אחרינו המבול: 16 התערוכות הכי טובות לראות הסופ"ש

לנה גומון וקובי עמיאל, גלריה אינדי
לנה גומון וקובי עמיאל, גלריה אינדי

הצייר שלמד לצייר מקופים בגן החיות של יוסטון (באמת) // חגיגה של עיצוב ישראלי עם כ-40 חללי סטודיו פתוח // קצת בינה מלאכותית, ככה, לנשמה, כי אתם אוהבים // ועוד תערוכות שכדאי לראות בסוף השבוע. וגם אחריו

15 בדצמבר 2022

1. City Dummies // גלריה רוזנפלד

תערוכת יחיד לאמנית אלונה רודה בשיתוף ראשיד מורו (אוצרת: מיה פרנקל טנא). רודה מציגה סדרה של סרטוני Computer Generated Imagery) CGI) שנוצרו בתוכנת תלת ממד המשמשת בעיקר לבניית משחקי מחשב. העבודות מסמנות מעבר ממסורת של וידאו וקולנוע לפרקטיקות פוסט-קולנועיות.
פתיחה במוצ"ש (17.12) ב-19:00, גלריה רוזנפלד, שביל המפעל 1

אלונה רודה, גלריה רוזנפלד
אלונה רודה, גלריה רוזנפלד

2. עצים מתחזים ליער: חלק א // גלריה 4

תערוכת יחיד ראשונה לאמנית שני אביבי בעקבות מחקר בנושא ייעור ממסדי בישראל. המחקר חושף את הפער בין הדימוי הרומנטי של היער לבין המטרות הממסדיות שהביאו להיווצרותו בישראל, והוא נקשר גם לזיכרונותיה מהיער בתקופות שונות בחייה ולזכרונות קולקטיבים של אסונות שהתרחשו ביערות כמו אסון הכרמל.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-19:00, גלריה 4, פלורנטין 6

שני אביבי, פלורנטין 4
שני אביבי, פלורנטין 4

3. אדם קוף // גלריה גורדון

תערוכת יחיד לאמן גלעד אפרת. אפרת מציג סדרה של ציורי שמן על בד שראשיתה בגן החיות ביוסטון, ארה"ב, שם פגש לראשונה ציורים מופשטים שנוצרו על ידי קופים, בהשראתם החל להתנסות באפשרות אחרת של ציור, כזה שאינו מסתמך על המציאות ומקורו באינטואיציה טהורה ורגשות ראשוניים.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-19:00, גלריה גורדון, הזרם 5

גלעד אפרת, גלריה גורדון
גלעד אפרת, גלריה גורדון

4. תערוכות חדשות // מקום לאמנות

שלוש תערוכות חדשות במקום לאמנות: "אחרי הספירה" – תערוכת יחיד לדבורה מורג (אוצר: יאיר ברק); "מאוזן" – תערוכת יחיד לאריה ברקוביץ' (אוצרת: דליה דנון) ו-Take Me Into The Void תערוכה משותפת לאמניות פנינה רייכמן ואורית אדר בכר.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-20:00, מקום לאמנות בקרית המלאכה, שביל המרץ 6

דבורה מורג, מקום לאמנות
דבורה מורג, מקום לאמנות

5. Final Cut // גלריה אינדי

תערוכה משותפת ללנה גומון וקובי עמיאל שהיא דיאלוג צילומי שמתמשך בין השניים מאז שנת 2017. עבור האמנים שיטוט וצילום במרחב הציבורי היא פעולה הדומה לעלייה לרגל שבסופה לא מקדש, אלא דימוי. תוך כדי העבודה הם מנסים לשאול את עצמם מהי המטמורפוזה שהעצמים המצולמים מקיימים במעבר שלהם מהממשי לדימוי, והאם הרובד הנוסף שנחשף בצילום היה קיים במציאות כל הזמן הזה.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-20:00, גלריה אינדי, צ'לנוב 42

