ביקורת ברים מחוץ לעיר: טיפהמרה בגבעתיים

הפעם שלחנו את כתבתנו נועה בונה לבר קוקטיילים אצל השכנה ממזרח, גבעתיים. האוכל היה מעולה, המוזיקה סבירה ובגזרת הוייב - משהו היה חסר

לבורנט בפעולה. טיפהמרה, גבעתיים (צילום: חן לוי)
לבורנט בפעולה. טיפהמרה, גבעתיים (צילום: חן לוי)
20 במרץ 2017

"יש לי חדשות טובות", הודיע לי העורך שלי כרופא המודיע לחולה שגידולו הסרטני הוסר בהצלחה. "הפעם את נשארת קרוב. בר של יוצא האימפריאל בגבעתיים". אימפריאל? גבעתיים? מה הקשר? חברי דניאל ואני קפצנו על האופנוע ישר להאפי האוור של טיפהמהרה (50 אחוז הנחה על כל הקוקטיילים), בר קוקטיילים אפלולי בסגנון פונדק דרכים אמריקאי שנמצא ברחוב כצלנסון.

טיפהמרה לא מנסה להיות תל אביבי. בעצם אני לא חושבת שהבר הזה מנסה להיות משהו מוגדר, שזה נשק מחוכם מול בחורה כמוני שתמיד מחפשת לקטלג. המקום מפוצץ באלמנטים אמריקאיים (כגון דגל הקונפדרציה המצויר על המזגן והתמונה המפורסמת של זוג החוואים בתקופת השפל הכלכלי), הקהל המקומי ומבנהו הצר של הבר הופכים אותו לאידאלי לדייטים, ותפריט הקוקטיילים נושק לרוח אירופית. לדוגמה, בתיאור, הקוקטייל המצוין ששתיתי העונה לשם French Martini ומכיל וודקה, פירות יער ואננס נכתב ליד שורת המרכיבים: "מתוק ומשכר כמו זאת שפגשנו אז בפריז". נקווה שזו רק השעה המוקדמת של ההאפי האוור ולא הגבעתיים שבעניין, אבל כך או כך היינו היחידים במקום, כך שהברמן מצא עצמו מחזיק בפריבלגיה לבהות באוויר ולחטוא בסימוס. "יו זה מושלם!", צהל דניאל לחלל הריק. "ככה אני לא צריך להראות את הפרצוף שלי איתך בציבור ועדיין לבלות איתך". הוא זכה למרפק בצלעות כתגובה.

עדי (אייזיק) יצחק, הברמן שלנו שהוא גם שותף במקום, היה ברמן בכיר (!) בבר הקוקטיילים האיקוני אימפריאל, והחליט לצאת לדרך עצמאית אצל השכנה הבורגנית. את פיסת הרכילות הזאת הוא לא נידב בביקורנו, אבל המסורת המוקפדת מרחוק הירקון נשמרה גם כאן. בזמן שנאי התענגתי על הפרנץ' מרטיני, לגם דניאל קוקטייל מנהטן קלאסי שגרם לו לחזור בו מעט מהסלידה מגבעתיים, האופיינית כל כך לרמת גני כמוהו. רמת המיקסולוגיה הגבוהה כאן עומדת בניגו מורגש לעיצוב המחוספס, אייזיק המקועקע ומוזיקת האולדסקול ברקע ("קבלו שיר מדהים שסימפלו בו את עפרה חזה"). באשר לקו הקולינרי – הוא כלל מנות נהדרות, טובות ובלתי שגרתיות כגון Himalayan Crostini (טוסטוני צד'ר, זרעי כוסברה, בצל סגול וצ'ילי) וקינוח הבית Honey Buttered Cornbread (לחם תירס, חמאה ודבש, תותים, קרם פרש ופלפל שחור).

בטיפהמרה המציאו פרשנות מעניינת להגדרה בר קוקטיילים. בעולם של טיפהמרה לא באים להרשים אף אחד עם טריקים מפונפנים וקוד לבוש מעונב, אלא פשוט יוצאים מנקודת הנחה שאם התוצר הוא טוב, לא צריך יותר מזה.

טיפהמרה. כצלנסון 112 גבעתיים, ראשון-חמישי ושבת 18:00-1:30, שישי 13:00-18:30