הצלם עזרא פרג' הלך לעולמו בגיל 71

הוא עלה לארץ מבגדד וביחד עם אחיו ייסד הלכה למעשה את תרבות הצילום הישראלית. פרידה מהצלם עזרא פרג', שהלך לעולמו בגיל 71

עזרא פרג'. צילום: קובי פרג'
עזרא פרג'. צילום: קובי פרג'
30 ביוני 2019

אמש (שבת, 29.6) הלך לעולמו הצלם עזרא פרג' (71), בעל סטודיו ותיק לצילום בפתח תקווה ונצר למשפחה שהקימה את "אולפני צילום פרג'" ברחוב דיזנגוף בתל אביב, הצלמנייה האגדית ובעלת המורשת המפוארת בעיר. פרג' נפטר בגיל 71, והותיר אחריו את אשתו דליה, וילדיו קובי ובן, כשהאחרון היה גם שותפו לניהול החנות בפתח תקווה.

עזרא פרג' עלה לארץ מבגדד בשנות ה-50 יחד עם 9 אחיו ואחיותיו. ביזמת הבכור מביניהם, פרג' פרי, פתחו האחים צלמנייה בפתח תקווה. זו צברה מוניטין בזכות תמונות הכלות והשקיעות המרהיבות שלה (שזכו לאזכור בשיר הפרחה, לפיו "השמש של פרג' קורעת את הים") והפכה במהרה להצלחה מסחררת, בעקבותיה נפתחו סניפים נוספים. הסניף בתל אביב משך אליו תשומת לב מיוחדת מצד פוליטיקאים ומפורסמים, כמו שושנה דמארי, יצחק רבין ויצחק נבון שנכחו באירוע הפתיחה החגיגי. סיפורם של האחים מבגדד עשה לו כנפיים בהיותו דוגמה בלתי נתפסת לטיפוס מחיי מעברה לפסגת ההצלחה.

בשנים האחרונות כיכב הסיפור המשפחתי בסרטו התיעודי של קובי פרג', השחקן, היוצר ובנו של עזרא. "פוטו פרג'" עוקב אחר עלייתה ונפילת של משפחת הצילום הראשונה בישראל, ששיגשוגה הוביל אותה לפסגה אך גם להתפוררות מוחלטת, בעקבות סכסוכים שהתגלעו בין האחים. הסרט יצא לאקרנים ב-2016, וגרף אחריו שבחים מצד המבקרים.

מלבד תרומתו למפעל הצילום בארץ מאז ועד היום, עזרא פרג' הותיר אחריו חותם בלבבות של לקוחות רבים, המספרים על אישיותו המיוחדת. "עצב רב", כך פרסם בפייסבוק היום עומר בן רובי, 43, עורך ושדרן רדיו. "עזרא פרג' המתוק והאהוב הלך לעולמו (…). צלם מוכשר, נועז, מקורי. מחלוצי התחום בארץ. אבא, סבא, בעל, אח. אמן אמיתי ואיש חם, חכם ומצחיק. צדיק בעל לב ענק. כולנו, מכריו ואוהביו הרבים, כבר מתגעגעים, מתקשים להאמין ומשתתפים בצערם של דליה, בן, קובי והמשפחה".

"עזרא היה אמן אמיתי, נועז ומקורי. ובכל זאת התנהל בצניעות רבה, שעמדה בסתירה לכשרונותיו הרבים"

בן רובי מכיר את עזרא מזה 25 שנים, דרך בנו הצלם בן פרג', חברו הטוב מהשירות הצבאי. "במהלך השנים זכיתי לצאת עם עזרא לטיולי צילום ברחבי הארץ, מצפון עד דרום", מספר רובי. "השתתפתי איתו בהפקות רדיו שקשורות למשפחת הצילום פרג'. ראיתי אותו עובד, כצלם וכמדריך של צלמים צעירים. אפילו זכיתי שיצלם אותי פפארצי… כלומר, הוא לא היה מבקש ממך לעמוד ולחייך, היה מצלם תוך כדי היומיום, בלי שתדע, והתוצאה הייתה מושלמת.

"עזרא היה אמן אמיתי, נועז ומקורי. ובכל זאת התנהל בצניעות רבה, שעמדה בסתירה לכשרונותיו הרבים. כישרונותיו אגב לא היו רק בצילום, אלא גם בשירה ובמשחק. שחקן נשמה בכל מה שעשה. לא איש של חומר אלא של רוח. כזה של פעם. מהטובים ביותר".

ההלווייה תתקיים היום, יום ראשון, בשעה 16:00 בבית העלמין סגולה בפ"ת