מצב הטלוויזיה בישראל: הוא לא טוב. הוא לא טוב בכלל. וזהו

מצב הטלוויזיה? עזבו, בואו נדבר על משהו אחר (צילום: שאטרסטוק)
מצב הטלוויזיה? עזבו, בואו נדבר על משהו אחר (צילום: שאטרסטוק)

חשבנו להקדיש גיליון למצבה העגום של תעשיית הטלוויזיה בישראל, אבל אז הגיע הפיגוע והבנו שהמצב עגום יותר אפילו ממה שחשבנו. יש לכך סיבות רבות - אובדן אמון הציבור, כניעה לפוליטיקאים, תבוסה לנטפליקס - ולכן מוטב אולי להתמקד במה שבכל זאת עובד פה

8 באפריל 2022

1. אמרנו לעצמנו, בואו נעשה גיליון מיוחד על מצב הטלוויזיה בישראל, זאת תהיה דרך נחמד להכיר לקוראים את "הספוילר", אתר הטלוויזיה החדש מבית טיים אאוט. כלומר, נעשה גיליון על מצב תעשיית הטלוויזיה. כזה שיחשוף את מצבה העגום וירעיש את הברנז'ה. זאת אומרת, את מה שנשאר מהברנז'ה. שזה כבר די מעט אנשים בעצם. בדיקה מעמיקה ראשונית העלתה שזה גם עשוי להיות גיליון קצר מאוד. הוא יכול לכלול עמוד אחד ובו שלוש מילים: "המצב לא טוב".

>> 10 הסדרות הישראליות הכי טובות עכשיו
>> 20 הסדרות הכי טובות בעולם עכשיו

2. בדיוק כשעמלנו אתמול בערב על הפינושים האחרונים של הגיליון: פיגוע בדיזנגוף. הלם ומועקה. צער וייאוש. וטלוויזיה. כמובן שפותחים טלוויזיה. וכל פריים זועק אל הצופים בבית שמצב הטלוויזיה, הוא באמת לא טוב בכלל. לא נותרו שם מבוגרים אחראיים שינווטו את השידור, שיזכירו לכתבים ולמגישים מה סביר ומה הזוי, מה משרת ומרגיע את הציבור ומה מטריף אותו מחרדה וזעם, שיקחו אחריות על האופן שבו הם מרעילים את העם בפחד ובשנאה. כתבנו לפני כשבוע בלבד: נלחמים בטרור – מכבים את הטלוויזיה. איזו תבוסה נוראית של הטלוויזיה.

טיים אאוט // גיליון 890 // מצב הטלוויזיה
טיים אאוט // גיליון 890 // מצב הטלוויזיה

3. אי אפשר להיות מופתעים מפשיטת הרגל העיתונאית המוחלטת של חברות החדשות המסחריות. כל מי שעוקב אחריהן ברצף המיזוגים והפיצולים של השנים האחרונות יודע ומכיר את סיפור כניעתן להון-שלטון. חדשות 12 מנוהלות פוליטית על ידי אנשי קשת, חדשות 13 סבלו מסבוטאז' של אנשי רשת, עיתונות עצמאית אין ולא תהיה שם. אבל גם הטלוויזיה הבידורית שמיוצרת בשני הבניינים ברמת החייל היא רוב הזמן תת-רמה של ריאליטי ממוחזר וחסר תעוזה או בידור דוקומנטרי סנסציוני ודל תקציב. טלוויזיה פח.

4. במילים אחרות, ערוץ 12 ו-13 פשוט הפסיקו לעשות טלוויזיה. חזרנו למציאות שבה יש בעצם רק ערוץ אחד רלוונטי לאנשים שאוהבים טלוויזיה. באופן מפתיע זה דווקא כאן 11, ואפשר היה לראות את הדומיננטיות האבסולוטית הזאת בטקס פרסי האקדמיה האחרון. קשת עוד יכולה להתעטף בכמה עלי תאנה כמו "כפולים" ו"ארץ נהדרת", אבל באופן כללי הערוצים המסחריים חדלו להיות פקטור משמעותי בכל מה שקשור ליצירה הטלוויזיונית האיכותית שבטופ של פירמידת הצרכים המשודרת, זו שבשבילה שווה לספוג את כל האשפה הנחותה שמיוצרת בכמויות ועל פי שטאנץ, אי שם בבסיס המכנה המשותף הנמוך והרחב ביותר. זה נגמר. הרגולציה מתה ואיתה הפרטנזיות.

לא בטוח שנראה שוב תעוזה כזאת. "פאודה"
לא בטוח שנראה שוב תעוזה כזאת. "פאודה"

5. וזה בסדר. על קשת ורשת אף פעם לא באמת בנינו את החלומות שלנו על טלוויזיה ישראלית משובחת. שתיהן הראו בעבר שהן יודעות לייצר תוכן מתוסרט ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר, אבל זה פשוט לא באג'נדה העסקית שלהן. אלא שגם HOT ו-yes שהובילו בעשורים האחרונים את היצירה המקורית בישראל לגבהים בלתי נתפסים קיצצו באופן משמעותי את תקציבי הפקות המקור שלהן ואת כמותן. ויש לזה סיבה עצובה במיוחד.

6. מה שבאמת עצוב זה נטפליקס. אנחנו אוהבים את נטפליקס וכיף לנו לבהות בבינג'ים שהיא מארגנת לנו, מדובר במוצר כיפי ונוח שחלמנו עליו שנים, רק שהאפקט שלה על תעשיית הטלוויזיה המקומית מתחיל להתברר והוא הרסני ביותר. המשמעות של עשרות אלפי המנויים שנטשו את HOT ו-yes לטובת קסם הסטרימינג הזול בהרבה של נטפליקס היא פשוטה: פחות כסף לסדרות מקור, פחות תעוזה בהפקתן, פחות חלומות לכבוש איתן את העולם כמו עם "בטיפול" או עם "פאודה". למעשה, המשמעות היא שלא בטוח בכלל שיהיו עוד "בטיפול" או עוד "פאודה".

בואו לא נשכח איפה זה התחיל. "אופוריה"
בואו לא נשכח איפה זה התחיל. "אופוריה"

7. אז מצב הטלוויזיה? הוא לא טוב בכלל. ישראל היא אמנם מעצמת פורמטים קטנה וממזרית, ויחסית לגודלה של התעשייה כאן יש לה הישגים מדהימים (מי אמר "אופוריה" ולא נכנס קצת לאופוריה?), אבל בתי ההפקה הגדולים שלה מתכווצים, מספר המועסקים בה הולך ופוחת בגלי קיצוצים אכזריים וכישרונות חדשים מתקשים לפרוץ קדימה כי מספר המקומות על המסך מוגבל והנכונות לנסות משהו חדש נמוכה מתמיד. אמרנו "לא טוב בכלל"? יופי. כי אין הרבה מה להגיד מעבר לזה.

8. האמת היא שלמרות כל הכתוב לעיל, החלטנו בסוף לרדת מהנושא. שמישהו אחר יצלוב את מצב הטלוויזיה. אנחנו מעדיפים בגיליון המשותף הזה של טיים אאוט והספוילר להרים לטלוויזיה הטובה שכן עושים כאן, ולהשיק את רשימת הטופ-10 סדרות ישראליות המתעדכנת שלנו. אלה הסדרות ישראליות הכי טובות שראינו בעת האחרונה ומגיעה להן רוח גבית תקשורתית ופרגון מקיר לקיר. בשביל זה אנחנו פה.