימונו. צילום: עדי גלעד

כתית

יהלום מלוטש

השף מאיר אדוני הוא מעמודי התווך של הקולינריה בארץ. מאז פתח את כתית בכפר רות ב־2002 התקדם השף וכתית עמו אל חזית הבישול העילי. הצלחות שאדוני מוציא יכולות להיתלות במוזיאון לצד קומפוזיציות של ג'קסון פולוק. מלבד העיסוק האובססיבי באסתטיקה הן טומנות בחובן עיסוק כפייתי לא פחות בחומרי גלם מקומיים ופירוק והרכבה מחדש של מתכונים מסורתיים מתוך רצון לבנות שפה קולינרית ייחודית. הגינונים האירופיים וההקפדה הטקסית נראים מנותקים מישראל. כתית צמצמה את שטחה לאורך השנים, והיא ממוקמת כעת במסעדונת קטנה בנחלת בנימין, צמוד למזללה של אדוני. אבל לא משנה מה גודלה – יהלומים מלוטשים בוהקים למרחוק.

כתית

כתית
כתית

מסה

היכל התהילה

מלבד הצלחתה של מסה בקרב הקהל הישראלי זכתה המסעדה ללא מעט ביקורות מהללות בעולם הגדול, והשף אביב משה, העומד בראשה, הפך לגיבור מדורי הרכילות. מסה היא היכל שהולם היטב את הבישול של משה. אין עוד מסעדה כזאת בארץ. שני החללים שלה מחולקים לשחור וללבן: במרכז החלל השחור נמצא בר אפלולי וסקסי שמסביבו שולחנות ישיבה בודדים. במרכז החלל הלבן נמצא שולחן אבירים ענקי לישיבה קבוצתית (אך מרווחת דיה בשביל ליצור אינטימיות). כמו העיצוב, כך גם התפריט הולך על הקצה. כמעט כל מנה שיוצאת מהמטבח תכיל ניגודים וטוויסט שלא ציפיתם למצוא על הצלחת. פעם קראו לזה פיוז'ן, היום קוראים לזה פשוט סגנון אישי.

מסה

קינוח סרקוזי במסה. צילום: איליה מלניקוב
קינוח סרקוזי במסה. צילום: איליה מלניקוב

קלואליס

למצוץ זנבות

למרות מעטה הפורמליות של קלואליס, הנעוצה בסיטי של רמת גן, נתן השף ויקטור גלוגר למסעדה שלו אופי אישי מאוד, והיא אף נקראת על שם שתי בנותיו: קלואה ואליס. לימודיו ועבודתו של גלוגר בצרפת הקנו לו שליטה בטכניקות בישול צרפתיות קלאסיות שניכרות בכל מנה ומנה. רבות מהמנות כאן נותנות כבוד למטבח הים תיכוני ומשתמשות בחומרי גלם ישראליים למהדרין כגון טחינה, חמוצים וחצילים קלויים. התפריט בקלואליס מגוון למדי, אך אהבתו הגדולה של גלוגר היא לדגים ולפירות ים, שלהם ניתן כאן מקום של כבוד. מומלץ להביט בוויטרינה שבפתח המסעדה ולראות את הדגים המיוחדים לאותו יום. לקלואליס תפריט יינות מהגדולים ומהמרשימים בישראל שיעלה חיוך בקרב כל חובב יין, ולאחרונה נוסף לו גם חדר מיוחד ללגימת רמי מרטן. בצהריים אפשר לתפוס ארוחה עסקית שמחירה כמחצית מאותה ארוחה בערב. אין כמו למצוץ זנבות לובסטר כשעסקאות של מיליונים נסגרות בשולחן לידך.

קלואליס

קלואליס
קלואליס