ריקאפ "האח הגדול": מצאנו את הגיבור הטראגי של העונה הזו

מי זה? מי זה? אה, סליחה. פורמט אחר. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
מי זה? מי זה? אה, סליחה. פורמט אחר. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

הצפיפות הרגשית בבית בהחלט הדליקה את האש והעניינים זזים בקצב מסחרר – אל דאגה, לכן אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר במערכות היחסים, הריבים הנרקמים וההדחה הצפויה למדי של רחל בורטה. האח החורג של האח הגדול

19 ביוני 2022

שבוע וחצי ראשונים עברו על בית "האח הגדול" בבירתנו הנצחית, ובסופו – גם מודחת ראשונה, הלא היא רחל בורטה, מה שמספק את ההימור המוצלח הראשון של "האח החורג" לעונה זו. ברכות לי, מוזמנים לשלוח פרחים ואפשר להתקדם.

המתח עבר לגור כאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
המתח עבר לגור כאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

העזיבה של רחל את הבית ממחישה עוד יותר את המגמה שהוצגה בריקאפ הקודם: אני לא יודע אם העולם כבר שייך לצעירים (קצת מוזר להגיד את זה כשבבחירות האחרונות בארה"ב התמודדו שני אנשים בני למעלה מ-70), אבל הבית בהחלט שלהם. היו שני אנשים מעל גיל 33 בבית – אחת בחוץ, והשנייה, דינה, נשארת (לפחות לתחושתי) כסוג של אתנחתא קומית נדרשת בתוך ערימת הדרמות שהיא עונת האח הגדול הזו, אבל בואו לא נקדים את המאוחר.

מה שסיום דרכה המוקדם של בורטה עוד מוכיח זה מה בדיוק לא עובד בתכניות כמו "האח הגדול": היא נראית כמו אישה מקסימה ואפילו משעשעת לפרקים (היו לה כמה נפילות בתחום הגזע, אבל אפשר לסלוח מפאת הגיל המתקדם), אבל היא "פרווה". היא לא באמת הותירה איזשהו רושם – העריכה של הפרקים הותירה אותה רוב הזמן בחוץ, וגם כשהיא כן הופיעה על המסך זה היה יותר בתור "ההיא שמדברים איתה" ולא "ההיא שמדברים עליה". כשאתה יותר מדי זמן מחוץ לקשר העין של הצופים, אתה לא מקבל קולות ומודח.

מי דיבר? רחל בורטה יוצאת מבית "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
מי דיבר? רחל בורטה יוצאת מבית "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

ואם היא לא הותירה על חותם במהלך נוכחותה בבית, אולי דווקא העזיבה שלה תשאיר חותם – במהלך קצת ממזרי של ההפקה, כל מודח בעונה הזאת נותן שם של דייר אחר שלדעתו צריך להיות מודח בפעם הבאה, ואפשר כבר לדמיין כמה אש ותמרות עשן זה עוד יביא בהמשך. רחל נתנה את שמו של קאזם, שבניגוד אליה עושה רושם שיהיה דמות מאוד נוכחת ומעוררת מחלוקת: בעיקר בחזית שמול "דיאנתנאל". הרוחות הסוערות בבית, שהולך ומסתמן כדרמטי במיוחד, עלולות להמשיך ולהוריד לו נקודות, לפחות בקרב הדיירים. עוד נראה האם זה יגיע גם לקהל.

וכן, עוד כותרת מרכזית ממה שהתרחש בשבוע האחרון היא טלנובלת העל שנרקמת. אם בתחילת הדרך היה נראה לנו שיש קו עלילה רומנטי אחד ("קחי אותי, דיאן" – בקצב האירועים כבר כמעט שכחתי שהיה דבר כזה), הרי שעכשיו זה יותר מזכיר את "צעירים חסרי מנוח": ים מערכות יחסים שנפתחות ונסגרות באחת, כמו איומים לעזוב את הקואליציה.

