תחנת תרבות

האמניות של קבוצת הברביזון החדש הופכות את הגלריה שבתחנה המרכזית לסטודיו פתוח שבו יציירו את התחנה ואנשיה

12 במרץ 2014

לפרויקט החדש של קבוצת הברביזון החדש שיצא לדרך בתחנה המרכזית החדשה אין שם, העיקר האג'נדה. ציירות הקבוצה – נטליה זורבוב, זויה צ'רקסקי, אסיה לוקין, אנה לוקשבסקי ואולגה קונדינה – כבר נכנסו לגלריה המרכזית הנמצאת בקומה החמישית של התחנה, ויעבדו בה במשך שמונה שבועות כדי לצייר את התחנה ואת אנשיה. כבר אפשר להיכנס לגלריה ולצפות באמניות בפעולה, וב־12 באפריל תערוכת הציורים שעליהן עבדו תיפתח. כך לראשונה יהפוך חלל הגלריה לסטודיו שבו האמנות לא רק מוצגת, אלא גם נוצרת.

הגלריה המרכזית בקומה החמישית של התחנה הוקמה לפני כשלוש שנים, ומצטרפת לפרויקטים אמנותיים אחרים שמארחת התחנה, בהם תערוכת ציורי גרפיטי שמוצגת דרך קבע בקומה השביעית, פסטיבל הפאנזינים שהתקיים שם בשנה האחרונה, המרכז לאמנות הפרפורמנס במת מיצג, בניהולה של תמר רבן, תיאטרון מיסטורין, תיאטרון קרוב והיונג יידיש.

קבוצת הברביזון החדש מורכבת מחמש אמניות יוצאות ברית המועצות לשעבר שכבר שלוש שנים עובדות יחדיו. שם הקבוצה שאוב מאסכולת הברביזון הצרפתית, שפעלה בסוף המאה ה־19 וחרתה על דגלה את היציאה מן הסטודיו ואת הציור מהתבוננות.

נשות הקבוצה ממשיכות את דרכה בנוף של המאה ה-21: הן מציירות את הנוף העירוני מתוך מגע ישיר איתו ומתוך רצון לפגוש את המציאות באופן בלתי אמצעי ולתקשר עם הקהל. בימים אלה חברות הקבוצה מציגות גם במוזיאון חיפה לאמנות במוזיאון בר דוד בברעם ותערוכת יחיד של נטליה זורבוב תיפתח החודש בגלריה רוזנפלד בתל אביב.

"התחנה המרכזית החדשה היא מרחב הטרוגני מרהיב", מסבירה אלכס פרידמן, אוצרת הפרויקט. "יש בה גיוון אדיר של אוכלוסיה ופעילויות. האג'נדה של הברביזון החדש היא לצאת ולצייר את העולם כמו שהוא, והתחנה המרכזית מספקת מרחבים שיש בהם פעילות של ממש. חיברתי ביניהן לבין התחנה כי הגלריה המרכזית צריכה להתייחס לעצמה ולא להתעלם מהמקום שבו היא נמצאת".

איזה דיאלוג יכול להיווצר עם הקהל?

"בניגוד למקומות אחרים שנשות הברביזון החדש יצרו בהם, הן הוזמנו לכאן לחודשיים ולא לכמה ימים. מכיוון שמדובר בחמש נשים שעומדות ומציירות ולא באדם בודד נוצר דיאלוג טבעי – אנשים פשוט ניגשים לשאול שאלות, מבקשים להצטרף. הקהל ממש משתתף, זז, שואל, מתעניין. זה דיאלוג שמשפיע גם על היצירה הסופית. עבודה במקום סגור לא סותרת את האג'נדה האמנותית שלהן, מכיוון שהכוונה היא למשוך קהל אל תוך הגלריה. בנוסף, כשעובדים על משטחים גדולים, לא תמיד אפשר לסיים את היצירה בחוץ. הסטודיו יענה על הצרכים האלה".

עד היום פעלו האמניות מקבוצת הברביזון החדש בחדרי סטודיו נפרדים, אבל לאחרונה הבינו שיש להן צורך במרחב עבודה משותף, ולכן הפרויקט הנוכחי ישמש גם כפיילוט לסטודיו משותף שהן רוצות להקים.

הברביזון החדש בתחנה המרכזית החדשה; סטודיו פתוח בימים אלה, פתיחת התערוכה ב־12.4, הגלריה המרכזית, קומה 5 בתחנה המרכזית החדשה