אולי הגיע הזמן שיחוקקו חוק פוטושופ גם על תמונות אוכל

כמה כריך, ככה צריך. צילום: מתוך האתר של Meat Me
כמה כריך, ככה צריך. צילום: מתוך האתר של Meat Me

מבקר האוכל רחוב שלנו נשבע שהוא נזהר מלהאמין לתמונות בוולט, אבל כשהתמונה המפתה של כריך האסאדו של "Meat Me" קפצה לו מול העיניים הוא רץ להתאכזב על אלנבי. ולמרות שהתמונה היתה מטעה, לפחות הטעם לא

7 ביולי 2022

אני צלם אוכל ממש גרוע. טוב, אם אי פעם ראיתם ביקורת שלי, אתם כבר יודעים את זה. איך נגיד, מעולם לא הייתי טיפוס שמעלה תמונות אוכל לאינסטה, אין לי מושג איך לכוון תאורה, איך לסדר את המנה שתיראה במיטבה, איך לתפוס זווית מעניינת או אפילו באיזה פילטר כדאי להשתמש. אני מעדיף לאכול עם הפה ולא עם העיניים. זו הסיבה שאני גם תמיד קצת חושד בצילומי אוכל מקצועיים. כל אלה שעלו שלב מעל האינסטה ומייצרים צילומים חסרי פגם ששמים דגש איפה שלא בהכרח היה והופכים כל נקניק למלך. "איך זה נראה באמת", העמוד שמשווה בין צילומי יח"צ לתמונות חבוטות של המוצר האמתי הם החומר שממנו עשויות החרדות שלי.

לכן כשראיתי את התמונה היפהפייה של לחמנית בגט מפוצצת הבשר של מקום שלא הכרתי בוולט, "Meat Me", בכל זאת עצרתי את התלהבותי. כן, זה נראה מפואר, אבל לפני שמתחילים לרייר, אולי כדאי לראות לאן מחילת הארנב הזו מובילה באמת. על אחת כמה וכמה כשמדובר בדוכן אוכן שממוקם על אלנבי, מכל הרחובות. שלא תבינו אותי לא נכון – גם אני צעדתי את כל אלנבי בשעת לילה לא הוגנת אינספור פעמים, ויש לי חיבה ענקית למסלול הארור הזה, אבל הוא לא בדיוק הרחוב שהכי כיף לאכול בו, אתם יודעים… אוכל רחוב. הסטנדרטים אחרים, הפיח של האוטובוסים מתערבב עם הריח ומשום מה השמש תמיד בוערת חזק יותר בצד שלך ברחוב. ובכל זאת, מישהו צריך לבדוק את התמונה הזו.

נראה כל כך מפתה, אבל איך זה נראה באמת? צילום: מעמוד הוולט של מיט מי
נראה כל כך מפתה, אבל איך זה נראה באמת? צילום: מעמוד הוולט של מיט מי

צריך להודות, חזית המקום לא שיפרה יותר מדי את הדעות הקדומות שלי על מקומות באלנבי. מדובר בחור בקיר שצמוד ל"אלנבי סמאשבורגר" (לשעבר "סטפני סמאשבורגר") וכמעט נראה כמו שלוחה שלו. העובדה שברגע שהגעתי גם לא היה אף עובד במקום בהחלט עזרה לאווירת החור קטנטן וזניח באלנבי. אבל היי, יחסית לאלנבי האווירה עוד נעימה – שני שולחנות בר פורצים לרחוב, כמה עציצים ובקבוקי אלכוהול על הקיר, מטבח חצי פתוח ואף אחד בסביבה. טוב, מזל שלפחות הסעיף האחרון השתנה כשהעובד יצא מדלת שאני רק יכול להניח שהיא מחסן כלשהו.

>> אלה המנות בלחמניה שהכי אהבנו ב-2022, עד כה

עם זאת, העובד לא היה איש בשורות – כששאלתי מה המנה הכי מומלצת, הוא סיפר לי שהיחידה שאוכל להזמין היום היא כריך האסאדו, מכיוון שכל הספקים הבריזו לו היום מסתבר. אוקי, מוזר, אבל מצד שני זה מאוד מסתדר עם מה שחשבתי על מקומות אוכל רחוב באלנבי. חוץ מזה, כריך האסאדו הוא בדיוק המנה שבאתי עבורה בעקבות התמונה בוולט, אז כנראה אלוהים רוצה שאגלה את האמת על הבגט. התיישבתי בנקודה הכי חמה על אלנבי (זה לא הוגן, זו כל נקודה באלנבי) ותוך בערך חמש דקות הוגשה לי המנה (65 ש"ח כולל תוספת ושתיה, 49 ש"ח בלי) על קשר חיתוך מוארך עם צמד רטבים צבעוניים (איולי מתקתק ורוטב קארי) וצ'יפס זהוב באופן יפה.

אסור להשוות. Meat Me. צילום: מתן שרון
אסור להשוות. Meat Me. צילום: מתן שרון

כצפוי, התמונה מהוולט החמיאה קצת יותר מדי. אולי הגיע הזמן שהממשלה תתעסק בדברים החשובים, ויחוקקו חוק פוטושופ גם על תמונות אוכל. המנה שהוגשה לי לא נראתה רע, היא פשוט נראתה אחרת. בואו נתחיל מהדמיון: לחמניית הבגט היתה נאה, גם אם לא בוהקת כמו במקור, ואפילו נחתכה והוגשה באופן דומה לצילום, וגם סידור הרכיבים במנה נראה זהה. כלומר, למעט העובדה שלא קיבלתי בטטה שעוטפת את הבשר כמו כתר. מי יודע, אולי גם ספק הבטטות הבריז. אה, וגם כמות הבשר היתה פחות או יותר חצי מהמובטח בפרסומת. אלה מסוג הפערים שאנחנו כציבור לקוחות מוכנים לקבל בין התמונה לתוצר, אבל באמת שלפעמים זה מבאס. מזל שאני מראש לא מאמין לתמונות אוכל.

>> שבוע שעבר אכלנו במקום שמצטלם גרוע אבל כל כך טעים

בפועל, המנה באמת היתה טעימה, לפחות ביחס לאלנבי. לחמניית הבגט היא השיחוק האמיתי, עם קראסט פריך במיוחד ומילוי אוורירי שמספק מצע טוב אבל לא פחממתי מדי. בשר האסאדו היה בסיסי אבל מוצלח, והייתי שמח אם היה שופע ביותר צ'ימיצ'ורי. בעצם, הייתי שמח אם היתה כמות יותר גדולה – לא צריך להגזים ברמת התמונה בוולט, אבל לכל הפחות לתת עוד 50-100 גרם כדי למלא את הבטן והכריך. בסך הכל, זה באמת משהו טוב וטעים באמצע אלנבי, שזה לא מובן מאליו. והטעם לגמרי היה טוב ברמה שאשמח לחזור ולבדוק את שאר המנות, כשיום אח יגיעו הספקים. אבל כאשר חזרתי הביתה והבטתי שוב בתמונה הנהדרת מוולט, ולמרות שהכנתי את עצמי מראש להטעיה, אני לא יכול להכחיש שנשאר בי טעם קל של אכזבה.

Meat Me, אלנבי 47, א'-ו' 11:00-23:00, ש' 14:00-23:00