מצאנו את הריאליטי הכי מעצבן בנטפליקס

"נישואים במבחן" היא המקבילה התוכנית לילדים שההורים שפכו עליהם יותר מדי כסף. נטפליקס ניסתה לעשות ריאליטי ג'אנק מהנה, אבל נכשלה בליהוק

"נישואים במבחן"
"נישואים במבחן"
17 ביולי 2019

לנטפליקס יש המון תוכן. הררים של תוכן. בשביל לצפות באמת בכל התוכן הזה צריך להתפטר מכל עבודה ולהקדיש עשורים לצפייה, וגם אז היא תגרד רק כמה אחוזים מההיצע. לא מפתיע שבשנה האחרונה עיקר הפוקוס עבר מסדרות איכות ומותגים גדולים לז'אנר הריאליטי ג'אנק. אחרי הכל, "דברים מוזרים" עושה את העבודה גם כשהעונה מקרטעת.

סדרה חדשה שעלתה בסוף השבוע, "Extreme Engagement" (שתורגמה לעברית משום מה כ"נישואים במבחן"), מדגימה היטב את הכיוון שאליו נטפליקס הייתה רוצה לקחת את הז'אנר הזה. בסדרה מככבים בני זוג שמאורסים כבר ארבע שנים אבל בקושי התראו בכל הזמן הזה בגלל עבודתו התובענית של מר בחור כצלם. השניים, מילניאלז מתבגרים מהמעצבנים שפגשתם בחייכם, יוצאים לסיבוב הרפתקאות מסביב לעולם במטרה לבחון את הזוגיות שלהם, ועל הדרך לצלם תרבויות ילידיות בצורה מערבית, מעצבנת ונצלנית.

"נישואים במבחן". מילניאלז קולוניאליסטים
"נישואים במבחן". מילניאלז קולוניאליסטים

לעומת "חתונה ממבט ראשון", למשל, כוכבי הסדרה הם גם היוצרים: טים נונן, שהוא גם הצלם, ממלא את משבצת ההרפתקן הגדול. מנגד, לפי.ג'יי מדאם, מגישת טלוויזיה אוסטרלית, יש בעיה לחרבן בתנאי שטח – מוטיב ששזור בסדרה כמעין דאחקה לא מעניינת, שאמורה לאפיין את בני הזוג בכל פרק מחדש: הוא לא זהיר, אימפולסיבי ומוכן לעשות הכל בשביל השוט הנכון, והיא לא מסוגלת להתמודד עם התנאים הקשים. את הטסטמוניאלז של השניים הם עושים הכי קרוב שראיתי אי פעם בריאליטי: עם עיניים שבוהות ישירות לתוך המצלמה, כדאי לתת תחושה משונה מאוד של אינטימיות שריאליטי רגיל אפילו לא מנסה לשאוף אליה. זה אינטימי כמו שפיד אינסטגרם של מישהו שמטייל כל הזמן אינטימי: אל תנסו לעשות עליי את הפומו שלכם, זה פתטי. אתם יכולים לטייל בכל מקום, להעלות תמונות של אוכל משונה או של שקיעה באחו, אבל אני בעיקר אחשוב על כמה ההורים שלכם מבזבזים עליכם.

כאילו שזה לא מספיק, ל"נישואים במבחן" יש גם אלמנט קולוניאליסטי, שכולל את ניסיונותיהם של בני הזוג להתנסות בדברים שונים ומשונים ואת התגובות של אנשי שבטים שנקלעו לסביבתם. בקמרון למשל, מדאם משתתפת בטקס שאמור להכניס אותה לטראנס, אך המעמד נקטע שוב ושוב כי נונן מתעקש להידחף עם המצלמה שלו. בשביל האקסטרה אקסטרים, הוא גם חוטף מלריה ונשלח לבית החולים. בפרק אחר, נונן משתתף בדו קרב עם מקלות באינדונזיה. כאן התפקידים המגדריים קופצים למקומות שבאמת כבר לא נעים לחזות בהם: הוא מקווה להיות יותר "גבר" כי הוא הולך מכות ועושה דברים באקסטרים, והיא נהנית לראות את האיש שלה הולך מכות. אחר כך היא מתבאסת כי הוא הולך לשחק עם החברים החדשים שלו כל הזמן.

"נישואים במבחן" היא שילוב בין תוכנית טיולי אקסטרים לריאליטי זוגות אקסטרים, אבל היא בעיקר מרגישה כמו תוכנית אינסטגרם אקסטרים, שבה לכל דבר יש פילטר ולא תמיד יש תחושה של אמינות. זה לא בגלל הסיטואציה, אלא בגלל הדמויות הראשיות, שאינן מהימנות בשום צורה. מסוג האנשים שלא היית רוצה לשבת איתם במסעדה כי הם היו מצלמים כל מנה. כך או כך, "נישואים במבחן" היא בעיקר פספוס של נטפליקס, שביקשה ליצור ריאליטי ג'אנק מהנה אך השקיעה בטעות יותר מדי זמן וכסף.

← "נישואים במבחן", נטפליקס

לא בכוח

כמו לנטפליקס, גם לכאן 11 חסר ריאליטי ג'אנק מוצלח, מהסוג שמוסכם מראש לגביו שצופים בו כדי ליהנות, ללא רגשות אשם. בינתיים התחליפים הכמעט יחידים של התאגיד הם דוקומנטרי כבד, למשל "ליגה ג'" המצוינת, או סדרות שנראות כמו כתבות מגזין שיצאו משליטה, לדוגמה "המוח, מדריך למשתמש". התוכנית החדשה, בהנחיית רינת ספיבק, מנסה להנגיש קונספטים חדשים בחקר המוח. במסגרת המאמצים הללו, ספיבק, לצד ד"ר אייל דורון, המתמחה בחשיבה יצירתית, מעבירים סדנאות לקבוצת אנשים במשך יותר משלושה חודשים במטרה לפתח את יכולות החשיבה שלהם. כל תרגיל מגיע מאסכולה שונה. לזכותם של היוצרים ייאמר שחקר המוח הוא אכן נושא חם, בעיקר מפני שכל כך מעט ידוע עליו ופריצות דרך בנושא מגיעות מדי שנה. אולם, אם כבר מדברים על חשיבה יצירתית, ייתכן שגם הם היו יכולים להרוויח מהתרגילים המדוברים, שכן "המוח" היא אחת הדלוחות והבלתי יצירתיות שנראו אי פעם בטלוויזיה הישראלית. לא רק שהיא מצולמת כמו הרצאת טד ומעניינת כמו קורס בינוני של האוניברסיטה הפתוחה, הח"מ גם נרדם כמה פעמים במהלך הפרק הראשון. המוח המסכן שלו לא אשם.

← "המוח, מדריך למשתמש", ימי שלישי, 22:00, כאן 11

מחפשים סדרה חדשה? בואו לדבר על זה בקבוצת הטלוויזיה של Time Out, "מה רואים היום?"