לנה גומון וקובי עמיאל, גלריה אינדי
לנה גומון וקובי עמיאל, גלריה אינדי

6. בצל עצי מידות שחורים // גלריה המקרר

תערוכת יחיד לאמנית כליל ווקסלר (אוצר: דן אורמיאן). שמציגה רישומים גדולים של פחם על נייר. הרישומים מזמינים להשאב לתוך עולם של פרספקטיבה אלכסונית אינטנסיבית, מלאים בכמיהה אל האפשרות להעלם לתוכם ולהגשים צורך קמאי באחדות.
פתיחה בשישי (16.12) ב-11:00, גלריה המקרר, החשמונאים 90

כליל ווקסלר, גלריה המקרר
כליל ווקסלר, גלריה המקרר

7. פרגמנטים מתוך התחלות // הגלריה החברתית SAGA

תערוכה קבוצתית המציגה פרשנות של שבעה יוצרים.יות מדיסיפלינות שונות העוסקים בפירוק המציאות, בבחירת פרגמנטים ממנה – מתוך רצון לבנות מחדש, בעדינות, ברוב יופי, והרבה שימת לב לאסתטיקה – עולם חדש, אבל לא שלם.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-19:30, הגלריה החברתית SAGA, מזל דגים 5 יפו העתיקה

רונית שרת, SAGA. צילום: אבי חי
רונית שרת, SAGA. צילום: אבי חי

8. כלוב הצלעות // גרוסו מודו

תערוכת יחיד לאליסיה שחף (אוצרת: סופי ברזון מקאי). בטקס מאגי אוספת שחף אל בין קוריה את תושבי הגן: פרחים נבולים או מתמתחים, זרעים פוקעים, ענפים מתכלים, עלים מתפזרים. היא מניחה אותם ונפגשת עם חווית היופי על כל עוצמתה ומורכבותה.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-19:30, גרוסו מודו, אלפסי 31

אליסיה שחף, גרוסו מודו
אליסיה שחף, גרוסו מודו

9. חיים עם ציור // חדר התצוגה גלריה רו ארט

תערוכה מעבודותיו של האמן האיטלקי פיארו צ׳יוידאלי  בתערוכה יוצגו כ-60 עבודות בטכניקות שונות – רישומים, רישומי דיו, אקוורלים, שמן על בד ושמן על קרטון. עבודות אלו מספקות הצצה ל-80 שנות יצירה של אמן בעל סיפור חיים ייחודי.
פתיחה בחמישי ב-19:00, חדר התצוגה של גלריה רו ארט, שביל המרץ 3 קומה 2

פיארו צ'יוידאלי, גלריה רו ארט
פיארו צ'יוידאלי, גלריה רו ארט

10. Yalla.Atika // גלריה כיכר קדומים 8

פסטיבל של קהילת "יאללה בלגן!" – למעלה מ-20 אמנים ואמניות, במקור עולים מרוסיה ומאוקראינה, מציגים אמנות צעירה, בועטת ועכשווית עם זווית אחרת על הישראליות. בתוכנית: תערוכות ציורים, פרינטים וגלויות, תערוכת בגדים, קעקועים, ערב סטנדאפ, מופעי פרפומנס ועוד.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-19:00, כיכר קדומים 8 יפו העתיקה

אדם קרב, יאללה בלגן
אדם קרב, יאללה בלגן

11. יום העיצוב הישראלי // ברחבי העיר

סופשבוע של הצדעה למעצבי מוצר ישראלים: יום העיצוב הישראלי יתקיים השנה בפעם הראשונה ויתפרש על פני כל סוף השבוע, מטעם LOCAL DOT COM, ארגון שמטפח יזמות בעיצוב בשוק המקומי ונוסד במטרה להעלות את המודעות לעיצוב מקומי, ליצירה מקומית, לסולידריות חברתית. במהלכו ייפתחו כ-40 מעצבים.ות את הסטודיו שלהם לביקור, יתקיימו סיורים מודרכים לילדים ולמבוגרים ומכירת סאמפלים של החוג לעיצוב מוצר בשנקר.
חמישי עד שבת (15.12-17.12), ברחבי העיר

