יום השיבוש בתל אביב: הפגנות, צעדות, שיירות וחסימות כבישים

היכונו לפקקים. מפגינים ביום ההתנגדות הלאומי, יולי 2023 (צילום: דר ישכיל/גטי אימג'ס)
היכונו לפקקים. מפגינים ביום ההתנגדות הלאומי, יולי 2023 (צילום: דר ישכיל/גטי אימג'ס)

במלאת תשעה חודשים למחדל נתניהו ולטבח המחריד שבעקבותיו, יוצאים הבוקר ארגוני המחאה ליום שיבוש גדוש הפגנות ומחאות בכל רחבי הארץ בקריאה לעסקה שתחזיר הביתה את 120 החטופים ותשלח הביתה 120 חברי כנסת. אלה המוקדים המרכזיים בתל אביב שבהם צפויות הפגנות וחסימות כבישים לאורך היום

יום כזה מזמן לא היה בתל אביב: החל משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הערב המאוחרות יערכו ברחבי העיר שלל פעולות שיבוש ומחאה, כחלק מיום ההפגנות הארצי במלאת תשעה חודשים למחדל המחריד של ממשלת נתניהו והטבח הנורא שבעקבותיו, בדרישה להקדמת הבחירות שתשלח הביתה 120 חברי כנסת ותחזיר הביתה את 120 החטופים, בהשתתפותן של כל קבוצות המחאה ברחבי הארץ.

>> יש מלחמה בחוץ והשחיתות חוגגת: שיעור שוב-לב באדישות אזרחית
>> הישראלי הצועק: ערוץ התעמולה החדש מצא המון אידיוטים שימושיים

לאחר ש-175 אלף איש הגיעו אמש להפגנת מוצ"ש השבועית בין כיכר הדמוקרטיה לגשר בגין, מספר שיא מאז תחילת המלחמה, מאמינים בקרב ארגוני המחאה הגדולים כי במהלך השבוע הקרוב יצאו מיליון איש מבתיהם כדי למחות נגד התנהלות הממשלה המושחתת, הפקרת החטופים והמפונים ואיבוד הצפון, במטרה להביא למקסימום את הלחץ על מקבלי ההחלטות לקראת עסקה שתחזיר את החטופים לכנסת ותוביל לנפילת הממשלה.

מספר שיא של מפגינים מאז תחילת המלחמה. עצרת "בחירות עכשיו", יולי 2024 (צילום: אמיר לוי/גטי אימג'ס)
מספר שיא של מפגינים מאז תחילת המלחמה. עצרת "בחירות עכשיו", יולי 2024 (צילום: אמיר לוי/גטי אימג'ס)

בין הארגונים הבולטים שהחליטו להצטרף אל יום השיבוש הלאומי נמצאת גם מחאת ההייטק, שהייתה מהכוחות המניעים המשמעותיים מאחורי המחאה נגד ההפיכה המשטרית. כ-150 חברות הייטק מהגדולות בישראל הכריזו כי יאפשרו לעובדיהן להצטרף לאירועי המחאה במשך היום, כשהמרכזי בהם צפוי להיות צעדת ענק שתצא מאזור קפלן-שרונה בשעות אחר הצהריים אל עבר בניין ההסתדרות.

מטעם תנועת "הדגלים השחורים" נמסר: "כולנו עדים להרס והחורבן שהממשלה הארורה הזאת מביאה עלינו. כולנו מרגישים את זה בכיס, כולנו נקרעים מול משפחות החטופים, כולנו כואבים עם העקורים – לא רק שחייבים לעצור את זה – אפשר וחובה לעצור את זה!". ואלה האירועים המרכזיים הצפויים בתל אביב לאורך היום, שיבושי תנועה וחסימות כבישים צפויים במוקדי המחאה:

חסימת איילון על ידי משפחות החטופים והנרצחים, 18.1.24 (צילום: משמרות הבושה – נאווה רוזוליו)
חסימת איילון על ידי משפחות החטופים והנרצחים, 18.1.24 (צילום: משמרות הבושה – נאווה רוזוליו)

08:00 מחאת הכיכרות

החל משעות הבוקר המוקדמות צפויים אלפי נהגים ברחבי הארץ להשתתף במחאת הכיכרות, במסגרתה יגיעו עם כלי הרכב שלהם ללוקיישנים שהוכרזו מראש ויסעו סביב הכיכר בנסיעה איטית. בתל אביב צפויות פעולות מחאה כאלה להתקיים ברמת החייל, הדר יוסף, כיכר השעון ביפו ובנקודות ספונטניות נוספות ברחבי העיר.

09:30 שיירת מחאה

לאורך היום יצאו לדרך שיירות מכל רחבי הארץ בנסיעה במהירות המינימום המותרת בחוק, פעולת שיבוש שכבר זכתה להצלחה רבה בחודשים האחרונים וסחפה מפגינים רבים. מאזור תל אביב צפויות לצאת שתי שיירות כאלה לאורך היום, הראשונה שבהן מסינמה סיטי גלילות אל כביש 2 (ב-09:30 בבוקר, להצטרפות אל קבוצת הווטסאפ), והשנייה מחניון הספורטק בפארק הירקון בשעה 15:30 (להצטרפות אל קבוצת הווטסאפ הייעודית).

מחאת משפחות החטופים. עינב צנגאוקר בחסימת האיילון, 6.5.24 (צילום: איתי רון/ מידל איסט אימג'ס/AFP/גטי אימג'ס)
מחאת משפחות החטופים. עינב צנגאוקר בחסימת האיילון, 6.5.24 (צילום: איתי רון/ מידל איסט אימג'ס/AFP/גטי אימג'ס)

12:00 הפגנה בכיכר הדמוקרטיה

בסביבות השעה 12:00 אמורות להתכנס בצומת קפלן-בגין שיירות, צעדות ואזרחים מן השורה להפגנה המשמעותית הראשונה של היום, ומשם לצאת לצעדות ופעולות שיבוש ברחבי העיר. המשטרה צפויה להתפרס במקום בכוחות גדולים כדי למנוע את חסימת האיילון.

16:30 צעדות והפגנה בבניין ההסתדרות

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד הצהיר כבר לפני מספר חודשים כי אם לא יוחזרו החטופים והמלחמה תיקלע אל שלב הדשדוש, תשבית ההסתדרות את המשק. אמר ונעלם. בר דוד ידוע כמקורב לנתניהוז וכבר אכזב את המפגינים לא מעט פעמים בעבר, אך בארגוני המחאה סבורים כי הפעלת לחץ מסיבי עשויה לדחוף אותו לפעולה. בשעה 16:30 יצאו שתי צעדות אל עבר בניין ההסתדרות, האחת מדרך נמיר פינת יהודה המכבי והשנייה משרונה-קפלן, ובשעה 17:30 תתחיל ההפגנה מול הבניין ברחוב ארלוזרוב.

19:00 הפגנת ענק בשער בגין

אירוע המחאה המרכזי של היום בתל אביב יתקיים בהובלת משפחות החטופים בשער בגין של הקרייה, החל מהשעה שבע בערב. בסביבות השעה 20:00 צפויה לצאת צעדת ענק מגשר בגין. ציר בגין-קפלן צפוי להיחסם לתנועה ולנהגים מומלץ לחפש מסלול חלופי ולהימנע מנסיעות באזור. בהצלחה לכולנו.