גיבור טראגי. אליאב ב "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
גיבור טראגי. אליאב ב "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

מי ששוב ממשיך להיות בולט הוא אליאב, שאחרי שכבר ויתר (או לפחות הוריד הילוך) עם טליה, ולכאורה בחר בבר, גם הקשר שלו איתה הולך ומידלדל בעקבות איזו מריבה לא ברורה. האם באמת דווקא אחד הגברים היותר מרשימים בבית יישאר לבד? גם את כיוון העלילה הזה מוקדם לפסול מראש. מה שבטוח שהוא תדמית ה"פלייבוי" שניסו לשרטט בתחילת הדרך – התנפצה לחלוטין. אליאב הוא כבר לא הבטוח בעצמו והמאצ'ו המובהק שהוא היה בתעודת הזהות, אלא מישהו שהלב שלך יוצא אליו – אחד שנזרק לסיטואציה לא לו, וצריך לנווט לידה במים סוערים. סוג של גיבור טראגי לעונה הנוכחית.

עוד קווי עלילה רומנטיים שאולי שווה לשים אליהם לב: הרומן המפתיע בין דניאל ואילנה (למרות שזה קצת נכבה בסוף), וגם אופק וטליה (שהיה וכנראה נגמר). הזירה כל הזמן רוחשת פעילות, ואל תתפלאו אם יצוצו זוגות חדשים – כולל מכיוונים מפתיעים (שימו לב שאותה "ברית" בין נתנאל לדיאן כבר מתחילה, לאט לאט, להתפורר).

כבוי או בוער? דניאל ואילנה. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
כבוי או בוער? דניאל ואילנה. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

ואי אפשר לדבר על בית האח הגדול – בלי לדבר על מה שמתפתח להיות מגה סכסוך, קרב טיטאניות של ממש: דיאן נגד טליה. בלי להישמע שטחי מדי, אין ספק שיש כאן התנגשות של כוחות מאוד דומים. שתיהן מאוד יפות ומאוד נחשקות (על ליבה של דיאן, כזכור, התחרו שלושה ממש בפרק הראשון; טליה כל הזמן נעה על הציר שבין אליאב לאופק), והצפיפות הרגשית שיש בבית בהחלט הדליקה את האש.

ובכלל, הדמות של דיאן הופכת להיות מעניינת במיוחד לדעתי. קצת כמו כוכבות פופ צעירות (בריטני ספירס/מיילי סיירוס) שמתחילות את הדרך מתוקות מדבש, ואחר כך מתבגרות ומגלות צדדים קצת יותר סקסיים באופי – גם דיאן החלה את הדרך בתור ה"בייב" הקלאסית. חמודה, משעשעת, כמובן מאוד יפה; אבל הטוויסט, כמיטב המסורת של "האח הגדול" הגיע, ובזמן האחרון דיאן הרבה יותר שלילית מאשר חיובית.

היט מי בייבי וואן מור טיים. דיאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13
היט מי בייבי וואן מור טיים. דיאן. "האח הגדול". צילום מסך/ רשת 13

אולי זה המחיר של בית כל כך צעיר – הרגשות קיצוניים, ואיתם גם העצבים, מה שמותיר את אותותיו גם עליה. לצד הדברים היפים שפורמט כמו "האח הגדול" יכול לעשות (ראו הדיון המבורך על חרמות בקרב ילדים בעקבות המונולוג של אופק), אין ספק שהשילוב בין אווירת "המעבדה האנושית" לגיל הממוצע הנמוך מאוד בעונה הזאת – לא עושה טוב, לפחות לא לדיירים. ברמת האקשן, כנראה שנרוויח לא מעט דברים לכתוב עליהם בעתיד.

ולא נעזוב אתכם בלי ההימור המעודכן: דניאל עדיין מוביל את רשימת המועמדים לזכייה, כאשר מי שעולים בצורה מטאורית למקומות השני והשלישי הם אליאב ואופק, שכל אחד מהם מייצר הזדהות רגשית כזו או אחרת. מי המודח? בעיניי קאזם ודיאן הידרדרו קרוב מדי לקו האדום, ועדיין המודחת הבאה בעיניי היא שרין אברהם. אבל הקרב בפלייאוף התחתון, אם להשתמש במונחי הכדורגל, עודנו לא פשוט.