היוצרים שיעשו לנו את 2020

המבטיחים

35 היוצרות והיוצרים שאתם צריכים לשים לב אליהם עכשיו, רגע לפני הפריצה
נובמבר 2019

התרבות הישראלית נמצאת כבר כמה שנים במוד הישרדות. מוסדות תיאטרון ומחול נלחמים על חייהם, ערוצי הטלוויזיה מדממים כסף, פסטיבלים נמצאים במרדף תמידי אחר תקציבים, גלריות נסגרות בזו אחר זו, ושלא נתחיל לדבר על מצב שוק הספרים. זו תקופה של אי ודאות עבור אנשים רבים שמנסים ליצור כאן תרבות במובנה המבוסס. בכל זאת, קשה לבנות משהו לטווח ארוך אם אתה לא יודע מתי, אם בכלל, יגיע הכסף שמשרד התרבות או קרן כלשהי הבטיחו. על החשש מצנזורה ועל הצנזורה העצמית שאמנים מאמצים כבר כתבנו כאן לא מעט. המזל הגדול הוא שכל זה לא משנה. לא באמת.

תרבות טובה נוצרה הרבה לפני שמישהו חשב על המושג המשונה "משרד תרבות" ואמנות שמעיפה לאנשים את המוח לא תלויה בשרת תרבות כזו או אחרת. היא תלויה – ולעד תהיה – בבני אדם עם דחף להפוך רעיונות מעניינים לשיר, סרט, פסל או מחזה. ממשלות יקומו ויפלו, אג'נדות יתחלפו באחרות, והאמנות לעולם עומדת.

ישראל, לשמחתנו, היא מקום שמלא באנשים כאלה, וזה הזמן להרים להם ולהן. לפרויקט שלפניכם בחרנו אמנים שעומדים לפני פריצה ואמניות שאנחנו מאמינים בדרך שלהן. חלקן מוכרות יותר, חלקם עוד אנונימיים למדי, אבל כולם שווים את תשומת הלב שלכם הרבה יותר מעוד דיווח על התקדמות במגעים להקמת ממשלה. בסוף התרבות הזו היא מה שאנחנו חיים בשבילו, ואף אחד לא ייקח את זה מאיתנו.