2manydjs מתאהבים בברסלבים ומספרים סודות שקריים. ריאיון

הדי.ג'יי הממוצע שמגיע לביקור בישראל חוזר עם סיפורים על הקהל המקומי, על מערכת הסאונד או על שוק הכרמל. לא 2manydjs. הליצנים של עולם המוזיקה האלקטרונית, שחוזרים לישראל בשלישית, התאהבו קודם כל בברסלבים שמפציצים את המרחב הציבורי בטראנסים וריקודים

מי אתם באמת? דיוויד וסטפן דוואלה. צילום: רוב וולברס
מי אתם באמת? דיוויד וסטפן דוואלה. צילום: רוב וולברס
8 בנובמבר 2016

כבר 30 שנה שצמד האחים דיוויד וסטפן דוואלה הבלגים הם אחד השמות הגדולים ביותר במוזיקה האלקטרונית, בהתחלה במסגרת הלהקה שלהם Soulwax ולאחר מכן גם בתור צמד התקלוט 2manydjs. הסגנון שלהם, שמסרב להשאר נאמן לז'אנר אחד וקופץ במאש־אפ חסר רחמים בין כל השירים האפשריים בעולם, הקנה להם שם של המסיבה הכי טובה בעיר גם אצל אנשים שמעדיפים לרקוד רק בהופעות רוק או במסיבות היפ הופ. האובססיה (והיכולת) שלהם לשלב את כל סגנונות המוזיקה יחדיו קירבה ילדי אימו עם אנשי טכנו כבדים, חובבי דאב עם פאנקיסטים מוצהרים.

כשהם יגיעו ביום שבת לתקלוט השלישי שלהם בישראל הם יגיעו כדי להשלים ערב אלקטרוני אגדי, כשהם מחממים את הכימיקל בראד'רס בגני התערוכה. הם אמנם הוציאו ממש עכשיו אלבום חדש בתור סולווקס ("Belgica") ונמצאים בעיצומו של טור הופעות כלהקה בפסטיבלים אירופיים, אבל לישראל הם יגיעו דווקא בתור 2manydjs. אגב, "Belgica" מורכב מ־16 שירים שכל אחד מהם מייצג להקה פיקטיבית אחרת, בז'אנר אחר, שכולן הם בעצם האחים דוואלה (ואורחים שונים). ככה זה: גם כשהם מוציאים אלבום, הם לא מוכנים לקבל על עצמם שום מגבלה.

"אספנו הרבה זהויות שונות במהלך השנים ואנחנו עדיין יוצרים זהויות חדשות כל הזמן", הם מסבירים בשיחה. "יש שיאמרו שיש לנו הפרעת אישיות אבל זה נוגד את מה שהקולות בראש שלנו אומרים, אז קשה להגיד במדויק. אבל ברצינות, אנחנו מוצאים את זה מאוד משחרר ליצור לעצמנו שמות שונים ופרויקטים שונים כל הזמן. זה נותן לתהליך היצירה חופש שלא היינו מקבלים בדרך אחרת, אם היינו מחליטים שאנחנו צריכים לעבוד תחת תווית אחת בלבד. אנחנו יכולים ליצור תחת השם דוואלה או תחת השם The Shitz דברים שלא היינו יכולים ליצור תחת השם סולווקס. זה נותן לנו יותר מרחב יריעה להתנסויות. אנחנו לא רוצים להישאר באותו מצב מוחי כל הזמן, אנחנו רוצים לחקור".

כרגיל אצל האחים, קשה לקבל מהם תשובות רציניות. הם ג'וקרים נצחיים שלא לוקחים את עצמם ברצינות אף פעם – ככה זה כשאתה מוותר על "אני" קבוע ושום זהות לא מגדירה אותך. אפילו בהתייחסות לאלבום החדש שלהם, הם מסרבים אפילו לבחור ז'אנר אחד שהיה להם הכי קל לחקות. "ז'אנרים זה משהו שהומצא בשביל לעזור לחנויות תקליטים לסדר את המדפים", הם אומרים, "אלה כללים נחמדים, אבל אנחנו לא מרגישים שאנחנו צריכים לציית להם. אנחנו אוהבים לחצות גבולות כי הם לא באמת קיימים".

