אי סבירות קיצונית: הבוסים של עמית סגל אשמים בהתבזות שלו

איפה העורכים שלך, ילד? עמית סגל, "חדשות 12" (צילום מסך: חדשות 12)
איפה העורכים שלך, ילד? עמית סגל, "חדשות 12" (צילום מסך: חדשות 12)

במשך שבוע חגגו בחדשות 12 את ה"הישג" של עמית סגל, שהתגלה אתמול כהדלפה שקרית ומניפולטיבית. הטנטרום שלו באולפן היה מגוחך, אבל אלה אבי וייס וגיא סודרי שאפשרו לסגל לעשות צחוק מעצמו ומהצופים ולהפוך את המהדורה המרכזית לספין שואו הבכייני שלו. והם אלה שחייבים תשובות על הפלופ הזה לציבור

2 בינואר 2024

1. אתמול היה עוד יום בתולדות הדמוקרטיה הישראלית. לא יום חג, לא ניצחון היסטורי, לא מהפכה חוקתית ולא סוף ההפיכה המשטרית שעדיין נמשכת בעשרות אפיקים נוספים. זה היה פשוט עוד יום שבו הרשות השופטת, שתפקידה לבלום ולאזן את הרשות המחוקקת-מבצעת שהתמזגה לה בשקט לאורך העשור החולף, אכן בלמה ואיזנה אותה בהצלחה ומנעה ניסיון של המחוקקים להעניק לעצמם במניפולציה חקיקתית כוח בלתי מוגבל ואנטי-דמוקרטי. אם פתחתם בשעה 18:45 על חדשות 12, יכולתם לחשוב בטעות שמתרחשת "רעידת אדמה 10 בסולם ריכטר", לפחות על סמך מופע הטנטרום הנלעג והנרעד של עמית סגל שהשתלט על האולפן ועל הדיון למשך שעות ארוכות. זה אפילו לא היה מכעיס. זה היה מגוחך.

>> חרטה שואו: גלית דיסטל אטבריאן עשתה עוד סיבוב על התקשורת
>> רד מעל מסך הטלוויזיה: האנשים שצריכים לעוף מהמסך דחוף
>> יצאנו בסילבסטר: אל תנסו לחזור לשפיות. אין באמת איך

2. במשך כמעט שבוע, כשהוא מצויד בהדלפה חסרת תקדים מתוככי בית המשפט העליון, הוביל עמית סגל בלהט ובעוז את קמפיין "על חודו של קול" ובנה נרטיב לפיו הנשיאה חיות עומדת לפסוק – בזמן מלחמה! – לביטול חוק יסוד על סמך רוב זעום, לחולל רעידת אדמה חוקתית ולקרוע את העם. בחדשות 12 חגגו ימים ארוכים את ההישג ונתנו פייט נאה לערוץ 14. על רכבת ההדלפה מיהרו לזנק בכירי ממשלת ההפיכה והחורבן ולקרוא לדחיית פרסום פסק הדין או לפשרה שתשנה אותו, העבריין המועד אריה דרעי ניסה לזרז חקיקה שתכריח את בית המשפט העליון לדחות אותו, וכל בכירי מכונת הרעל הצטרפו בהרמוניה מופלאה של הסתה ושיסוי נגד שופטי בג"ץ. אתמול התגלה שההדלפה הזאת הייתה חלקית, שקרית, מניפולטיבית.

3. אפילו אהוד יערי לא הצליח שלא לגחך בשקט בפינת השולחן של מהדורת השבט המרכזית. לרוע מזלו הגיחוך נקלט במצלמה והוא זומן מיידית לשיחת נזיפה. הגיחוך היה מוצדק, כמובן. ההתפתלויות המביכות של סגל בניסיון להגן בדיעבד על ההדלחה האנטי-עיתונאית שהתפוצצה בפרצופו הפכו למרכז המשדר, כאילו הוא והנרטיב שלו הם הסיפור ולא העובדות המוצקות שנפרשו על פני יותר מ-700 עמודים, ולא הרוב המוחץ שבו פסקו העליונים כי חוקי היסוד של מדינת ישראל אינם מגרש משחקים שבו רוב קואליציוני מזדמן יכול לעשות כרצונו. מגוחך. לאורך המשדר ניסו קרן מרציאנו, דנה ויס, יונית לוי, גיא פלג ואמנון אברמוביץ' להחזיר את הדיון לפסים שפויים, אבל סגל ייבב שלא נותנים לו להשלים משפט והשלים עוד משפט ולא משפט. מגוחך. לא ידוע בשלב זה אם זומן לשיחת נזיפה.

