לגלות את בצלאל מחדש: הקמפוס החדש והשקוף במרכז ירושלים

קמפוס בצלאל החדש בירושלים. צילום: אביעד בר נס
קמפוס בצלאל החדש בירושלים. צילום: אביעד בר נס

בעיר הבירה שלנו מסתתרים שלל הפתעות שלא הכרנו לפני כן ותמיד כיף לגלות בפעם הראשונה. שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזה בדיוק האתגר שהיינו צריכים בחיים. והפעם: הקמפוס החדש של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, שהשקיפות בו היא ערך עליון. למה אתם מחכים? תצטרפו אלינו ואל תשכחו ג׳קט

בצלאל הוא המוסד הכי מוכר והכי מוערך ללימודי אמנות ועיצוב בארץ. במשך שנים רבות עלו אלפי תלמידיו מדי יום לקמפוס בהר הצופים, ששכן בשטחיה של האוניברסיטה העברית. השנה הוא עבר למשכנו החדש במרכז העיר, מבנה אדריכלי ייחודי ושקוף (כן, כן). נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

לאתר Porta 6 // וגם באינסטגרם // ואף בפייסבוק

בירושלים יש אוויר אחר ואווירה אחרת. זה קורה מן הסתם בגלל המיקום הגיאוגרפי שלה, אבל גם בגלל העיר עצמה: מבני האבן הירושלמית, האוכלוסיה המקומית ותחושה קלה של קדושה שמלווה כל צעד. אל תוך המארג העירוני המורכב הזה נכנס בשנה האחרונה הקמפוס החדש של בצלאל ע"ש ג'ף, ג'וזף ומורטון מנדל, שממוקם במתחם מגרש הרוסים, בסמוך לעיריית ירושלים וכיכר ספרא, על גבעה המשקיפה אל העיר העתיקה. 

קמפוס בצלאל החדש בירושלים. צילום: אביעד בר נס
קמפוס בצלאל החדש בירושלים. צילום: אביעד בר נס

המעבר לקמפוס החדש מסמנת את חזרתה ההיסטורית של בצלאל אל מרכז העיר ואת יצירתו של קמפוס עירוני שוקק, שכולל את הבניין ההיסטורי של בצלאל, את הקמפוס החדש ואת מעונות בצלאל, כולם במרחק הליכה קצר זה מזה. הקמפוס ממוקם במתחם מגרש הרוסים, בסמוך לעיריית ירושלים וכיכר ספרא, על גבעה המשקיפה אל העיר העתיקה. הבניין, שמשתרע על פני 42,000 מ״ר, תוכנן על ידי משרד האדריכלים היפני SANAA, ממשרדי האדריכלים המובילים בעולם, בשיתוף עם משרד HQ הישראלי. 

קמפוס בצלאל החדש בירושלים. צילום: אביעד בר נס
קמפוס בצלאל החדש בירושלים. צילום: אביעד בר נס

אבל התכונה הכי חשובה וגם הכי חדשנית בתכנון הקמפוס החדש הוא השקיפות שלו: מדובר במבנה שכמעט כולו שקוף, מה שבולט אפילו יותר על רקע הבנייה המסורתית בירושלים שמתאפיינת בחומות וחצרות פנימיות. השקיפות של המבנה חושפת את הנעשה באקדמיה בפני הקהילה, ובמקביל מחייבת את הסטודנטים והסטודנטיות להביט החוצה, אל העיר שבה הם חיים ויוצרים.

גם בתכנון הפנימי של הקמפוס השקיפות היא ערך מרכזי, כך שמתאפשר מבט מתוך המחלקות השונות ואל תוכן – ובעקבותיו גם מפגש חדש בין הסטודנטים והסטודנטיות בסדנאות המשותפות. כל זה בוודאות יוביל לכמה זוגות חדשים שיצאו משם, אבל בעיקר לכר פורה לשיתופי פעולה בין-מחלקתיים וליצירה רב-תחומית, כמו שאנחנו אוהבים.

סיימתם את הסיבוב? מצוין. עכשיו מצאו לכם ספסל מחוץ לבניין או בחצר, פתחו את בקבוק היין שהבאתם איתכם ומזגו לכם כוס. מזכירים שהקירות שקופים, כך שתוכלו להמשיך להרגיש בפנים (או לפחות לראות מה מתרחש שם) גם כשאתם בחוץ.

קמפוס בצלאל ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, להשיג ברחוב זמורה 1, ירושלים

לאתר Porta 6; מידע על היין באתר שקד