"לשאול אם שלום עכשיו רלוונטית זה כמו לשאול אם החברה להגנת הטבע רלוונטית"

שקד מורג (33) תנער את הנמנמת שנפלה על שלום עכשיו. משתלטים על תל אביב - פרויקט מיוחד לראש השנה

שקד מורג תנער את הנמנמת שנפלה על שלום עכשיו (צילום: איליה מלניקוב)
שקד מורג תנער את הנמנמת שנפלה על שלום עכשיו (צילום: איליה מלניקוב)
6 בספטמבר 2018

יש הרבה אנשים שמפקפקים בחשיבות של הארגון. לדעתך הוא עדיין רלוונטי?
"ודאי שכן. נולדתי לתוך מציאות שבה שלום עכשיו הייתה קיימת ובועטת, וברור לי כמו לכל הציבור שהיא לא הולכת לשום מקום, היא עמדה ועומדת בראש מחנה השלום. זה כמו שתשאלי אם החברה להגנת הטבע עדיין רלוונטית".

>> לפרויקט המלא

מחנה השלום עדיין קיים?
"יש המון ארגונים ותנועות ופעילות וקורסים ומפגשים עם פלסטינים. האידיאל נראה רחוק מאוד, הודות למסע תעמולה אפקטיבי של הימין, שהצליח לגרום לנו להאמין שהתקווה רחוקה. תפקידנו להחזיר לשני הצדדים את האמונה בפתרון היחיד שנמצא על השולחן. לאבד את האמונה בשלום זה לאבד את האמונה בעתיד של ישראל".

האקלים הפוליטי הנוכחי מפחיד אותך?
"הוא מפחיד אותי ברמה הרחבה, הוא לא מפחיד אותי אישית. אני חושבת שהשיח התדרדר למקומות שבהם אנשים חוששים להביע דעה, חוששים להזדהות עם ערכים של שמירה על זכויות אדם ודמוקרטיה. זה תוכן אלים שנוכח גם ברחובות וגם ברשתות. כשאנשים פוחדים להתבטא – זו בעיה גדולה מאוד".

מה הצעדים המעניינים שאת מתכננת?
"הרבה יותר שיתוף פעולה ותיאום עם מנהיגי הציבור הערבי בישראל. לקראת ההפגנה שהייתה סביב חקיקת חוק הלאום, הערבים והציונים ישבו בחדר אחד ותיאמו מסרים לראשונה. אני מקווה שזה תחילתו של עידן חדש, שבו אנחנו מבינים שכדי להצליח כמחנה אנחנו חייבים להסכים לשתף פעולה זה עם זה. חוץ מזה אני רוצה להחזיר את שלום עכשיו להיות תנועת שטח, עם פעילות בקמפוסים, בתי ספר וכדומה. אנחנו צריכים להחזיר את הפעילים לשולחן ההחלטות".