לידיעת הימאים: נמל יפו עתיד לעבור מקצה שיפוצים נרחב

נמל יפו ייכנס לשיפוץ גדול בעוד כשנה. בתוכנית: חיבור לאתרים נוספים, שדרוג האנגרים 2 ו־3 והקמת שוק דגים חדש

נמל יפו לאחר השיפוץ. הדמיה: אלעד גפן
נמל יפו לאחר השיפוץ. הדמיה: אלעד גפן
25 במאי 2015

נמל יפו ממציא את עצמו מחדש: עיריית תל אביב־יפו, הרשות לפיתוח כלכלי ונמל יפו אישרו את ההחלטה לשפץ את הנמל ולהרחיב את הפעילות בו, לפי הצעתם של משרד האדריכלים היפואי קיסלוב קיי. השיפוץ, שעלותו הכוללת עומדת על כ־60 מיליון ש"ח, צפוי להתחיל תוך שנה מהיום. זהו המשך לשיפוץ הקודם בתכנונו של האדריכל רמי גיל, שכלל גם את האנגר 1 והושלם בשנת 2010. עלותו הכוללת עומדת על כ־60 מיליון ש"ח והוא צפוי להתחיל תוך שנה מהיום.

"לנמל יפו יש את כל הנתונים של מרחב ציבורי איכותי", הסבירה האדריכלית תאה קיסלוב, שמשרדה תכנן בין היתר את שיפוץ שוק הפשפשים. "המשימה שלנו היא להעצים ולהגדיל את הנתונים הללו. המשרד שלנו יושב כאן ביפו, כך שאני חיה את המרחב הזה באופן יומיומי. התוכנית כוללת את האנגרים 2 ו־3 שהיום מנוצלים באופן חלקי בלבד. החזון הוא להדגיש את הנשמה של הנמל, ליצור מרחב שוטטות מלא שיציע מגוון רחב של פעילויות".

הדמיה: אלעד גפן
הדמיה: אלעד גפן

יש הטוענים שנמל יפו הוא אתר תיירות מאכזב שלא עמד בציפיות. איך תתמודדו עם הטענות הללו?

"נמל יפו סובל היום משתי בעיות מרכזיות שקשורות זו בזו: מצד אחד הנמל מנותק משאר יפו ויש בעיית נגישות. מי שיגיע לבלות בנמל, לא יבקר באותו יום בשכונת עג'מי, בשוק הפשפשים או בפארק המדרון. המבקר הטיפוסי לא תופס את יפו ואת כל האתרים שלה כרצף עירוני. מצד שני, הנמל סובל מהיצע מצומצם יחסית של סוגי פעילות. עם שני האתגרים הללו אנחנו רוצים להתמודד. הקמה של מדרגות נעות במרחב הציבורי, שאטלים שיחברו את הנמל אל תוך יפו, וכמובן יצירה של מרחבים חדשים למגוון של פעילויות – אלה חלק מהפתרונות שאנחנו מציעים".

"המטרה בשיפוץ הזה היא לשמור על הצביון של נמל יפו", מוסיף בועז אופיר, מנהל הנמל. "האופי הוא ממש לא מסחרי באופן מובהק, זה לא נמל תל אביב. התוכנית שלנו היא ליצור תמהיל נכון: מצד אחד חנויות קונספט וחללים למעצבים, לכנסים, לאמנים, להופעות ולממכר מזון; מצד שני אנחנו רוצים להבליט את האופי המקומי והקהילתי של הנמל: לשמור על פעילות הדיג ולפתוח שוק דגים בשיתוף הדייגים המקומיים, לטפח את העסקים הקטנים בנמל, להמשיך בפעילות הקהילתית עם צופי ים, ליצור אירועי תרבות לקהל הרחב ועוד. אנחנו מצפים שסבב השיפוצים הקרוב יסתיים בעוד ארבע עד חמש שנים מהיום, יש בהחלט למה לחכות".