איך נראית ההתעוררות הפמיניסטית בארגנטינה דרך האינסטגרם?

"אחרי שבמשך שנים ראיתי אותן משתתפות בקווי העלילה הכי שוביניסטיים ושמרניים שאפשר להעלות על הדעת, הפנמתי מה שהפנמתי ונרמלתי מה שנרמלתי, יש קצת תחושה של תיקון"

לואיסנה לופילטו
לואיסנה לופילטו

אני תמיד עוקבת אחרי מה שקורה בארגנטינה, עוד מהתיכון, תקופה שבה צפיתי באובססיביות בטלנובלות. אני עוקבת אחרי כוכבות שאהבתי באינסטגרם ובפייסבוק ולפעמים נכנסת לאתרים של העיתונים חנטה וקלרין כדי לגלות מי התגרשה ממי, אח של מי אושפז, מי התמכרה לסמים ומה קורה עם לואיסנה לופילטו.

וכך למדתי שמהפכת מי טו לא סחפה שם עד ממש לאחרונה. מפורסמות לא יצאו מהארון עם סיפורי הטרדה. היה רק סיפור אחד, הסיפור של התלונה של קאלו ריברו נגד חואן דרטס. היא טענה שהוא נגע בה בצורה לא מכובדת בזמן הצילומים של הטלנובלה "אהבה מתוקה" ובתגובה אף אחד לא עשה כלום והיא עזבה את המדינה.

קווי עלילה שובינסטיים. "המורדים"
קווי עלילה שובינסטיים. "המורדים"

לפני כמה חודשים התוודתה תלמה פרדין, ששיחקה את היפה בטלנובלת הנעורים "הברווזון המכוער", שדרטס אנס אותה כשהייתה בת 16 במהלך סיבוב ההופעות של הסדרה בוונצואלה. מאז יש בום פמיניסטי מטורף אצל הכוכבות הארגנטיניות. לפני כמה זמן לאלי אספוסיטו מ"כמעט מלאכים" העלתה לסטורי תמונה של הספר הפמיניסטי הרדיקלי "תיאוריית קינג קונג". אחר כך הוא הבליח גם לסטוריז של כוכבות נוספות. ביום האישה האחרון סלסטה סיד (ברבריטה מ"קטנטנות") העלתה סטורי על זה שיום האישה הוא לא זמן לבונבונים, הוא זמן למלחמה. לאט לאט הן יוצאות מהארון כפמיניסטיות: מלנה סולדה, לה צ'ינה סאורז, גרסיצלה סיצלאני, חסמין סטוארט. מארגנות צעדות נגד הטרדות מיניות ובעד הזכות לעשות הפלה.

התעוררות פמיניסטית ראשונית היא דבר מעורר תקווה. קל לראות את חוסר הצדק. קשה לדעת מה לעשות איתו אחר כך, חוץ מפרסומת לטמפון. איך משנים נורמות חברתיות מושרשות כל כך? בכל מקרה, אחרי שבמשך שנים ראיתי אותן משתתפות בקווי העלילה הכי שוביניסטיים ושמרניים שאפשר להעלות על הדעת, הפנמתי מה שהפנמתי ונרמלתי מה שנרמלתי, יש קצת תחושה של תיקון.