יום השואה – המדריך לצפיה בטלוויזיה

שידורי יום השואה, שייפתחו בערב יום רביעי (15.04), הם הזדמנות מרתקת להעמיק בסרטים העוסקים בנושא השואה דרך היבטיו השונים. אלה הן ההמלצות שלנו

מתוך הסרט "נער קריאה" עם קייט וינסלט
מתוך הסרט "נער קריאה" עם קייט וינסלט
14 באפריל 2015

הדירה

זוכה פרס אופיר לסרט התיעודי הטוב ביותר לשנת 2011. הסרט, שזכה לאהדת המבקרים, מעלה את סיפורה האישי של משפחתו של הבמאי ארנון גולדפינגר, כפי שנחשף במהלך פינוי תכולתה של דירת סבתו בבניין באוהאוס בלבה של תל אביב. ערימות החפצים, התמונות והמכתבים שהותירה אחריה מעלים אל פני השטח עקבות של עבר מטריד ומורכב, של סודות כמוסים ושל חברות שאינה מותנית בגבולות גיאוגרפיים ובקווי אויב.
ערוץ 8 – יום ה' 16.4, 11:45

המחברת הגדולה

בכורה טלויזיונית לנציג הונגריה בטקס פרסי האוסקר האחרון, בבימויו של יאנוש סזאז, המבוסס על ספרה המרשים והמטלטל של אגוטה קריסטוף. אם מפקידה את שני בניה התאומים אצל סבתם הנרגנת בכפר מרוחק בערש מלחמת העולם השנייה. כדי להתכונן למלחמה וכדי להתמודד מול היחס הקשה של סבתם כלפיהם, מחליטים התאומים לחשל את גופם ואת נפשם בסדרת אימונים אכזריים שהם גוזרים על עצמם. את האימונים ואת זוועות המלחמה מתעדים הילדים בשפה מרוחקת ועוכרת שלווה בתוך מחברת סודית.
yes 3 – יום ד' 15.4, 22:00

[tmwdfpad]

הגשר על נהר קוואי

הזדמנות לצפות באחד מסרטי המלחמה הגדולים בכל הזמנים, שזכה בזמנו בשבעה פרסי אוסקר, כולל פרסי הסרט והשחקן הטובים ביותר. הסרט עטור השבחים של דיוויד לין משנת 1957, המבוסס על ספר מאת פייר בול, מגולל את סיפורו של קולונל בריטי שנפל בשבי היפני במלחמת העולם השניה, ומנהיג מתוך מה שלא ניתן לפרש אלא כשיגעון את שאר השבויים, שנאלצים לבנות גשר עבור האויב.
yes 3 – יום ה 16.4, 10:00

מבצע ואלקירי

הזדמנות לצפות בסרט האקשן המושמץ להפליא בכיכובו של טום קרוז. בשיאה של מלחמת העולם השניה, חבורת קצינים גרמנים רוקמת מזימת התנקשות באדולף היטלר, תחת שם הקוד "ואלקירי", במטרה לסיים את המלחמה. במציאות טום קרוז רוקם מזימות עוד פחות מציאותיות.
ערוצי הסרטים של HOT – יום ד' 15.4, 16:00
yes 4 – יום ה' 16.4, 10:00

נער קריאה

דרמה בבימויו של סטפן דלדריי ובכיכובה של קייט וינסלט, שזכתה בפרס האוסקר על תפקידה בסרט. בגרמניה של שנות ה-50 נער פוגש באישה מבוגרת, והשניים פוצחים ברומן סוער. כעבור שנים הוא נתקל בה שוב, כאחת הנאשמים במשפט שמנוהל נגד פושעי מלחמה גרמניים.
yes 1 – יום ד' 15.4, 22:00

הזייפנים

דרמה זוכת אוסקר בבימויו של סטפן רוזוביצקי, המבוססת על סיפור אמיתי. יהודי נוכל שנשלח למחנה ריכוז, מקבל הזדמנות להיטיב את מצבו דרך סיוע לנאצים בזיוף של כסף זר. במפתיע או לא, מתעוררות אצלו דילמות מוסריות.
yes 3 – יום ד' 15.4, 23:48