בסרט הדוקומנטרי "Part of the Weekend Never Dies", על סיבוב ההופעות הקודם שלכם, ג'יימס מרפי (סולן LCD Soundsystem – ש"ר) מדבר על כך שהוא שמח שעכשיו אתם צריכים להופיע עם להקה, כי עד עכשיו רק תקלטתם, ומבחינתו לתקלט זו העבודה הכי קלה בעולם. היה קשה לחזור להופיע עם להקה?

"מצטערים, ג'יימס מרפי? אנחנו מכירים את השם, פשוט לא זוכרים כרגע מי זה. הוא נשמע כמו מישהו שיודע הרבה דברים על הרבה דברים, בכל אופן. אנחנו יכולים להגיד עד כמה זה קשה ומלחיץ זה להופיע עם להקה, אבל זה ממש צרות עולם ראשון. כלומר, זו באמת עבודה קשה, אבל אם אתה משקיע את כל האנרגיה שלך במשהו שאתה מאמין בו ונהנה ממנו, זה תמיד שווה את זה. הפעם כדי להרכיב מחדש את סולווקס היינו צריכים להרכיב להקה חדשה לגמרי, שזה היה מאתגר. אבל מצד שני זה נתן לנו דף חלק לעבוד איתו".

ואיך אתם מרגישים לקראת החזרה שלכם לישראל?

"מעולה! זה המקום היחיד בעולם שיש בו יהודים ברסלבים הידועים גם בשם 'יהודי טראנסים'. לא בכל מקום בעולם מוצאים אנשים דתיים נוסעים בוואן, מפמפמים לעולם שסביבם מוזיקה אלקטרונית רועשת. ראינו אותם קופצים מהמכונית שלהם ברמזור אדום בפעם האחרונה שביקרנו בישראל וכולם ברחוב התחילו לרקוד. זה היה מדהים. אנחנו הגשנו את בקשת החברות שלנו לארגון ואנחנו מחכים שיאשרו לנו אותה".

ואתם שמחים לחמם את הכימיקל בראד'רס?

"הם מנגנים איתנו? אלה חדשות מעולות! אנחנו אוהבים את הכימיקל בראד'רס! אנחנו מאוד מזדהים איתם, כי גם אנחנו אחים. זה מצחיק שהם לא נראים אותו דבר ואין להם את אותו שם משפחה, אבל הם חייבים להיות אחים, נכון? הם בהחלט השפעה גדולה עלינו, כמו שהיו השפעה על כל הסצנה שנולד באותה תקופה. אפילו שאנחנו יכולים להגיד שגם יהודי הטראנסים הם השפעה גדולה עלינו. הם הנחו אותנו, עיצבו אותנו ודחפו אותנו לייצר מוזיקה שיכולנו רק לחלום עליה".

לא מתחייבים על השם. 2ManyDJs. צילום: רוב וולברס
לא מתחייבים על השם. 2ManyDJs. צילום: רוב וולברס

אתם נוהגים לנגן כמה שירים מקומיים של כל מדינה שאתם מגיעים לתקלט בה. איך עובד תהליך בחירת השירים ממדינות שאתם קצת פחות מכירים את הסצנה שלהן?

"יש לנו מכונת תקליטים בצורת גלובוס. לפני שאנחנו מגיעים למדינה אנחנו פשוט מסובבים את הכדור למקום הנכון והיא ישר מוציאה תקליטים. אנחנו לא אוהבים לדבר על זה, למקרה שמישהו ינסה לגנוב אותה או לשבור אותה. תראה מה קרה לקים קרדשיאן. אז בבקשה, אל תספר לאף אחד".

2manydjs וכימיקל בראד'רס יתקלטו ויופיעו בגני התערוכה, שד' רוקח 101 תל אביב, שבת (12.11) 20:00, 289־599 ש"ח