לגלות את עין חרוד מחדש: המוזיאון הכי יפה בצפון (ואולי בארץ)

המשכן לאמנות עין חרוד, צילום: דניאל חנוך
המשכן לאמנות עין חרוד, צילום: דניאל חנוך

עין חרוד נשמע עבורכם כמו המקום הכי רחוק בארץ, והאמת היא? שאתם צודקים. אבל הנסיעה שווה את ההפתעה. שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזה בדיוק האתגר שהיינו צריכים בחיים. והפעם: המשכן לאמנות עין חרוד, מבנה אדריכלי מרהיב שמציג תערוכות מתחלפות

בלב עמק יזרעאל, בין דשאים מוריקים ושבילים סלולים ממוקם המוזיאון הכי יפה בצפון הארץ: המשכן לאמנות עין חרוד ע"ש חיים אתר. אמרנו בצפון? יש שיגידו שהוא גם המוזיאון היפה בארץ כולה, ואולי גם מעבר לזה: הוא מוכר בעולם כיצירת מופת אדריכלית של מוזיאון המבוסס על אור טבעי. נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

המשכן לאמנות עין חרוד. צילום: ברוך גיאן
המשכן לאמנות עין חרוד. צילום: ברוך גיאן

מבנה המוזיאון, שנחנך בשנת 1948, הוא יצירה ארכיטקטונית מודרניסטית מרהיבה. האדריכל שמואל ביקלס תכנן מבנה פורץ דרך המבוסס כולו על תאורה טבעית, שמהווה השראה לאדריכלים בעלי שם עולמי. הוא כולל 14 אולמות תצוגה רחבים וגבוהים, חצרות פנימיות נחבאות וקסומות (בעונה שווה להקדים ולשתות קפה בחצר. אפשר כמובן גם בקבוק יין. אנחנו סומכים עליכם שתעשו את הבחירה הנכונה).

באוסף המוזיאון שמורים עיזבונותיהם של אמנים חשובים כמו מירון סימה, רפי לביא, מאירה שמש ומאיר אגסי. לאחרון מביניהם, שהיה עיתונאי, מבקר ואמן פורץ דרך שהקדים את זמנו (ונהרג בתאונת דרכים בלונדון בשנת 1998) יש גם אגף מיוחד בספריית המוזיאון שמשמש מרכז לפעילות, עיון ומחקר.

המשכן לאמנות עין חרוד (צילום: רן ארדה)
המשכן לאמנות עין חרוד (צילום: רן ארדה)

אוסף המשכן לאמנות מונה מעל 20,000 פריטים מסוף המאה ה-19 ועד ימינו. ותצוגת הקבע שלו היא הזדמנות לפגוש יצירות נבחרות מתוך אוסף המשכן, להתוודע לסיפור תולדות המוזיאון ולשורשיו הנטועים עמוק בחזון החלוצי והציוני של מייסדי קיבוץ עין חרוד ולהתרגש מהבחירה מעוררת ההשראה שלהם באמנות כדרך חיים.

עוד פרט מידע חשוב על המשכן לאמנות – הוא נשמר כמוסד משותף של שני הקיבוצים – עין חרוד איחוד ועין חרוד מאוחד, לאחר הפילוג שלהם בשנת 1952. ואם בקיבוצים עסקינן, אנחנו מזכירים שסביבו יש המון שטחים ירוקים, מדשאות מזמינות שרק מחכות שתסיימו את הביקור במוזיאון ותבואו להשתרע עליהן. רק אל תשכחו לקחת איתכם בקבוק יין.

המשכן לאמנות עין חרוד, להשיג בקיבוץ עין חרוד, עמק יזרעאל
לאתר Porta 6; מידע על היין באתר שקד