מיהם האנשים מאחורי עלון המחאה החדש שמחולק בהפגנות?

עלון המחאה "קריאה" בהפגנות הגשרים (צילום: מערכת קריאה)
עלון המחאה "קריאה" בהפגנות הגשרים (צילום: מערכת קריאה)

בשבועות האחרונים מופץ בהפגנות בבלפור ובגשרים עלון מחאה חדש בשם "קריאה". בלי שייכות מפלגתית, בהתנדבות מלאה, קם לו קול שמחבר בין פט פארקר לרונה קינן ויענקל'ה רוטבליט

זה התחיל בשיחת טלפון של איתמר קרמר לדקל שי שחורי: "הייתי בצומת אתמול ואני מרגיש שאנשים רוצים להגיד משהו, אבל הם לא מוצאים את הדרך. אנחנו צריכים לייסד במה שתתן מילים למחאה". הם פרסמו בפלטפורמות שונות בין מכרים הודעה די מעומעמת הקוראת לשלוח יצירות שנכתבו לאחרונה ברוח התקופה. כעבור תשע שעות שתי תיבות הדוא"ל שלהם הוצפו, והם הבינו שקיים כאן צורך ויש לתת לו את המענה הראוי.

וכך נוספו עוד ועוד אנשים לפרויקט הזה – גיליון יצירות שבועי ברוח המחאה: מורה לתנ"ך, מעצבת גרפית, אשת סושיאל, עורכת ספרות ועוד. מערכת "קריאה" נוסדה, והיום היא מורכבת מ-13 חברות וחברים, שכולם פועלים בהתנדבות מלאה, מתוך אמונה עמוקה שקול התרבות חשוב במחאה ויש לתת לו במה.

הגיליון השלישי של "קריאה"
הגיליון השלישי של "קריאה"

קצב העבודה מאוד אינטנסיבי, מכיוון שאנחנו מוציאים גיליון חדש בכל שבוע. יש לנו ישיבת צוות בראשון בערב שנמשכת עד השעות הקטנות של הלילה, בה אנחנו קוראים ביחד את הטקסטים שהגיעו אלינו, יחד עם יצירות מחאה מן העבר, ומרכיבים אותן בסדר כזה כך שיתחברו כולם יחד: טקסטים שנכתבו מבלפור לצד פט פארקר או רונה קינן של 2011 מחברים את היסטוריית תרבות המחאה מאז ועד היום. השאיפה שלנו היא לעורר שיח בין קוראות וקוראים. אנחנו פה כדי להציג מחשבה טקסטואלית, פואטיקה של התנגדות.

עלון "קריאה". תמצית המחאה האותנטית (צילום: חברי מערכת "קריאה")
עלון "קריאה". תמצית המחאה האותנטית (צילום: חברי מערכת "קריאה")

לקראת סוף השבוע כבר יש עיצוב לגיליון, ואז עוד אחד, ואז גרסה אחרונה בהחלט וזהו! הולכים לבית הדפוס ומדפיסים כאלף גליונות שמפוזרים בכל מוצאי שבת בין מפיצים ברחבי הארץ, בנוסף למאות העותקים המודפסים באופן עצמאי בבתים.

התחלנו בפנייה למכרים ומכרות ברחבי הארץ, ומהר מאוד השמועה התפשטה. רבים פנו ופונים אלינו אחרי שקראו את הגיליון, אחרים כותבים לנו בפייסבוק, מברכים על היוזמה ורוצים לעזור לה לתפוס תאוצה. כיום יש לנו כ-60 מוקדי חלוקה מהצפון ועד הערבה.

חם מהדפוס (צילום: חברי מערכת "קריאה")
חם מהדפוס (צילום: חברי מערכת "קריאה")

בשבוע שעבר התרגשנו במיוחד, כשמפגין בגשר רוקח הדפיס משפט שתפס אותו מגיליון 2 והדפיס אותו על דגל שחור, איתו הגיע להפגנה בשבוע שאחרי: "אם לא תקום להיות אזרח / הם יעשו אותך נתין" (יענקל'ה רוטבליט). כיף לראות את הקהל מתרגש ביחד איתנו. לא כולנו יכולים להגיע לכל הפגנה, אבל זאת הההפגנה שלנו. תגובות הקוראים מהדהדות אצלנו גם הרבה אחרי שחוזרים הביתה מבלפור ומהגשרים.