שבוע העיצוב הישראלי LOCAL DOT COM
שבוע העיצוב הישראלי LOCAL DOT COM

מחוץ לעיר

12. אזורי מחיה // מוזיאון פתח תקוה

סדרה של שמונה תערוכות יחיד המציעות פרשנויות ואלטרנטיבות לזמן ולמרחב של ההווה. המקבץ מורכב מתנועה בין מחוזות של ויטראז', ספרי אמן ופיסול לווידאו, אנימציה וקולנוע; בין האינטרנט והבינה המלאכותית לציורי שמן, מגזרות נייר ופסטלים. בכל תערוכה מהלך אחר של סחרור והשהייה בתוך המדיום ובתוך מרחב התערוכה. מציגים.ות: פיטר יעקב מלץ, תומר ספיר, אלכסנדרה צוקרמן, מאיה כהן לוי, עמי רביב, אלירן דהן, דינה גולדשטיין ותערוכת מחווה לגיל אלקבץ.
פתיחה בחמישי (15.12) ב-20:00, מוזיאון פתח תקוה, ארלוזרוב 30

תומר ספיר, מוזיאון פתח תקוה
תומר ספיר, מוזיאון פתח תקוה

13. הפרעת סדר // מוזיאון אגם

תערוכה קבוצתית (אוצרת: טל בכלר) שמתמקדת ביחסי הגומלין שבין המובנה, הרציונלי והקבוע לבין האינטואיטיבי, הפראי והמשתנה, דרך מעשה היצירה של האמנים יעקב אגם, שירלי וגנר, גיא זגורסקי, אורי קלוס ורונן שהרבני.
פתיחה בשישי (16.12) ב-12:00, מוזיאון אגם, מיש"ר 1 ראשון לציון

שירלי וגנר, מוזיאון אגם
שירלי וגנר, מוזיאון אגם

14. שכבה מופרעת // מוזיאון ישראל

תערוכת יחיד של האמן זוהר גוסטמן באגף הארכיאולוגיה של המוזיאון. גוטסמן מתערב בתצוגת הקבע של האגף, מציב בחלליה השונים שבעה פסלים עכשוויים, ומציע קריאה חדשה של התצוגה.
מחמישי (15.12), מוזיאון ישראל, שדרות רופין 11 ירושלים

זוהר גוטסמן, מוזיאון ישראל. צילום: אלי פוזנר
זוהר גוטסמן, מוזיאון ישראל. צילום: אלי פוזנר

15. NOON // הגן הבוטני ירושלים

תערוכת יחיד לאמנית גבריאלה קליין בגלריה שבחממה הטרופית בגן. התערוכה עוסקת בפער בין מה שאנו רואים ובין מה שאנו יודעים ומגדירים, בין חוויית ההתבוננות האינטואיטיבית, הראשונית והפשוטה ובין חוויית העיבוד המערבת מיון וקטלוג של חלקיקי העולם לקופסאות קטנות של מונחים והגדרות.
פתיחה בשישי (16.12) ב-11:00, הגן הבוטני האוניברסיטאי ירושלים

גבריאלה קליין, הגן הבוטני ירושלים
גבריאלה קליין, הגן הבוטני ירושלים

16. ארץ מולדת // גלריה בגליל

תערוכה זוגית משותפת לאמניות פאולה עליון ונטלי קוסקי (אוצרת: הגר רבן). דרך מגוון עבודות פרטניות ומשותפות, האמניות מבקשות לתהות על אודות סיפורי ההגירה האישיים שלהן, החורגים מן המסגרת הפרטית וחושפים את ההוויה של החיים בישראל כחברת מהגרים.
גלריה בגליל, בניין קיי, המכללה האקדמית גליל מערבי, עכו

פאולה עליון ונטלי קוסקי, גלריה בגליל. צילום: טל ניסים
פאולה עליון ונטלי קוסקי, גלריה בגליל. צילום: טל ניסים