סינמה הזיות: 3 סרטים שצריך לרוץ ולראות בקולנוע עכשיו

"בו מפחד" (צילום מסך: מתוך הסרט)
"בו מפחד" (צילום מסך: מתוך הסרט)

חודש אפריל הצטיין בכמה סרטים מיוחדים ומרגשים בייחודיותם, וכשהם יגיעו לאחד משירותי הסטרימינג בטח תצטערו שלא ראיתם אותם בבית הקולנוע על מסך גדול כמו שצריך. רק למה להצטער אם אתם עוד יכולים לטוס עכשיו אל קומפלקס הסינמה/פלאנט הקרוב? אספנו לכם שלוש המלצות והפופקורן כבר מוכן

אפריל הוא הנורא שבחודשים, כך נהוג לומר אם אתם אנשים שסתם אוהבים לצטט שירה קלאסית ולהרגיש טוב עם עצמם, אבל האמת היא שאפריל היה ממש אחלה בכל הקשור לסרטים שהגיעו אל מסכי הקולנוע – אם ידעתם איפה לחפש. אבל לא ידעתם, ולא חיפשתם, ונתקעתם מול המסך בבית עם עוד בינג' טראשי שהשפיל את האינטליגנציה שלכם. ובכן, עוד לא מאוחר להיאבק באנטרופיה: מבקרת הקולנוע יעל שוב שלחה את עצמה, כמדי חודש, לצפות בכל מה שזז על האקרנים הגדולים וחזרה עם כמה מציאות רציניות. מזמן לא הייתם בקולנוע? עכשיו יש לכם שלוש סיבות טובות לעשות את זה. ואם אנחנו מכירות את השוק המקומי – כדאי לעשות את זה מהר.

"בו מפחד"

"ביציאה שמעתי אנשים מחליפים התרשמויות שנעו בין 'מה זה הקשקוש הזה' לבין 'הסרט הכי טוב שראיתי'", כתבה יעל שוב בביקורת המרתקת שלה על "בו מפחד", ואם אתם יודעים מה טוב לכם אתם תמקמו את עצמכם במחנה השני. סרטו המבריק של ארי אסטר ("מידסומר") יפצפץ לכם את התודעה ואולי גם יקווצ'ץ לכם את הלב, כשהוא צועד על הקו שבין סרט אימה מקריפ ובין דרמת אמא-בן מקריפה לא פחות. יש כאן יצירה נועזת שמנסה בבירור לפרוץ דרכים וגבולות ומדי פעם אפילו מצליחה, וכמו שכבר נכתב בעמודים אלה בשבוע שעבר, "המסע התודעתי הזה של גילוי עצמי בניסיון להשתחרר מהאם המניפולטיבית מניב סרט מלא השראה מטורפת". לרוץ דחוף, מקסימום תקללו אותנו אחר כך.

"סוזומה"

אנחנו מתים על אנימה יפנית, אבל חייבים להודות שמרבית הסרטים שנעשים בז'אנר, כמו בכל ז'אנר פופולרי, הם אשפה מוקפצת וכיפית ברוטב ג'אנק. לא במקרה של "סוזומה", שהוא מאסטרפיס אנימה חוצה-ז'אנרים שממש צריך לראות על מסך גדול. "כשמעברים סודיים בין עולמות נפתחים בסרטים אמריקאים, מה שלרוב מגיח משם זה פנטזיות אקשן. כשזה קורה בסרטים יפנים, אנחנו מקבלים בנוסף לאקשן גם הגיגים פילוסופיים משוחים בעצב קיומי", כתבה המבקרת שלנו בביקורת הנלהבת שלה. "סרטו החדש של מאסטר האנימה מאקוטו שינקאי הוא מרקם יפהפה של רגשות ורעיונות שנטוו באקשן, ואיזה יופי שאפשר לאתר אותו בהקרנות מסחריות בבתי קולנוע ברחבי הארץ ולא בהקרנה חד פעמית בפסטיבל". יאללה אפ על הרגליים, כי הוא לא מיועד לילדים ולא ישאר בבתי הקולנוע הרבה זמן.

 

"הסודות של אבא"

יום השואה כבר מאחורינו, אבל סרט האנימציה הזה, שמבוסס על הרומן הגרפי האוטוביוגרפי של המאייר הישראלי הנפלא מישל קישקה, הולך להישאר איתנו הרבה זמן. מדובר בסרט אנימציה צרפתי בבימויה של הבמאית הוותיקה והמוערכת ורה בלמון, שהשלימה את הסרט בזמן ליומולדת ה-90 שלה. הסרט עוסק במערכת היחסים של קישקה, יליד 1954, עם אביו שהסתיר ממנו את זוועות המלחמה וסירב לדבר עימו עליה. למרות הדיבוב הבעייתי לאנגלית בגרסה המוקרנת בארץ (למה לא בצרפתית המקורית?), ועל אף שהאנימציה התרחקה מסגנונו האיורי הייחודי של קישקה, מהביקורת שפרסמנו עולה כי "הסודות של אבא" הוא סרט נוגע ללב וראוי לצפייה, שזה יותר ממה שאפשר לומר על רוב מה שאתם בוהים בו.