מלך הסושי מיפו טורף מגשים של סופר פיצה (ומנסר במבוקים)

הנה בא עוד דג גדול. אור גינסברג (צילום: יח"צ)
הנה בא עוד דג גדול. אור גינסברג (צילום: יח"צ)

"איפה השפים אוכלים", מדור בו שפים ומסעדנים מרימים למסעדות ולמנות האהובות עליהם ושורדים את המשבר יחד. והשבוע: אור גינסברג (SELAS) זוכה "משחקי השף", שהקורונה הובילה אותו לפרצי יצירתיות (כמו יצירת כלי מטבח) ואופטימיות רבה לגבי היום שאחרי

15 בפברואר 2021

איפה השפים אוכלים \\ אור גינסברג מחסל מגשי פיצות של דיוויד פרנקל ויובל שניר

"בסגר הראשון נחשפתי לפיצה של סופר פיצה ועפתי. באתי עם הבנות שלי ואכלתי את כל הוויטרינה לא מתוך רעב אלא מתוך סקרנות", מחמיא השף אור גינסברג (SELAS) לפיצרייה של השף דיוויד פרנקל (פרונטו) ושותפו האופה יובל שניר (בר לחם). "אני מכיר את יובל והוא לוקח את הבצק לרמה אחרת, קריספי עם בועות מטורפות. והטופינגים בכלל, גבינות ונקניקים וכמהין ומה לא. זו פיצה שלוקחת את עצמה ברצינות כמו שאני לוקח את האוכל שלי ברצינות, ואני מעריך את זה".

פיצה רצינית. סופר פיצה (צילום: אסף קרלה)
פיצה רצינית. סופר פיצה (צילום: אסף קרלה)

ההתלהבות שבה מדבר גינסברג על הפיצה נמשכת לאורך כל השיחה, גם כשהוא מספר על השנה האחרונה. "המצב לא רע בכלל. אפילו מצוין", הוא צוחק. "הקורונה נתנה לי דרייב מטורף וכשאין ברירה יוצאים הדברים הכי מקסימים. אני לא מהאנשים שמחכים לעזרה ומבקשים. אני איש עבודה. בא בבוקר, נכנס למטבח ומתחיל לתת בראש".

גינסברג פרץ לתודעה בעונה השנייה של הריאליטי משחקי השף. הסגר הראשון תפס אותו בהפתעה אך הוא לא מצמץ. "ב־16 במרץ התחלנו עם משלוחים. בהתחלה בכמות קטנה שלאט לאט התגברה ככל שהביטחון שלי בסושי דרים התחזק. החלטתי לשנות כל מה שאנשים חושבים על משלוחים ולהביא את המסעדה עד הבית. כולם אורזים בקרטונים ואני מכניס כל ניגירי לקופסת פח".

המחיר למארז מתחיל ב־500 ש"ח וקשה שלא לתהות כמה לקוחות יכולים להרשות לעצמם טריט שכזה. "המסעדה שלי היא סוג של בריחה מהמציאות ואנשים קונים את הקופסה בהזדמנויות מיוחדות", מסביר גינסברג ומוסיף ש"אפשר להזמין מסושיות אחרות ולקבל רול ובו 30 גרם דג כמקובל. ברול שלי יש 130 גרם דג וכמעט אין אורז, ובקופסה יש נטו קילו דגים. החוויה שונה לגמרי".

איפה השפים אוכלים: ערן שרויטמן מנגב אצל סעדיה בכפר שלם 
איפה השפים אוכלים: עידו בטצייג זולל פיצות ממגזינו

עם האוכל בא התיאבון ועוד מוצרים נוספו לתפריט: קניבאו – לחמניית באו מאודה במילוי שפונדרה ואונטריב בבישול ארוך עם רוטב יוזוקושו מתוצרת בית, גיוזות, מומו נפאלי, ניגירי וואגיו וקוקטיילים. לאחרונה הכניס גינסברג לרשימה קינוח ג'ננס – רבע אננס על גחלים עם צ'ילי וכוסברה שהכנתו אורכת כמעט יומיים. "אני לא מצליח לישון בלילה מרוב יצירתיות. ברגע שהבנתי שהמשבר הוא הזדמנות שאסור לבזבז אני בטירוף".

לקראת פתיחת המסעדות הוא מתכנן להעביר את המשלוחים למטבח נפרד ולפתוח חלל לאירועים קטנים ביפו ובר מסעדה בשוק הפשפשים. "המקום החדש יהיה נגיש יותר. הוא מכוון לאנשים שלא רוצים לשבת לארוחת שף של 12 מנות אלא לאכול את האוכל שלי בכיף". את סלאס הוא מתכוון להשאיר כמות שהיא ואף לשדרג. "היה לי המון זמן להמציא דברים. קניתי משור והתחלתי לנסר גזעי במבוק ולייצר כלים ולעשות דברים שרק חלמתי עליהם. נפתחה לי הצ'אקרה לרעיונות מיוחדים".

קניבאו סלאס (צילום: אור גינסברג)
קניבאו סלאס (צילום: אור גינסברג)

איך תיראה לדעתך סצנת המסעדות ביום שאחרי הקורונה?
"הולך להיות מטורף. אני כל הזמן מקבל טלפונים מתי פותחים שוב כי בסופו של דבר אנשים מחפשים אסקפיזם להתנחם בו. אוכל הוא הדבר הכיפי ביותר, שמחזיר לימים לפני שהקורונה דרסה את העולם".