פרז הצעיר

בכורה לסרט בבימויו של ז'אן אואניש, המגולל את סיפורו של המתאגרף היהודי-טוניסאי ויקטור פרז (שמגולם על ידי מתאגרף זוכה מדליית-זהב באולימפיאדת סידני), שהחזיק בתואר אלוף העולם באגרוף במשקל זבוב בשנים 1931-1932, והיה לכוכב בספורט הצרפתי, על כל ההוללות הצרפתית המשתמעת מכך. כאשר צרפת נכבשת על ידי השלטונות הנאציים, פרז – יהודי, תהילתו מאחוריו – נשלח לאושוויץ, שם מאלצים אותו להשתתף בקרבות אכזריים עבור השלטונות למטרות שעשוע.
yes 4 – יום ד' 15.4, 21:30

סעודות דמיוניות

בכורה. אל תתביישו שלא ידעתם, לשם כך הסרט נועד: לא רק שירים וציורים, אלא גם אלפי מתכונים נכתבו על ידי שבויים במחנות הריכוז הנאציים על ניירות קטנים, על בדים, ועל כל מה שניתן היה לנצל לצורכי כתיבה. האסירים סיכנו את חייהם במטרה להשיג את האמצעים, לכתוב את המתכונים וגם לשמור אותם מכל משמר. הסרט מציג את התופעה, ועושה שימוש בעדויות של ניצולים מהמחנות ובראיונות עם מומחים מתחומי ההיסטוריה, הבישול והפסיכולוגיה, כדי לשפוך אור על המהלך המעניין שסייע לאסירים לשרוד ולשמור על אנושיותם בתוך הכאוס.
יס דוקו – יום ה' 16.4, 13:25

חנה ארנדט

סיפורה המרתק של ההוגה, החוקרת והפובליציסטית השנויה במחלוקת חנה ארנדט, שפרסמה בעקבות משפט אייכמן את הספר "הבנאליות של הרוע", ושהדעות שהביעה במסגרתו על השואה, על טיבה של אכזריות ועל טבע האדם עוררו (ועודן מעוררות) תגובות סוערות בארץ ובעולם.
yes 1 – יום ה' 16.4, 15:38

הפסנתרן

סרט החובה עטור האוסקרים והשבחים של רומן פולנסקי. סיפור חייו של ולדיסלב שפילמן, פסנתרן יהודי מחונן ששרד את השואה בפולין בתנאים בלתי נסבלים, חמק ממחנות המוות וחי בסתר בלב הגטו, מחליף מקומות מסתור.
ערוץ ההיסטוריה – יום ד' 15.4, 19:45
ערוצי הסרטים של HOT – יום ד' 15.4, 19:45
yes 1 – יום ה' 16.4, 10:00

הגברת במספר 6

זוכה פרס האוסקר לסרט הדוקומנטרי הקצר הטוב ביותר לשנת 2014. אליס זומר, שגילה עמד על לא פחות מ-109 שנים(!), היתה ניצולת השואה המבוגרת בעולם. בסרט מתוארות אהבתה של זומר לנגינה ולמוסיקה, כמו גם השקפת עולמה המיוחדת – להן ניתן לייחס את התגברותה מעוררת ההשתאות על נסיבות חייה הקשות ואת בחירתה בחיים, ועוד בארוכים למדי.
ערוץ 8 – יום ד' 15.4, 18:05

נאום המלך

זוכה פרס האוסקר לסרט הטוב ביותר בשנת 2011. סרט המציג את סיפורו של ג'ורג' השישי, מלך בריטניה בזמן המלחמה, שהיה אדם מגמגם וחסר בטחון. בעזרתו של מטפל בלתי שגרתי, הוא לומד להתגבר על הקשיים, להקרין חזות אסופה למדי, ואף לאחד את ממלכתו.
yes 1 – יום ה' 16.4, 17:27 (למחרת ישודר"מאחורי הקלעים" של הסרט בשעה 7:10)

יירד הלילה

קופרודוקציה בריטית-ישראלית, שבמרכזה התחקות אחר סרט שערכו אלפרד היצ'קוק וסידני ברנשטיין בשנת 1945 עם תום מלחמת העולם השנייה מתוך חומרים שצולמו על ידי הצבא הבריטי במחנה הריכוז ברגן-בלזן. התמונות הקשות נגנזו אז, מתוך חשש שיפגעו בשיקומה של גרמניה. הקופרודוקציה, שעוקבת אחר החומרים והמקרה, שודרה במקביל בכעשרים מדינות ביום השואה הבינלאומי, וקצרה שבחים רבים מפי המבקרים.
ערוץ 8 – יום ד' 15.4, 19:45

