בורקס המים הבא שלכם: בית הקפה החדש הזה מציע מעדנים טורקיים

הטורקים של צפון העיר. קנטין (צילום שלומי יוסף)
הטורקים של צפון העיר. קנטין (צילום שלומי יוסף)

היחסים עם טורקיה מתחממים, וגם הבטן: בית הקפה החדש "קנטין" שנפתח בצפון העיר מציע קפה מיוחד לצד דליקטסים שחובה לטעום. בנוסף יתקיים בקרוב פסטיבל תרבות וקולינריה בניחוח טורקי בבת ים. כל הפרטים בפנים

17 במאי 2022

לפני עשורים רבים תל אביב הייתה ידועה כעיר בתי הקפה. מאז עלתה קרנם של מוסדות מסוג אחר – אוכל רחוב, מעדניות ומסעדות, אך כעת מסתמן שינוי. השובך בביצרון של שף שחר לוי וחיים צינוביץ' "השרוף", דאמה מבית השאפה ביפו, ארקו בנמל תל אביב המציע מאפים של רז רהב (OCD) ובינז 20 עם הכריכים של הילה אלפרט מסמנים התעוררות מבורכת. לרשימה מצטרף כעת קנטין, בית קפה חדש בשכונת כוכב הצפון, שהוקם על ידי עולים מטורקיה. קפה ומאפה יש וגם בורקס מים שבשבילו שווה לחצות את הירקון.

בורקס מים, קנטין (צילום יח"צ)
בורקס מים, קנטין (צילום יח"צ)

עד לפתיחת קנטין התנסו אלפר מיטרני וסבים ("אהובה" בטורקית) זקוטו בעבודה במטבחים מקצועיים: הוא במאפיית בר לחם, שרויטמן, דליקטסן וסופר פיצה והיא ברוסטיקו ובקייטרינג פרטי. לפני כשנה הם נפגשו דרך חברים משותפים והחליטו לאחד כוחות. מיטרני מתגורר בסביבה וכשראה חלל פנוי במרכז מסחרי קטן בכוכב הצפון, הדרך לפתיחת מקום נסללה.

"בהתחלה רצינו לפתוח מאפייה טורקית אך הרגולציה מציבה תנאים קשים בכל הנוגע להקמה. לכן החלטנו להתחיל בקטן, וכשבדקנו מה חסר באזור הבנו שיש צורך בבית קפה", הם מספרים.

קנטין (צילום שלומי יוסף)
קנטין (צילום שלומי יוסף)

בתפריט יש את כל החשודים העיקרים – כריכים בלחמניות מחמצת שמכין האופה דניאל גינסברג, סלטים, מאפים, מיצים וקפה קולד ברו (של ווייק אפ), וגם כמה דברים מיוחדים. לדוגמה בורקס מים (30 ש"ח) מתוצרת בית וכריך ממאפה בויוס במילוי חצילים מוחמרה (ממרח אגוזי מלך ורסק עגבניות) או גבינת עיזים טורקית רכה מתובלת בשמיר (12 ש"ח), בורקיטס חצילים שרופים וגבינה לפי מתכון משפחתי (5 ש"ח) וקפה טורקי ממכונה מיוחדת (10 ש"ח).

ניתן לרכוש במקום את המוחמרה וסלטים במשקל וכן עוגיות טחינה, כדור שוקולד קטוגני מאבוקדו ובוטנים ועוד, המשקפים את ניסיונה של זקוטו בבישול בריא וקייטרינג. על הקירות תלויים הדפסים, כרטיסי ברכה ומוצרי נייר מאוירים בגווני פסטל עדינים שמעצבת אשתו של מיטרני, האמנית רייסי קמחי מיטרני.

ולסיום קבלו חדשות משמחות מכיוון הכוח הטורקי המתעורר: פסטיבל תרבות וקולינריה בניחוח טורקי בבת ים בשבת הבאה (28.5) בחסות שר התיירות והתרבות הטורקי והתאחדות יוצאי טורקיה בישראל. מלבד קנטין יקחו חלק באירוע באבאג'ים, דילק והשף למי ניפוסי. "פגשנו את נשיא הקהילה הטורקית בישראל ושאלנו למה אין פסטיבל אוכל טורקי. הוא הבטיח לחשוב על כך ולפני חודשיים הרים את הכפפה. אנחנו רוצים לקיים פסטיבל כזה בכל שישה חודשים. זה היה החלום שלנו. בטורקיה יהודים לא כל כך התעסקו בקולינריה וכשעלו לארץ לא פתחו מקומות. כעת כבר מכירים את האוכל הטורקי בישראל ואוהבים אותו, ואנחנו רוצים להפיץ עוד יותר את הבשורה".
אבא קובנר 4 פינת בוני העיר 9, תל אביב, 054-9567910, ראשון-חמישי 07:30-19:30, שישי 07:30-15:0, שבת סגור