4. רק שיהיה ברור: זה לא עמית סגל שמגוחך בסיפור הזה. כל עיתונאי היה שמח לפרסם כזאת הדלפה. יש עיתונאים שפשוט גם היו בוחנים אותה ואת מקורה באופן ביקורתי, מסייגים את הדיווח ואולי אף ממסגרים אותו באופן הפוך לגמרי. מגוחכים הם הבוסים שלו, אבי וייס וגיא סודרי, שמאפשרים למשדר החדשות המרכזי שלהם – ועוד אחרי שלושה חודשים שבהם החזירו לה את מעמדה כמהדורת השבט – להפוך לספין-שואו המגמגם והנסער של הפרשן לענייני-ביבי, שנשמע אתמול פחות כמו פרשן ויותר כמו טוקבקיסט שנקלע לפאנל "הפטריוטים" וקיבל מינון מגל כמה דקות עם המיקרופון. עורכים טובים לא נותנים לטאלנטים הראשיים שלהם להתבזות ולעשות מעצמם צחוק.

5. אין מה לצפות מסגל להכות על חטא ולתקן את דרכיו העיתונאיות, כנראה שגם לא מבכירי הערוץ שמכרו את נשמתם המקצועית בעבור אלוהים-יודע-מה, אבל מהציבור האינטליגנטי שעדיין צופה בחדשות 12 מסיבה כלשהי – בזכות גיא פלג, בגלל אמנון אברמוביץ', בעד קרן מרציאנו – אפשר בהחלט לצפות להפסיק להתרגש מכל הדלפה רעילה שסגל התועמלן מנופף בה בהתלהבות של זוכה פרס פוליצר ומתגלה בדרך כלל כעבור ימים כפלופ מוחלט. היו כאן אנשים מצד שמאל, כולל אנשי תקשורת, שקראו לשב"כ לחקור את עמית סגל ולהסיר את חסיון המקור העיתונאי שלו, והם מגוחכים לא פחות ממנו. למזלם הם עדיין יכולים לתקן את דרכיהם. הם לא אבודים. קצת לנשום וקצת לבדוק בארכיון מה קרה בפרקים הקודמים שבהם מישהו האכיל את סגל בשטויות שלו.

6. בסיומה של פארסת ההדלפה, הדבר היחיד שלא מגוחך כאן הוא השאלות החשובות שנותרו פתוחות, כפי שהיטיב לנסח דוד ורטהיים הבוקר ב"וואלה ברנז'ה": "האם וייס וסודרי ביקשו מסגל לראות את החומרים שבידיו טרם השידור הראשון? האם הם ידעו על הרוב (הלא דחוק בכלל) ולא פרסמו? האם סגל ידע ולא אמר להם? האם המקור ידע ולא אמר לסגל? חשוב להבין, לא מדובר רק בסגל. האמינות של חברת החדשות מוטלת פה על הכף. במשך שבוע שלם, שידורים על גבי שידורים, חברת החדשות האכילה את הציבור במידע חלקי שיצר תמונה מעוותת". גוף עיתונאי רציני היה בודק את עצמו ומשיב על השאלות הקריטיות האלה לציבור. חדשות 12 לא יכולות להיתפס כגוף הזה כל עוד הן נותרות תלויות.

7. ההשתלטות על הנרטיב והליינאפ של אולפני החדשות הייתה אחד המהלכים הראשונים בהפיכה המשטרית של נתניהו. בכל אולפן אקטואליה התיישב דובר מטעמו – איזה ביסמוט, איזה ריקלין, איזה אידיוט שימושי אחר – שכל מטרתו היא לשבש את הדיון באולפן ולא לאפשר השמעת דברי ביקורת נגד השלטון. כל עוד משדרי חדשות בישראל נראים כמו שנראו המהדורות של קשת 12 אתמול, די ברור שההפיכה המשטרית עוד איתנו. אבל ביחד ננצח, כן?