סיפורו של אלברט גרינג

בכורה לסיפורו המדהים למדי של אלברט גרינג, אחיו הצעיר של יד-ימינו של היטלר, הרמן גרינג, שהיה מתנגד למשטר הנאצי ואחראי להצלתם של למעלה משלושים יהודים מגירוש וממוות. הסרט מהווה מסמך תיעודי מרתק על האח, ומשלב בתוכו תמונות ארכיון וראיונות עם משפחות הניצולים, יחד עם חומרים מהחקירה של אלברט גרינג בידי הצבא האמריקאי ב-1945, במסגרתה נחשף סיפורו.
ערוץ 8 – יום ד' 15.4, 18:45

הסוד האיטלקי שלי

בכורה. סיפורו של אליל הספורט האיטלקי ג'ינו ברטאלי – אלוף הטור דה-פראנס של שנת 1938, שביצע תחת אמתלה של נסיעות ספורט מאות גיחות להעברת מסמכים מזויפים עבור רשת מחתרתית שנוהלה ע"י הארכיבישוף והרב הראשי של פירנצה. כ-70 שנה אחרי המלחמה ו-13 שנים אחר מותו, זכה ברטאלי לתואר חסיד אומות עולם. דרכו נפרס הסיפור הבלתי-מוכר על יהודי איטליה, שלמרות מנהיגם, ניצלו למעלה משמונים אחוזים מהם מגורל אחיהם במדינות השכנות.
יס דוקו –  יום ד' 15.4, 22:30

אררט – זיכרון ושכחה

סרט על עיצוב הזיכרון של השואה דרך מפגש בין יוצרים ואמנים בני שלושת הדורות בארץ, המספרים על יחסם לזיכרון השואה, ועל הקונפליקט העמוק שבין הרצון לשכוח לבין החובה לזכור.
ערוץ 11 – יום ה' 16.4, 12:55

אחרון הלא צדיקים

מועמד לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר בפרסי סזאר. סרטו המדובר של קלוד לנצמן (שאחראי גם לסרט מדובר בעל השם המפתיע "שואה"), מגדולי המתעדים של השואה בקולנוע, המביא מסמך מצמרר, מקיף, פרטני, נוקב ומעורר מחשבה על גטו טרזנשטאדט.
ערוץ 8 – יום ה' 16.4, 17:30

A-22103 זיכרון דברים

בכורה. סרט אינטימי קצר המתאר את הקשר בין הבמאי יהונתן גרון לבין סבתו, יהודית ארנון ז"ל, ניצולת שואה, תוך עיסוק בזיכרון ובקשר שבין נפש לגוף. הסרט מתמקד בעדות של ארנון, ומתפתח למסע שטומן בחובו גילויים של גוף, מחול ותנועה.
ערוץ 8 – יום ד' 15.4, 21:00

רכבת ההצלה

סיפור המסע של הרב יצחק חיים הרצוג עם תום המלחמה ברחבי אירופה להצלת ילדים יהודיים שפוזרו בכפרים ומשפחות נוצריים, והשבתם לחיק משפחותיהם בארץ ישראל.
ערוץ 2 – יום ד' 15.4, 21:00

שתיקה זועקת

פשעי מין אכזריים ומחרידים בוצעו באלפי ילדים יהודים בשואה. הסרט מביא את העדויות מסמרות השיער של מי שהיו ילדים אז, ושבמשך חיים שלמים נאלצו להסתיר את חילול הגוף ואת רצח הנפש מפני העולם ככלל, ומפני בני משפחתם בפרט.
ערוץ 11 –  יום ד' 15.4, 22:20

סימון והאלונים

בכורה. דרמת התבגרות המגוללת את סיפורו של סימון הצעיר, שמגלה בתום המלחמה לחרדתו שהוא אינו בנם הביולוגי של הוריו השוודים, אלא נצר למשפחה יהודית מגרמניה. איכשהו, הוא לא נגרר לדיונים על דרכון אירופאי, ויוצא בעקבות הגילוי למסע שורשים שחושף בפניו את תחלואי המלחמה. מבוסס על ספר מאת מריאן פרידריקסון.
yes 2 – יום ד' 15.4, 21:00

הבובה הזו הצילה אותי

הטלויזיה החינוכית ו"יד ושם" בשיתוף פעולה שהניב סדרה של תשעה סרטים קצרים באורך של כעשר דקות כל אחד, המביאים את סיפורם של ניצולים שהיו ילדים או ילדות במהלך המלחמה, ושל צעצוע אחד שבו נאחזו במהלך התקופה כדי לשרוד ולא להשתגע.
חינוכית 23 – יום ד' 15.04, 22:05
ערוץ 2 – יום ה' 16.04, 13:45