למרות הכל: 6 מסעדות ישראליות השתחלו לדירוג 50בסט היוקרתי

בשבילנו את הרבה יותר מעשר. מסעדת OCD. צילום: 50Best
בשבילנו את הרבה יותר מעשר. מסעדת OCD. צילום: 50Best

לא פחות מ-5 מסעדות תל אביביות (ואחת מכפר מונש) נכנסו לדירוג המסעדות הנחשב לשנת 2024, המציין את המסעדות המצטיינות באזור המזרח התיכון. ולמעט OCD של רז רהב, רובן ירדו בכמה מקומות. נו, אפשר כבר להאשים את האנטישמים?

13 בפברואר 2024

OCD שוב בפסגה: מדריך המסעדות 50Best פרסם לפני שעה קלה את הדירוג לשנת 2024 לאזור המזרח התיכון, כשמסעדת OCD של שף רז רהב מדורגת במקום העשירי המכובד. אחריה דורגו המסעדות ג'ורג' וג'ון (מקום 20), אנימאר (26), מלגו ומלבר (34) ו-OPA של שפית שיראל ברגר (43). בגזרת הלא תל אביביות, במקום ה-25 דורגה השנה נומי בכפר מונש, שכיום אינה פעילה כמסעדה אלא כבייקרי. במקום הראשון בדירוג התמקם בפעם השנייה ברציפות Orfali Bros Bistro מדובאי.

>> במקום גן השקמים: אנשי פרא באים ליצור בילוי לא מעונב, ואולי אפילו זול

בגלל המלחמה התפרסם הדירוג הפעם ללא הטקס הנוצץ שנלווה לו בדרך כלל. מארגני האירוע הודיעו כי הם סבורים שאירוח טקס פרסים חגיגי ואירועים נלווים אינו ראוי בעת הזו, אך "הארגון נותר נחוש במחויבותו להכיר ולהציג את הכישרון היוצא מן הכלל בתוך הסצנה הקולינרית של המזרח התיכון וצפון אפריקה, תוך קידום החוזק והמגוון הקולינרי של האזור מול קהל עולמי".

הנבחרת הישראלית לאבו דאבי בשנה שעברה. מימין לשמאל: שיראל ברגר, הלל תווקולו, תומר טל, אמיר אילון; יובל בן נריה, מוטי טיטמן ורז רהב (צילום יח"צ סן פלגרינו)
הנבחרת הישראלית לאבו דאבי בשנה שעברה. מימין לשמאל: שיראל ברגר, הלל תווקולו, תומר טל, אמיר אילון; יובל בן נריה, מוטי טיטמן ורז רהב (צילום יח"צ סן פלגרינו)

בנסיבות אלו מפתיע לגלות שמסעדות מישראל עדיין מופיעות ברשימה, וש-OCD הצליחה לתפוס את המקום העשירי, עלייה לעומת מקום 14 בשנה שעברה, וירידה מהמקום השלישי בשנה שלפני כן, כנראה כי הם לא טעמו את ההמבורגר המופלא שהריץ בזמן המלחמה. שאר המסעדות רשמו ירידה בדירוג, למשל ג'ורג' וג'ון המנצחת הגדולה מישראל בשנה שעברה שדורגה אז במקום השישי.

דירוג Middle East & North Africa’s 50 Best Restaurants נקבע על ידי 250 אנשי כתבי אוכל ומבקרים, שפים, מסעדנים ואנשי קולינריה ממדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. מסעדנים ושפים שזכו להיכלל בדירוג מעידים כי הוא יוצר עניין ומושך קהל, אך רבים מטילים ספק ברלוונטיות שלו.

רשימת 50בסט לשנת 2024
רשימת 50בסט לשנת 2024

בהתחשב בסביבה העויינת, והעובדה שחברי פאנל ממדינות ערביות ממילא אינם יכולים לחוות על מסעדות ישראליות דעה, אין מה להיות מופתעים מירידת הדירוג הקלה. בחסות המלחמה והכניסה לפרופורציות אולי יש מקום לקחת בערבון מוגבל את חשיבותם של דירוגים בינלאומיים כאלה ואחרים, ופשוט לסמוך עלינו. היי, אנחנו בכל זאת טיים אאוט תל אביב, נראה לנו שאנחנו מבינים קצת יותר מהדובאיים במה טעים כאן..