הבועה

האם בקרוב נראה גם בתל אביב תחבורה ציבורית נורמלית בשבת?

סגנית ראש העירייה מיטל להבי מבטיחה: בחודש הקרוב ייצא לדרך קו מוניות שירות חדש ממזרח העיר לכיוון הים. האם זה מספיק?

אוטובוס בתל אביב, קו 25 (צילום: Shutterstock)
אוטובוס בתל אביב, קו 25 (צילום: Shutterstock)
5 באוגוסט 2019

בסוף השבוע האחרון החל לפעול קו אוטובוס מיוחד במימון עיריית רמת גן, שייסע בשבתות בין רמת גן לתל אביב. גם בערים נוספות בגוש דן כמו קריית אונו וגני תקווה יוצאים קווי אוטובוס בשבתות במימון מקומי. ומתי בתל אביב? מתי תושבי העיר הגדולה בגוש דן, שמתהדרת בצביון חילוני וליברלי, יוכלו לקחת אוטובוס לאזורי בילוי ולבתי החולים?

רגע לפני הבחירות האחרונות לעירייה הודיע ראש העיר רון חולדאי כי בתיאום עם משרד התחבורה ייפתחו 24 קווי מוניות שירות חדשים שיפעלו במסלולים חדשים במטרופולין תל אביב, גם בשבת – אם מפעילי המוניות יבחרו בכך. אחד מהם אמור להיכנס בשבועות הקרובים ולנסוע ממזרח העיר (משכונת אורות) לכיוון הים. אלא שאין כל התחייבות שהמוניות הללו יעבדו בשבת, בטח שלא בתדירות מספקת.

>> האם רפורמת מוניות השירות באמת תשפר את התחבורה בתל אביב?

בימים האחרונים, בעקבות ההצלחה של עיריית רמת גן, החלו בעיריית תל אביב בתכנון קווי אוטובוס חדשים שייסעו גם בשבתות. מדובר בקווים שאמורים לחבר את צפון-מערב העיר, צפון-מזרח העיר, דרום-מזרח העיר ויפו למרכז תל אביב. עם זאת, אין כרגע כל התחייבות או תאריך לתחילת פעילות הקווים הללו.

"אין עוררין לגבי החשיבות של תחבורה ציבורית בסופי שבוע, ואני כמובן מודעת ומכירה בצורך החיוני הזה", אומרת מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה. "הנושא הוא לא רק עניין תל אביבי, שכן הנגישות והחיבור אינם רק בין יפו לרמת אביב אלא יספקו מענה גם למי שמבקש לנסוע לבקר בסוף השבוע את ההורים בשרון או בשפלה. מטרופולין בסדר הגודל של תל אביב-יפו אינו יכול להסתמך על מספר בודד של קווים התלויים בביקוש, אלא זקוק למערך שלם המחבר את כל חלקי העיר וכן את העיר כולה עם ערים נוספות".

לדברי להבי, היא פועלת בנושא הזה מספר שנים מול הכנסת, משרד התחבורה ורשויות מקומיות שכנות בגוש דן. היא משוכנעת שכבר השנה יהיו תוצרים למאמץ: "כבר החודש תצא לדרך הרפורמה במוניות השירות במסגרתה יתאפשר שימוש ברב קו ובכרטיס אשראי במוניות וכן ייצא לדרך קו חדש (מספר 2) ממזרח העיר לכיוון הים. זו הסנונית הראשונה ברשת אליה יתווספו במהלך השנה הבאה קווי שירות חדשים למטרופולין כולו שיספקו שירות יעיל גם בסופי שבוע. בגיבוי ובידיעת ראש העיר, שמכיר בצורך של תחבורה ציבורית 24/7, אני ממשיכה לפעול כדי לקדם יוזמות ארציות, מטרופוליטניות וגם קווים פנים עירוניים כפתרונות בני קיימא לטווח הארוך".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "ראש העירייה רואה בתחבורה ציבורית בשבת צורך חיוני ופועל לקדמו ברמה המטרופולינית תוך קיום מגעים עם ראשי הערים בערים הסמוכות במטרה לייצר פתרון אמיתי ומקיף בתכיפות. זאת מתוך תפיסה שמי שרוצה לקדם תחבורה ציבורית יעילה ואפקטיבית שתביא לשינוי התנהגותי אמיתי של זניחת הרכב הפרטי חייב לייצר מצב שבו פועלים שירותי תחבורה ציבורית 24/7, 365 ימים בשנה. כל יוזמה לשיתוף פעולה שתשפיע בסופו של דבר ברמה הארצית והמטרופולינית היא מבורכת. בקרוב יפתחו שני קווי שירות חדשים בתל אביב-יפו אשר יעבדו בשבת וזאת לקראת מספר אשכולות קווים נוספים של משרד התחבורה שיחלו לפעול במסגרת תכנית קווי השירות בעיר. בנוסף, מפעילה העירייה את האוטותל והתל אופן, אף הם בשבת".